Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądała kopalnia węgla w Nowej Rudzie

Artur Szałkowski
Wizualizacja inwestora
Jako pierwsi publikujemy wstępną wizualizację kopalni, która ma być wybudowana przez australijskiego inwestora w Nowej Rudzie. Dla osób znających zagadnienia związane z górnictwem, bez wątpienia zaskoczeniem jest wygląd przyszłego zakładu wydobywczego. W niczym nie przypomina on bowiem kopalń, które do końca XX wieku funkcjonowały na terenie Wałbrzycha i Nowej Rudy. Jednym ze szczegółów rzucających się w oczy jest np. brak górujących nad kopalnią wież wyciągowych. Nie jest to bynajmniej niedopatrzenie osoby przygotowującej wizualizację.

Zuzyskanych przez nas informacji wynika, że zamiast zakład wydobywczy nie będzie się opierał na głębokich, pionowych szybach tylko systemie wyrobisk ukośnych, tzw. upadowych. Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i mniej skomplikowane technicznie. Nie trzeba np. budować pod ziemią rozległego systemu transportowego, którym urobek jest dowożony do szybu, a stamtąd transportowany windami na powierzchnię. W upadowych urobek można transportować na powierzchnię taśmociągami.

– Inwestycja w Nowej Rudzie przebiega zgodnie z harmonogramem. Obecnie skupiamy się na przygotowaniu dokumentacji, która jest niezbędna do uzyskania koncesji na wydobycie złoża – mówi Diana Kosowicz z biura prasowego Balamara Resources Limited. – Cieszymy się, że nasz projekt ma ogromne poparcie nie tylko u lokalnych władz, ale również wśród mieszkańców Nowej Rudy i okolicznych miejscowości.

Za reaktywacją Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego stoi firma Coal Holding, która w Polsce reprezentuje interesy australijskiej grupy kapitałowej Balamara Resources Ltd. To właśnie Coal Holding uzyskał koncesję ministerstwa Środowiska na rozpoznanie złoża. 19 listopada 2013 r. w Ludwikowicach Kłodzkich na terenie gminy wiejskiej Nowa Ruda rozpoczęto pierwszy odwiert w celu rozpoznania złoża. Od tamtej pory inwestor wykonał już 7 odwiertów, wykonał model przestrzenny złoża, którego wielkość jest szacowana na 107 mln ton według standardów międzynarodowych i 180 mln ton według standardów polskich. Ponadto opracował dokumentację geologiczną i jest w trakcie opracowywania projektu zagospodarowania złoża i raportu oddziaływania na środowisko.   
– 29 lipca Rada Miejska Nowej Rudy ma podjąć decyzję dotyczącą przyjęcia uchwały o przystąpieniu gminy do zmiany miejscowego planu zagospodarowania – mówi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding. – Podobną decyzję na przełomie sierpnia i września ma podjąć gmina wiejska Nowa Ruda. Dokumenty są niezbędne do wznowienia działalności górniczej na tym terenie.
Termin uruchomienia kopalni zależy od terminu uzyskania koncesji na wydobycie złoża. Może to być okres 3-4 lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska