Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to niemal 1700 km światłowodów poprowadzonych przez wszystkie powiaty naszego regionu. Wart ponad 215 mln złotych projekt został dofinansowany ze środków unijnych kwotą niemal 150 mln zł. Już niedługo Dolnoślązacy będą mieli dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Aby tak się stało do wybudowanej przez samorząd województwa sieci muszą się przyłączyć lokalni operatorzy i przedsiębiorcy telekomunikacyjni, a za ich pośrednictwem usługi trafią do mieszkańców.

Zasięg i wydajność DSS umożliwi lokalnym operatorom sieci oferowanie internetu we wszystkich powiatach województwa, czyli w ponad tysiącu miejscowości.

– Jednostki samorządu terytorialnego mogą same budować sieci dostępowe i prowadzić działalność telekomunikacyjną. To od ich aktywności będzie zależało, ilu mieszkańców i kiedy uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu. Liczba gospodarstw domowych w bezpośrednim zasięgu DSS przekracza 200 tysięcy – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
DSS jest oceniany przez specjalistów z branży telekomunikacyjnej jako jeden z najlepiej zaprojektowanych i wykonanych tego typu projektów w kraju, co jest między innymi zasługą dobrej i efektywnej współpracy samorządu województwa z wykonawcą i operatorem infrastruktury.– Nasz projekt doceniono również za granicą, w grudniu ubiegłego roku na Forum Gospodarczym w Dreźnie zainteresowały się nim władze Saksonii – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

Dodatkową korzyścią z powstania DSS będzie połączenie urzędów i instytucji publicznych wewnętrzną siecią, która pozwoli na swobodny i bezpieczny przesył danych. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które znacznie ułatwi i przyspieszy załatwianie codziennych formalności w urzędach, szpitalach czy szkołach.

 

mapka