Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Wałbrzychu po kontroli Urzędu Marszałkowskiego. Roman Szełemej odpowiada: "To zniesławienie"

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Badano m.in. o zarobki i czas pracy prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który był lekarzem w tej placówce
Badano m.in. o zarobki i czas pracy prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który był lekarzem w tej placówce Dariusz Gdesz/Polska Press
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zakończył kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Badano m.in. o zarobki i czas pracy prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, który był lekarzem w tej placówce. O wynikach przeczytacie poniżej.

Kontrola placówki w Wałbrzychu dotyczyła m.in. zatrudnienia Romana Szełemeja, ordynatora oddziału kardiologii. Zbadano zgodność wymiaru czasu pracy (wraz z jego ewidencją) w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku. Wyniki kontroli są negatywne.

"Doktor Roman Szełemej w okresie objętym kontrolą nie przestrzegał Regulaminu Pracy w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Kontrola potwierdziła, że dochodziło do przypadków, kiedy lekarz Roman Szełemej nie będąc na dyżurze w Szpitalu, w swoim rozliczeniu czasu pracy wykazał obecność na całym dyżurze, za który następnie wypłacono mu nienależne wynagrodzenie. Kontrola wykazała, że w tym samym czasie dyżur pełniła inna lekarka, która również pobrała wynagrodzenie za świadczenie pracy na tym samym dyżurze. Zdublowane dyżury miały miejsce 24 kwietnia 2021 r. oraz 12 czerwca 2021 r. Dr Roman Szełemej wykazał godziny pracy, w których nie powinien pełnić dyżuru na czas zastępstwa przez inną osobę. Mimo obowiązku pracowniczego, dr Roman Szełemej nie posługiwał się w Szpitalu kartą do rejestrowania w elektronicznym rejestratorze wejść i wyjść oraz nie podpisywał się na liście obecności. Kontrola wykazała, że dr Roman Szełemej odręcznie sporządzał niezgodne z Regulaminem Pracy wykazy rozpisanych godzin swojego czasu podstawowego, jak i dyżurów medycznych, które nie były zatwierdzane przez ówczesne kierownictwo Szpitala. Łamaniem Regulaminu Pracy był również brak zachowania nominalnego czasu pracy (różne w czasie przyjścia do szpitala)" - czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Marszałkowskiego.

Do sprawy odniósł się Roman Szełemej:

"Z przykrością stwierdzam, że po raz kolejny przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego obecnej kadencji, publicznie zniesławiają moją osobę. W komunikacie rzecznika prasowego Michała Nowakowskiego zawarte są nieprawdziwe informacje, które mają uwiarygadniać sam fakt „przeprowadzenia kontroli”. Pragnę zauważyć, że ta kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dotycząca mojej pracy została przeprowadzona poza mną, nikt z kontrolujących nie widział nawet potrzeby wysłuchania mnie, czy doręczenia mi wyników kontroli. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął sprawę zaocznie" - napisał w oświadczeniu prezydent Wałbrzycha.

Więcej przeczytacie TUTAJ - KLIK!

Urząd Marszałkowski przyjrzał się również procedurom, jakim w wałbrzyskiej placówce podlegały leki opioidowe i psychotropowe.

"Objętym kontrolą został okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 sierpnia 2021 roku. Kontrola wykazała nieprawidłowości w realizacji procedur dotyczących gospodarowania środkami odurzającymi i psychotropowymi w szpitalu. Pomimo pozytywnego w ocenie kontrolerów uwzględnienia, że w szpitalu obowiązują ścisłe procedury w tym zakresie, nie aktualizowano jednak od 2016 r. wykazu osób upoważnionych do zamawiania i odbioru środków odurzających na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Ponadto stwierdzono brak dokumentacji, która świadczyłaby o konsekwencji działań wdrożonych przez ówczesne kierownictwo, w ramach otrzymywanych sprawozdań po kontroli apteczek m.in. w zakresie gospodarowania środkami odurzającymi i psychotropowymi oraz liczne przypadki niestosowania procedur protokolarnego zniszczenia uszkodzonych lub niewykorzystanych środków odurzających lub psychotropowych".

Poza wewnętrzną kontrolą, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zarządził w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zewnętrzny, wieloobszarowy audyt obejmujący: zamówienia publiczne, finanse i księgowość, wynagrodzenia i sprawy kadrowe oraz systemy informatyczne i zarządzanie jakością w ochronie zdrowia.

Przypomnijmy. Zarząd Województwa Dolnośląskiego 6 sierpnia 2021 r. odwołał Mariolę Dudziak ze stanowiska dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Podstawą tej decyzji było niewywiązywanie się z obowiązków, niewykonanie poleceń służbowych i wprowadzenie w błąd Urzędu Marszałkowskiego. 17 września 2021 r., decyzją dyrekcji wałbrzyskiego szpitala dyscyplinarnie rozwiązano umowę o pracę z zatrudnionym tam Romanem Szełemejem.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska