MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święta 2023. Karpie z Milicza tańsze niż przed rokiem? Sprawdź prognozowane ceny lokalnej ryby

Tomasz Pawlak
Wideo
od 16 lat
Na Stawach Milickich, największych tego typu w Europie zaczął się gorący okres. Trwa spuszczanie wody i odłowy ryb na Boże Narodzenie. Specjalna forma hodowli sprawia, że ryby podane na świąteczny stół nie mają zapachu mułu. Są hodowane ekologicznie i według norm europejskich, w których wynika ich dobrostan. Pływają w stawach, które zajmują po kilkaset hektarów. Odławiane są w sposób tradycyjny, przypominający odłowy z XIX wieku. Czy w tym roku lokalny produkt będzie tańszy? A może zdrożeje? Sprawdź!

W kompleksie Stawów Milickich znajduje się niemal 300 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 6500 hektara. Właśnie teraz organizowane są tutaj spektakularne rybackie popisy. Odławia się karpie i inne ryby słodkowodne, które trafią do sprzedaży przed świętami. Aby można było zacząć odławianie, należy najpierw spuścić wodę. A nie jest to proste zadanie gdyż, największy staw liczy ponad 300 hektarów. Spuszczenie z niego wody potrwa miesiąc!

Karp z Milicza - korzysta też okoliczne ptactwo z rezerwatu

W praktyce, z większości stawów handlowych w firmie Stawy Milickie S.A. została już spuszczona woda. W kompleksie Radziądz odłowy dopiero się odbędą. Kończą się natomiast te na Stawie Mewim Dużym w kompleksie Ruda Sułowska.

Odławianie ryb na Stawach Milickich to widowisko rodem z XIX wieku. Choć rybakom pomagają maszyny, sami muszą wejść do wody, zarzucić sieci i posortować ryby. To też prawdziwa "wyżerka" dla ptaków z rezerwatu ornitologicznego, które nie muszą się szczególnie napracować by coś złowić.

Karp na święta - ceny ryb z Milicza utrzymają się lub... spadną!

- Karp Milicki stanowi około 75 do 80 procent naszej całkowitej produkcji. Jeśli chodzi o ilość odłowionej ryby handlowej, utrzymuje się ona na podobnym poziomie co w poprzednim roku. Spodziewamy się, że cena karpia tylko nieznacznie będzie się różnić od ceny z ubiegłego roku i utrzyma się na zbliżonym poziomie. Oczywiście, cena będzie uzależniona od dostępności ryby na rynku, ale prognozujemy, że może być nawet minimalnie niższa niż rok wcześniej - zapowiada Damian Żuber, manager ds. marketingu Stawy Milickie S.A.

Jak dodaje, na Stawach Milickich prowadzone są odłowy także innych ryb słodkowodnych, które będą gościć na świątecznych stołach, takich jak:

  • szczupak
  • sum
  • amur
  • tołpyga
  • lin
  • karaś
  • sandacz

Karp milicki w detalu i w hurcie do kupienia w całej Polsce

Karpia Milickiego będzie można kupić w Dolinie Baryczy. Sprzedaż detaliczną będą prowadzić sklepy w Rudzie Sułowskiej i Radziądzu. Obecnie spółka Stawy Milickie prowadzi rozmowy z dużymi sieciami dystrybucyjnymi, a wkrótce będzie można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej spółki, gdzie można nabyć Karpia Milickiego w sklepach w całej Polsce.

Filety z karpia, dzwonko, ryby w całości - co polecają Stawy Milickie?

- Warto dodać, że nasza Gospoda 8 Ryb, należąca do spółki Stawy Milickie, oferuje catering świąteczny. Oprócz świeżych ryb słodkowodnych, będzie można zamówić także przetworzone ryby, takie jak filety, płaty, dzwonko czy ryby patroszone - zachęca Damian Żuber.

Tutaj znajdują się Stawy Milickie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska