Strzegom: Zakazy dla ciężarówek nic nie dały

Paweł Gołębiowski
- Planujemy już protesty, bo znaki nic nie dały - mówi Zbigniew Zielonka z Goczałkowa
- Planujemy już protesty, bo znaki nic nie dały - mówi Zbigniew Zielonka z Goczałkowa fot. Artur Szałkowski
Udostępnij:
Ostatnio w kilku miejscach na terenie powiatu świdnickiego ustawiono znaki zakazujące jazdy samochodem o wadze większej niż 15 ton.

- Wprowadziliśmy te ograniczenia w okolicach Strzegomia, w miejscowościach Morawa, Miedzyrzecze i Goczałków - wylicza Roman Etel, etatowy członek zarządu powiatu świdnickiego. Dodaje, że celem była ochrona stanu dróg i bezpieczeństwo. W przypadku Goczałkowa duże znaczenie miały też protesty mieszkańców, narzekających na ciężarówki, które jeżdżą przez miejscowość z urobkiem z pobliskich kamieniołomów. Jednak okazuje się, że na razie problemów nie ubyło.

- Planujemy już nowe protesty, bo te znaki właściwie nic nie dały. Ciężarówki i tak tędy jeżdżą, jest ich może tylko trochę mniej. Kierowcy nie zwracają uwagi na znaki, bo liczy się interes - mówi Zbigniew Zielonka z Goczałkowa.

Jego sąsiad Kazimierz Piekarski dodaje, że znajdujący się w pobliżu ich domów kamieniołom zatruwa im życie. Niezwykle uciążliwe są kurz i hałas, a poza tym ciągle krążące wielkie ciężarówki. Ich zdaniem jedynym rozwiązaniem jest wybudowanie przez znajdujący się w pobliżu ich domów kamieniołom taśmociągu transportującego urobek do składowiska.

- Jesteśmy po rozmowach z szefostwem firmy, o której mowa, i mogę uspokoić mieszkańców Goczałkowa, że sprawa będzie rozwiązana. W tym roku kamieniołom ma wybudować drogę do węzła kolejowego, a w przyszłym taśmociąg - wyjaśnia Etel.

Zaznacza, że powiatowi bardzo zależy na utrzymaniu w Goczałkowie dużego węzła kolejowego, bo władze chciałyby, żeby transport kamienia z tych terenów w przyszłości odbywał się w jak największym stopniu właśnie koleją.

Na razie konieczne są do tego wielkie ciężarówki. I znaki ograniczające możliwość ich kursowania stały się problemem. - Okolica żyje z kamienia. Trzeba go wozić, a że jest ciężki, to taki zakaz może zablokować działanie przedsiębiorstw - mówi Małgorzata Woźniak, właścicielka zakładu kamieniarskiego z Międzyrzecza. Dodaje, że ona jakoś sobie poradzi, bo jej firma jest niewielka i rzadko docierają do niej transporty o wadze większej niż 15 ton.

W Międzyrzeczu nie narzekają też mieszkańcy. I dziwią się postawionym orgraniczeniom. - Nie widzę w tym problemu, tym bardziej, że w kamieniołomie pracuje dużo miejscowych i były tu od zawsze - mówi Maria Iwanicka z Międzyrzecza.

Przez ograniczenia kłopoty mogą mieć duże przedsiębiorstwa. - Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie w ciągu tygodnia będę musiał poinformować pracowników o czekających ich zwolnieniach - wyjaśnia Piotr Ludwiński, szef firmy Morston z Morawy, zajmującej się wydobyciem, obróbką i handlem granitem.

Zatrudnia około 60 osób, przeważnie z okolicy, ale jest przekonany, że zwolnienia w okolicznych zakładach mogą pójść w setki, bo firmy kamieniarskie, zarówno zatrudniające kilka, jak i kilkadziesiąt osób, współpracują ze sobą i są od siebie w dużym stopniu zależne.

- Tak źle nie będzie. Małe zakłady kamieniarskie będą przewoziły towar. A dla jedynej w Morawie kopalni Morston nie zamierzamy robić wyjątku - mówi Etel i tłumaczy, że firma może korzystać z alternatywnej drogi. Jednak ta trasa teraz bardziej przypomina polną ścieżkę i jest niebezpieczna.
- Wiedzieli o planach ustawienia znaków od pół roku i nic nie zrobili, a mogli ją sobie przygotować - mówi Etel. - Kopalnia ma koparki i kruszywo i mogła bez problemu ją zrobić - tłumaczy.
Szef Morstonu zaznacza, że nie zamierza drogi remontować, bo to nie należy do jego obowiązków. A powiat świdnicki ma zamiar ustawiać kolejne znaki ograniczające ruch ciężkich samochodów - w najbliższym czasie w Gniewkowie i Zębowicach, a później w Granicznej.

Czy zakazy dotyczące ciężarówek powinny obowiązywać? Czekamy na Wasze komentarze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie