Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa płatnego parkowania we Wrocławiu coraz większa. Przybyło prawie 2 tys. miejsc objętych opłatą. Na tym nie koniec!

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W roku 2021 w strefie znajdowało się 5 733 miejsc objętych opłatami. Stan na 31 października to dokładnie 7 712 miejsc objętych opłatami.
W roku 2021 w strefie znajdowało się 5 733 miejsc objętych opłatami. Stan na 31 października to dokładnie 7 712 miejsc objętych opłatami. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
W latach 2021-2023 Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu konsekwentnie wyznaczał Strefy Płatnego Parkowania na kilku osiedlach w mieście. Efektem tego jest znaczny wzrost płatnych miejsc postojowych, już nie tylko w ścisłym centrum miasta. Zobacz statystyki!

Już ponad 7 tysięcy płatnych miejsc na parkingach

Od 2021 roku obszar Strefy Płatnego Parkowania jest coraz większa. Wynika to z uchwały Rady Miejskiej, podjętej dwa lata wcześniej. Zgodnie z uchwałą i przeprowadzonymi w 2017 roku konsultacjami społecznymi, na takich wrocławskich osiedlach, jak Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie czy Tarnogaj, miały powstać nowe, płatne miejsca postojowe.

Poza ścisłym centrum miasta, w którym parkowanie było płatne codziennie w godz. 9-20, parkomaty pojawiały się również nieco dalej. Każde z osiedli utworzyło dodatkowe "podstrefy", w których mieszkańcy mogą za 100 złotych wykupić całoroczny postój.

- W roku 2021 w strefie znajdowało się 5 733 miejsc objętych opłatami. Stan na 31 października to dokładnie 7 712 miejsc objętych opłatami, a więc w ciągu dwóch lat nastąpił wzrost o prawie dwa tysiące miejsc - mówi Ewa Mazur z ZDiUM.

W pierwszej kolejności miejsca wyznaczano w okolicach Placu Grunwaldzkiego: na ulicach Liskego, Sopockiej i Bujwida. W 2022 roku przybyły dodatkowe 583 płatne miejsca, które znalazły się na czterech osiedlach:

  • Powstańców Śląskich,
  • Szczepinie,
  • Przedmieściu Oławskim
  • Przedmieściu Świdnickim.

Od tego roku płacimy za parking m.in. również na Hubach i Tarnogaju.

Jak duża będzie wrocławska SPP?

- Mimo sukcesywnie zwiększającej się liczby miejsc płatnych na osiedlach, Wrocław ma wciąż jedną z najmniejszych Stref Płatnego Parkowania spośród dużych miast w Polsce. W miastach takich jak Poznań czy Szczecin, analogiczne strefy są zdecydowanie większe. W Krakowie strefa ta już kilka lat temu przekraczała liczbę 22 tysięcy miejsc - przekazał Tomasz Jankowski ze ZDiUM.

Do końca 2023 roku strefa ma obejmować już 8,5 tys. miejsc.

Cała Strefa Płatnego Parkowania we Wrocławiu.
Cała Strefa Płatnego Parkowania we Wrocławiu. Wroclaw.pl

Według uchwały z 2019 roku płatne miejsca miały pojawić się m.in. na osiedlu Karłowice. Jak na razie obszar od mostu Warszawskiego do skrzyżowania ul. Kromera z Czajkowskiego, a także ulice Sołtysowicka, Przesmyckiego i Przybyszewskiego są dostępne dla każdego.

- Projekt, który był przygotowany, obciążyłby finansowo mieszkańców ale również spowodowałby, że wiele wąskich, osiedlowych uliczek, blisko strefy parkowania zostałoby zatarasowanych. Nasiliłoby się również parkowanie na trawnikach, przed bramami wjazdowymi na posesje, czyli poza płatnymi miejscami postojowymi. Można założyć z prawie stuprocentową pewnością, że samochody pracowników firm i instytucji z okolicy Placu Piłsudskiego, przeniosłyby się na ulicę Potockiego lub Orkana, skoro te ulice nie byłyby objęte strefą płatną. Wiemy jak rzadko pojawia się na naszym osiedlu straż miejska i jak uciążliwe byłoby to dla mieszkańców - opiniowała Rada Osiedla Karłowice.

Gdzie za darmo zaparkować we Wrocławiu?

Dla osób, które przyjeżdżają do Wrocławia z okolicznych miejscowości, Miasto przygotowało 2 566 miejsc postojowych na 30 parkingach typu "Parkuj i Jedź", które zlokalizowane są m.in. na wlotach do Wrocławia, przy węzłach przesiadkowych, pętlach tramwajowych i przystankach kolejowych.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska