Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie dla wszystkich szukających inspiracji w biznesie

Robert Migdał
Patrycja Radek, jedna z organizatorek konferencji
Patrycja Radek, jedna z organizatorek konferencji Materiały prasowe
Dziś we Wrocławiu rozpoczęła się konferencja, która ma pobudzić współpracę między nauką a biznesem.

Z Patrycją Radek ze Stowarzyszenia TOP500 Innovators, rozmawia Robert Migdał.

Dziesiątki zaproszonych prelegentów - z Polski i USA... 8 maja, rusza we Wrocławiu konferencja, która ma pobudzić współpracę między nauką a biznesem. Jak to chcecie zrobić?
Dużo mówi się o współpracy między nauką i biznesem, że to trudne i często nie działa. Poziom innowacyjności Polski nadal jest niski - zajmujemy w Europie 4. miejsce od końca. Jakby para szła w gwizdek. Jednak jest coraz więcej przykładów polskich polskich, w tym wrocławskich, które chcą rywalizować na całym świecie ze swoimi produktami opartymi na nowoczesnych technologiach. Barier, które utrudniają rozwój jest bardzo wiele.

Nikt nas na politechnikach nie uczy na przykład na serio sposobów komunikacji, zarządzania zespołami, motywowania ludzi czy technik i umiejętności sprzedaży, a bez tego trudno o wykorzystanie wynalazku np. do stworzenia nowego produktu. Pomysłów mamy wiele, mądrych ludzi bardzo dużo, więc podczas naszego wydarzenia chcemy zarażać przykładem. Pokazujemy spółki, które działają na rynku technologii medycznych, biotechnologii, technologii kosmicznych i tych, które popychają do przodu rewolucję przemysłową 4.0. Coraz częściej możemy o nich przeczytać, wiele z nich jest z Wrocławia lub mają tu swój oddział.

Kto jest pomysłodawcą konferencji?
Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie TOP500 Innovators. To grupa naukowców i specjalistów transferu technologii, którzy zostali wysłani kilka lat temu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na staże na najlepsze uczelnie świata: Stanford, Berkeley czy Cambridge. Mieliśmy 9 tygodni na to, by jak najwięcej się nauczyć i podpatrzyć, jak te uczelnie podchodzą do rozwoju technologii, współpracy z firmami i jak tworzą całe systemy wspierające rozwój innowacji. To były bardzo specyficzne wyjazdy. Razem się uczyliśmy, mieszkaliśmy, zwiedzaliśmy Stany i rozmawialiśmy o rzeczywistości na polskich uczelniach, o marzeniach, rzeczach, które chcemy zmienić w otoczeniu, i naszych ograniczeniach. Z tych wyjazdów przywieźliśmy mnóstwo wiedzy i doświadczenia, entuzjazmu, który w Kalifornii jest ogromny, energii do zmieniania siebie i naszego otoczenia.
W Kalifornii zrodziły się też przyjaźnie i sieci kontaktów, a nawet zawiązało się kilka małżeństw. Teraz działamy na rzecz Stowarzyszenia, prowadzimy wiele projektów, doradzamy w zmianach związanych z nauką i transferem technologii, dzielimy się naszą wiedzą. Co roku spotykamy się, a od dwóch lat te nasze zloty mają już formułę otwartą. Meet Up TOP500 Innovators jest kierowany do naukowców, przedsiębiorców, którzy rozwijają swoje biznesy w oparciu o technologie, specjalistów, którzy przyczyniają się do rozwoju technologii, a także do studentów, którzy np. chcieliby pracować w spółkach technologicznych. W tym roku nasze wydarzenie jest jeszcze pod drugą egidą - Polsko-Amerykański Most Innowacji jeszcze mocniej podkreśla nasze nastawienie na inspirowanie dobrymi przykładami, związanymi z rozwojem nowych technologii.
Zatem będą doświadczeni mówcy z USA: Lynne Henkiel, która rozwija system start up-ów technologicznych w Atlancie, i Arek Goetz, który jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco i twórcą start up-u edukacyjnego Mangoroot i, co ciekawe, pochodzi z Wrocławia. Arcyciekawych gości będzie dużo więcej - ponad 20 szefów firm technologicznych w panelach dyskusyjnych, 10 warsztatów szkoleniowych z bardzo różnych tematów - od aspektów prawnych związanych z technologiami przez wzornictwo przemysłowe, umiejętność prezentacji czy rozwijanie marki osobistej i sieci kontaktów. Kolejnym bardzo ważnym elementem wydarzenia będą sesje networkingowe. Chodzi nam o to, by pomóc uczestnikom poznać się, wymienić doświadczeniem, czy odszukać potencjalnych partnerów i współpracowników.

Oprócz wykładów, „gadających głów”, planujecie też warsztaty - żeby uczestnicy mogli rzeczywiście wynieść jakieś potrzebne im doświadczenie, a nie tylko suche fakty.
Wydarzenia mają zachęcać do zadawania pytań, wtrącania się i dodawania swoich przemyśleń. Wszystko po to, by jak najbardziej móc wykorzystać ten czas.

Jakie korzyści przynosi udział w takiej konferencji?
To spotkanie dla wszystkich tych, których interesuje rozwój innowacji opartych o nowoczesne technologie. Zatem to okazja, by się poznać, wymienić doświadczenia i wiedzę, pozyskać nowe informacje i kontakty. To też czas na inspiracje i motywację do działania.

Gdzie i w jakich dniach odbędzie się konferencja?
Konferencja rozpoczyna się 8 maja po południu i kończy 10 maja. Jeśli jednak ktoś przegapił informację o konferencji, a zależy mu na uczestnictwie, to prosimy o kontakt, może uda nam się jeszcze udostępnić kilka miejsc. Koszt uczestnictwa to 200 zł i 400 zł dla tych osób, które zdecydowały się na uczestnictwo w bankiecie. Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim, natomiast sesja otwarcia i prezentacje mówców amerykańskich będą prowadzone po angielsku.

Czemu organizujecie konferencję akurat we Wrocławiu?
Nasze miasto na pewno ma wyjątkowy klimat do spotkań. Jesteśmy jednym z głównych ośrodków start up-owych w Polsce i jesteśmy też miastem spotkań, zatem gdzie, jak nie we Wrocławiu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska