Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śpiew niczym lekarstwo

Małgorzata Matuszewska
Anna Zubrzycki
Anna Zubrzycki Tomasz Hołod
We Wrocławiu rozpoczynają się warsztaty śpiewu dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, pedagogów oraz animatorów kultury.

Śpiewając można przełamać wewnętrzne bariery, przestać smucić i wyzwolić drzemiącego w sobie artystę. Nowa Fundacja Voices, założona przez Annę Zubrzycki, znakomitą aktorkę, współzałożycielkę Teatru Pieśń Kozła i niegdyś dyrektora artystycznego Brave Festival, poprowadzi integracyjne warsztaty śpiewu Wspólnym głosem.
Anna Zubrzycki pasję społecznika wyniosła z rodzinnego domu. Jej nieżyjący już ojciec, prof. Jerzy Zubrzycki, był socjologiem, nazywanym „ojcem polityki wielokulturowości w Australii”, założycielem socjologii na Australian National University. To dzięki niemu stworzono programy, by przybysze w Australii znajdowali swoje miejsce, zachowując tożsamość i kulturę.
Podczas 8. edycji Brave Festival Anna Zubrzycki zajmowała się programem Wtajemniczenie kobiet. Spotkała kobiety z Brazylii, które depresję spowodowaną ciężkimi warunkami życia zwalczały śpiewem.
Odkryła, że sztuka może być terapeutyczna, ale podczas warsztatów Wspólnym głosem nie będzie prowadzona terapia dla uczestników. – Osoby, które nie mają codziennie dostępu do kultury (z powodu nawału zajęć nie mają go rodzice niepełnosprawnych dzieci), będą mogły wyrazić siebie śpiewem – mówi Anna Zubrzycki. – Uczestnicy zintegrują się z innymi. Prosty śpiew odblokowuje człowieka, śpiewający cieszy się muzyką. Razem stworzymy coś radosnego i pięknego – opowiada.
W bezpłatnych warsztatach (projekt dotacją wsparło miasto) wezmą udział: matki niepełnosprawnych dzieci, psycholodzy, animatorzy kultury, pełnosprawni i niepełnosprawni aktorzy Teatru Arka. Warsztaty Wspólnym głosem będą trwać sześć dni i zakończą koncertem dla rodzin i przyjaciół uczestników. W czasie spotkań niepełnosprawnymi dziećmi zajmą się terapeuci.
Anna Zubrzycki, w ramach Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, dwa lata temu zorganizowała podobne spotkanie i przekonała się, że warsztaty pomagają ich uczestnikom. Warsztaty wokalne prowadzi na świecie od 35 lat.
Teraz pomoże jej Helen Chadwick, kompozytorka, wokalistka i performerka z Anglii, prowadząca warsztaty integracji poprzez śpiew w ponad 20 krajach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska