MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób! Te schorzenia mogą być skutkiem narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Wśród nich astma i POChP

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Zanieczyszczenia powietrza niekorzystnie wpływają nie tylko na układ oddechowy, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jakie schorzenia mogą być skutkiem częstego narażenia na smog.
Zanieczyszczenia powietrza niekorzystnie wpływają nie tylko na układ oddechowy, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jakie schorzenia mogą być skutkiem częstego narażenia na smog. sopotniccy/123RF
Smog to zjawisko atmosferyczne, polegające na występowaniu w powietrzu pyłu, dymu oraz pary wodnej. Szacuje się, że z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera ok. 46 tys. Polaków. Niestety, w wielu polskich miastach stężenie pyłów zawieszonych znacznie przekracza normę. Sprawdź, jakie choroby mogą być skutkiem częstego narażenia na smog.

Spis treści

Jak smog wpływa na zdrowie?

Smog niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i może znacząco zwiększać rozwój nie tylko nowotworów, ale również wielu innych schorzeń. W galerii podpowiadamy, jakie choroby mogą być przyczyną narażenia na zanieczyszczone powietrze.

Smog może wywołać rozwój tych chorób!

Co to jest smog i jak powstaje?

Smog to zjawisko atmosferyczne, polegające na występowaniu w powietrzu zanieczyszczeń w postaci gazów, dymu oraz pary wodnej. Jego głównym źródłem jest emisja pyłów i benzopirenu z domowych pieców i lokalnych kotłowni. Zła jakość powietrza odczuwalna jest szczególnie w okresie grzewczym, czyli jesienią i zimą.

Do głównych zanieczyszczeń powietrza wpływających na powstawanie smogu można zaliczyć:

 • pyły zawieszone – PM10 i PM2,5, które mogą bezpośrednio trafiać do krwioobiegu,
 • metan,
 • beznopiren,
 • arsen,
 • ołów,
 • nikiel,
 • kadm,
 • ozon,
 • tlenek azotu,
 • dwutlenek siarki,
 • tlenek węgla,
 • amoniak.

Zobacz: Czy od smogu może boleć żołądek? Zobacz, jakie problemy gastryczne wywołuje zanieczyszczenie powietrza.

Nieprawidłowa praca domowych pieców oraz kotłowni sprzyja emisji szkodliwych substancji, co jest bezpośrednią przyczyną pogorszenia jakości powietrza. Na wzrost ryzyka powstawania smogu wpływają także duże zachmurzenie, brak wiatru, wyże atmosferyczne oraz znaczne spadki temperatury, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Czytaj także: Jak wietrzyć mieszkanie? Zimą otwórz okno o tej godzinie. Będziesz mieć czyste i zdrowe powietrze w domu bez pleśni i grzyba na ścianie

Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami ok. 49 proc. emisji pyłów do atmosfery pochodzi z sektora komunalnego i emisje te mają bezpośredni wpływ na występowanie epizodów smogowych.

Ochrona przed smogiem

Ciągłe narażenie na zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływa na stan zdrowia organizmu i może zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób. Niestety nie da się całkowicie zmniejszyć ekspozycji na smog, ponieważ trudno byłoby zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz oraz wietrzenia pomieszczeń.

Warto natomiast unikać wychodzenia z domu w godzinach szczytu, czyli między 8 a 10 i 16 a 18, ponieważ wtedy w powietrzu obserwuje się największe stężenie spalin oraz innych szkodliwych substancji. Na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska dostępne są aktualne dane dotyczące jakości powietrza w poszczególnych miastach Polski.

Zobacz także: Smog i nowe meble mogą być przyczyną alergii pokarmowej u dziecka. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko alergii nawet o 80 proc.

Uprawiając aktywność fizyczną na zewnątrz, warto stosować maski antysmogowe, które wyposażone są w specjalne filtry zapobiegające wnikaniu szkodliwych pyłów do układu oddechowego.

Decydując się na maskę antysmogową, należy odpowiednio dobrać rozmiar oraz zwrócić uwagę, aby był to model z certyfikatem jakości.

Dobrym sposobem na oczyszczenie powietrza w domu mogą okazać się zielone rośliny doniczkowe, które wyłapują i filtrują część pyłów. Oto lista roślin wspomagających oczyszczanie powietrza z substancji smogowych:

 • paproć,
 • dracena wonna,
 • aloes zwyczajny,
 • skrzydłokwiat,
 • bluszcz pospolity,
 • sansewieria gwinejska,
 • rododendron indyjski.

Czytaj też: Robisz tak? Możesz gotować zdrowo, a i tak narażasz się na zatrucie, astmę, a nawet śmierć

Warto również wspomnieć, że obecnie istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu „Stop Smog”, którego celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprawa jakości powietrza oraz wzrost efektywności energetycznej budynków, poprzez wymianę starych pieców grzewczych – możliwe jest uzyskanie do 70 proc. zwrotu kosztów wymiany pieca.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska