Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmigłowcem Black Hawk dostarczyli serce do Wrocławia. To już setny przeszczep w placówce na Borowskiej

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Przewóz serca dla 66-letniego pacjenta z Wrocławia.
Przewóz serca dla 66-letniego pacjenta z Wrocławia. Kamil Tokarski z KWP w Kielcach/Tomasz Nowak z KWP we Wrocławiu/ZLP GSP KGP
66-letni pacjent wrocławskiego szpitala otrzymał szansę na nowe życie. Mężczyzna przeszedł transplantację serca i, jak przekazują lekarze, powoli wraca do zdrowia. Organ został przewieziony do stolicy Dolnego Śląska śmigłowcem. Poniżej znajdziecie film i zdjęcia z akcji.

Lekarze mają zaledwie 4 godziny na przeprowadzenie całej procedury przeszczepienia serca. Tyle czasu zająłby sam dojazd karetki z woj. świętokrzyskiego do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie na nowe serce czekał już 66-letni pacjent. Z tego powodu zdecydowano się na przewiezienia organu policyjnym śmigłowcem.

Jak przekazuje Anna Kędzierzawska z Komendy Głównej Policji, samo przetransportowanie serca Black Hawkiem, drogą powietrzną, zajęło około godziny.

- Policjanci wystartowali z bazy Lotnictwa Policji na warszawskim Bemowie o godz. 18. Po niecałej godzinie byli już na lądowisku przy szpitalu w województwie świętokrzyskim. Gdy tylko zespół medyków z sercem znalazł się na pokładzie, ruszyli w kierunku Wrocławia. Godzinę później serce, na które czekał 66-letni pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, było już na bloku operacyjnym - mówi Anna Kędzierzawska z Komendy Głównej Policji.

Zobaczcie, jak wyglądał transport serca policyjnym śmigłowcem

Lekarze przekazują, że pierwsza faza transplantacji zakończyła się sukcesem, a 66-letni pacjent powoli wraca do zdrowia. Okazuje się, że była to setna transplantacja od początku działania programu (luty 2021 r.).

- Z pewnością zapamiętamy tę transplantację nie tylko ze względu na idealne zgranie zespołu medycznego i lotników, ale także dlatego, że w naszym ośrodku była to setna transplantacja serca od początku działania programu, a Państwo [Policja - red.] macie w tym swój ważny udział - mówi prof. dr hab. n. med. Michał Zakliczyński, kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska