Śmierć Igora Stachowiaka. Eksperci: Policjanci byli...

  Śmierć Igora Stachowiaka. Eksperci: Policjanci byli nieudolni. Dramatyczny brak profesjonalizmu

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  17.05.2016 protesty po śmierci Igora Stachowiaka
  1/7
  przejdź do galerii

  17.05.2016 protesty po śmierci Igora Stachowiaka ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Policjanci interweniujący wobec Igora Stachowiaka nie potrafili wykonać prawidłowo ani jednego chwytu obezwładniającego. Nie mieli przy sobie pałek „tonfa” bo schowali je w bagażniku radiowozu. A te pomogłyby im szybciej i bezpieczniej obezwładnić Igora. Bez konieczności pomagania sobie paralizatorem - dotarliśmy do ekspertyz specjalistów od techniki i taktyki policyjnych interwencji oraz psychologii. Specjaliści nie zostawili suchej nitki na funkcjonariuszach wrocławskiej policji, którzy interweniowali na wrocławskim Rynku w niedzielę 15 maja 2016 roku. Niedługo później 25-letni Igor Stachowiak zmarł na komisiariacie policji przy ul. Trzemeskiej.
  Zamiast owych pałek „tonfa” policjanci mieli na Rynku prywatne pałki teleskopowe. Służą wyłącznie do bicia ludzi, a nie jak w przypadku „tonfy”, do obezwładniania i „transportowania”. Prywatne pałki widać na zdjęciach u dwóch z czterech interweniujących wobec Igora funkcjonariuszy. Mają je zamocowane za paskami.

  Opinie specjalistów znaleźć można w materiałach śledztwa, zakończonego aktem oskarżenia czterech policjantów.
  Zarzuca się im torturowanie Igora paralizatorem w toalecie komisariatu na ul Trzemeskiej. Prokuratura zatrudniła biegłego od technik i taktyk interwencji policyjnych. Również swoją ekspertkę zaangażowała rodzina Igora Stachowiaka. Jest specjalistką od psychologii kryminalnej, sądowej i śledczej. Przez kilkanaście lat pracowała w policji jako psycholog.

  Opis specjalistów pokazuje dramatyczny brak profesjonalizmu interweniujących policjantów. Nie potrafili się ze sobą komunikować, asekurować się, nie umieli się właściwie ustawić. Na początku całego zdarzenia – gdy dwóch policjantów legitymowało Igora na wrocławskim Rynku – jeden z nich ustawia się nawet tyłem do mężczyzny.

  Specjaliści są zgodni - policjanci nie zwrócili uwagi na to, że Igor może być pod wpływem narkotyków. Powinni byli przerwać interwencję i wezwać medyczne wsparcie.

  Dwoje ekspertów różni się w ocenach czy zachowanie policjantów narażało zdrowie i życie Igora. Ekspert prokuratury twierdzi, ze nie. Choć wytyka policjantom błędy podczas akcji. Ekspertka zatrudniona przez rodzinę Igora wskazuje, że wiele razy w czasie szarpaniny na Rynku uciskali mu szyję, co było dla niego zagrożeniem. Oboje zgadzają się co do tego, że Igor nie był agresywny. Nie bił, nie kopał policjantów, a jedynie wyrywał im się. Ekspert prokuratury twierdzi nawet, że funkcjonariusze wyolbrzymiali jego agresywne zachowanie.

  A wszystko zaczęło się banalnie. W niedzielę 15 maja 2016 roku przed 6.00 rano młody mężczyzna został wyprowadzony z jednego z pubów na Rynku. Kamery monitoringu pokazały jego dziwne zachowanie. Błąkał się, jakby nie wiedział, gdzie jest i co się z nim dzieje. Choć nie był agresywny czy niebezpieczny.

  Dyżurny komisariatu Wrocław Stare Miasto posłał na Rynek patrol żeby sprawdził czy ten człowiek nie potrzebuje pomocy. Policjanci zjawili się przy tum mężczyźnie około 6.06. To był Igor Stachowiak. Przez pierwsze kilka minut było spokojnie. To widać na nagraniach z monitoringu. Policjanci czują się bezpieczni do tego stopnia, ze jeden stoi kilka metrów od Igora - przy drzwiach radiowozu a drugi zbyt blisko mężczyzny. W pewnym momencie ten bliżej ustawia się nawet tyłem do legitymowanego.

  Eksperci prokuratury i rodziny Igora nie mają wątpliwości, że policjanci źle się ustawili. Co więcej nie ma śladu jakiejkolwiek agresji ze strony Igora. Policjanci nawet nie próbują go zatrzymać. Po kilku minutach przyjeżdża drugi patrol. Dwaj nowi policjanci zaczynają działać bez konsultacji z tymi, którzy już są przy Igorze. Dostali polecenie żeby go zatrzymać. Podchodzą więc do mężczyzny i jeden z nich próbuje go złapać za rękę. Igor siada na pobliskiej ławce.
  Od tego momentu zaczyna się szarpanina. Igor wykręca się, wyrywa, woła pomocy, krzyczy, że nic nie zrobił. Policjanci nie potrafią go obezwładnić. Choć - na co wraca uwagę ekspert prokuratury - mieli do tego idealną sytuację gdy Igor siedział na ławce. Wtedy można było szybko i sprawnie obezwładnić go, zapiać mu kajdanki z tyłu, wsadzić do radiowozu. Na tym akcja by się skończyła. Tymczasem dochodzi do szarpaniny. Jeden z policjantów używa paralizator chcą sobie pomóc w obezwładnieniu zatrzymywanego. Całość trwa dwanaście minut. Ekspert prokuratury podaje cztery różne warianty szybkiego, sprawnego i profesjonalnego zakończenia interwencji na Rynku.

  Na komisariacie doszło do słynnej już sceny w toalecie nagranej kamerą paralizatora. Widzimy jak Igor - rażony prądem - wije się z bólu na podłodze. Tu eksperci są zgodni - to były tortury. A użycie paralizatora było nielegalne. Igor był zakuty w kajdanki i pilnowało go czterech a nawet sześciu funkcjonariuszy.

  Paralizatora użyto w trakcie przeszukania, które przeprowadzono w toalecie. Zdaniem eksperta wybór pomieszczenia to błąd bo jest wąskie i małe. I ciężko było opanować wyrywającego się Igora. Ekspertka rodziny zwraca uwagę, że paralizatora użyto żeby zmusić Igora do wykonywania poleceń - miał się rozebrać a potem ubrać. A paralizator nie do tego służy. Ma obezwładnić agresywnie zachowującą się osobę. A nie „zmotywować” ją do działania.

  Pod koniec akcji w toalecie policjanci rozmawiają o tym, że Igora trzeba będzie „przekuć” tak by kajdanki miał zapięte na rekach trzymanych z tyłu. Bo cały czas skuty z jest z przodu. Rozmawiają tak, ze on to słyszy co też jest błędem. Chwilę potem – w czasie próby owego „przekucia” i wywołanej tym szarpaniny - Igor zasłabł i zmarł.

  Zobacz też: Śmierć na komisariacie. Igor nie był pierwszy - materiał Superwizjera TVN i Gazety Wrocławskiej

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (163)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cztcfz

  cfzftcftzc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacje chce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedyś łotrów wieszano na krzyżach

  ość w Waszym gardle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  dziś na łotrach zawiesza się krzyże


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  iujhv

  vhjv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacjechce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Igor

  ank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Igor po prostu nie chciał wyjść z ubikacji, a chłop był nie mały to Policjanci mieli kłopot jak go wydobyć kiedy tylko jeden ma dostęp i skończyło się jak się skończyło. On był chyba po...rozwiń całość

  Igor po prostu nie chciał wyjść z ubikacji, a chłop był nie mały to Policjanci mieli kłopot jak go wydobyć kiedy tylko jeden ma dostęp i skończyło się jak się skończyło. On był chyba po dopalaczach, a może i po alkoholu, więc nie słuchał ich poleceń, no i potoczyło się.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hvjujhv

  jvhjhj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To sa podstawowe chwyty bbrazylijskiego jujiutsu aby obezwladnic i 200 kg chlopa.200 chlop po dopalaczach i alkoholu to dla kogos kto zna podstawy brazylijskiego jujitsu zaden przyciwnik w walce.tO...rozwiń całość

  To sa podstawowe chwyty bbrazylijskiego jujiutsu aby obezwladnic i 200 kg chlopa.200 chlop po dopalaczach i alkoholu to dla kogos kto zna podstawy brazylijskiego jujitsu zaden przyciwnik w walce.tO BYLY TORTURY!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ty pało nie powiesz

  pała (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  patol milicyjny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak słów

  mściciel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Zwykłe zeszmaciałe k****, mordercy I cioty we Wrocławskiej policji. Każdy kto ich spotkał wie że to organizacja ochroniarska do której rekrutuje sie po znajomości. Bezprawne zachowania są na...rozwiń całość

  Zwykłe zeszmaciałe k****, mordercy I cioty we Wrocławskiej policji. Każdy kto ich spotkał wie że to organizacja ochroniarska do której rekrutuje sie po znajomości. Bezprawne zachowania są na porządku dziennym. To nie jest pomówienie, zawsze gdy mam do czynienia z Wrocławską policją kończy sie w sądzie z zarzutami o nadużywanie władzy albo przekroczenie wynikające z obowiązku służby. W tamtym regionie problem z niekompetencją policji jest naprawde poważny.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sam jesteś ciotą

  ość w twoim gardle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  wredną ciotą

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal !!!

  Fakty są nieubłagane... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Zamordowano go w komisariacie paralizatorem, wcześniej duszono.
  Protestuję !
  Jutro możesz być Ty lub Ja.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  możesz być ty gdy będziesz

  ość w Waszym gardle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  zachowywał się jak Stachowiak, jak szmata, tak człowiek-szmata


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  menel

  zwykly menel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wspierasz zbrodniarzy.Jestes szmata,tak czlowiekiem szmata.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  v jhv jv jnb j

  vghv v v (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacjechce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  v j

  b j n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacjechce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jhvjhv

  yhvuv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacjechce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Karma

  karma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Zabiliscie niewinnego czlowieka, karma wroci.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niewinny to nie był

  ość w Waszym gardle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  gdyby był niewinny to zachowywałby się poprawnie i nie trafiłby na komisariat. Takie są fakty


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dfafefeadafsdas

  dfsdffvsfd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacjechce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mordercy w mundurach

  jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

  Bardzo dobry artykul! W koncu jakas prawdziwa bezstronna opinia fachowcow!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skończcie z tym manipulowaniem ludzmi

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 17

  Przeczytajcie ludzie to i wszystko w tym temacie bedzie jasne chłopak nawet znecał sie nad swoja rodzina
  Pojawiły się nowe informacje w sprawie zatrzymania Igora Stachowiaka. Mężczyzna od...rozwiń całość

  Przeczytajcie ludzie to i wszystko w tym temacie bedzie jasne chłopak nawet znecał sie nad swoja rodzina
  Pojawiły się nowe informacje w sprawie zatrzymania Igora Stachowiaka. Mężczyzna od miesiąca był poszukiwany przez prokuraturę. Wcześniej był wielokrotnie karany.

  Igor Stachowiak w połowie maja ub.r. został zatrzymany na wrocławskim Rynku. Według funkcjonariuszy, był agresywny i dlatego musieli oni użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

  Sprawa wróciła po wyemitowaniu w maju br. reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora. Środowe Fakty TVN podały, że policja miała dostęp do nagrań ws. śmierci Stachowiaka, choć deklaruje coś innego.

  Portal Onet.pl informuje, że Igor Stachowiak był wcześniej wielokrotnie karany i od ponad miesiąca był poszukiwany przez Komendę Policji Wrocław Grabiszynek w sprawie oszustwa.

  Z rejestrów Krajowego Systemu Informacji Policji wynika, że policjanci w dniu tragicznego zdarzenia, wiedzieli kogo zatrzymali. Informację na temat Stachowiaka pierwszy raz sprawdzono o godzinie 6:12. Kolejny wpis w rejestrze pokazuje godzinę 6:33.

  Z dokumentów prokuratorskich wynika, że przeciwko zatrzymanemu prowadzono w przeszłości szereg spraw. Dotyczyły one m.in. handlu narkotykami, pobicia, kradzieży, nękania i stosowania gróźb karalnych. Stachowiak uczestniczył również w bójce w policjantami w czerwcu 2013 roku. Po tamtym zatrzymaniu twierdził, że był pobity przez funkcjonariuszy. Policjanci mieli użyć wobec niego paralizatora.

  W 2014 roku prokuratura wszczęła wobec mężczyzny postępowanie dotyczące nękania. Wniosek w tej sprawie złożył jego ojciec. Z dokumentów wynika, że Igor Stachowiak był uzależniony od narkotyków i stanowi zagrożenie dla swojej rodziny. Stachowiak tłumaczy wówczas, że nie jest w konflikcie z rodziną i nie rozumie, na jakiej podstawie złożono wniosek. Ostatecznie sprawa została umorzona.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ewa, Zyta i Patrycja

  -.- (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

  Ciągle dużo tutaj psich klakierów. Podstawowe błędy w ortografii demaskują was od razu. Dziwi tylko po co to robicie?

  Może ci czterej cwanicy to wasi koledzy z patrolu lub rodzina? Jeśli tak, to...rozwiń całość

  Ciągle dużo tutaj psich klakierów. Podstawowe błędy w ortografii demaskują was od razu. Dziwi tylko po co to robicie?

  Może ci czterej cwanicy to wasi koledzy z patrolu lub rodzina? Jeśli tak, to musicie chyba już wiedzieć, że w pierdlu charakterni współwięźniowie zrobią z nich zlew na płyny fizjologiczne. Będą dojeżdżani codziennie, a za próby oporu skończą w szpitalu więziennym. Obstawiam, ze po pół roku przynajmniej dwóch się wyhuśta :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bandzior i ćpun

  Zyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 18

  ten Igor to kryminalista i pasożyt, narkoman i jeszcze go bronicie?? co za głupi naród


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jdjdjjcxcm

  hjnxncxnxcn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez...rozwiń całość

  Koledzy mordercy(polska policja) wypuscili medialna informacje .ze "Igor to tylko cpun".Zrecznie wykorzystujac niechec wielu polakow do srodowisk patologicznych,mydli oczy spoleczenstwa i poprzez propagande i manipulacjechce przekonac do tego ,ze zbrodnia dokonana byla w slusznej sprawie.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  złodziej

  tantus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  To był złodziej. I pijak, bo każdy pijak to złodziej!
  A pasożyty to ponoć uchodźcy przenoszą. Tak mówił prezes, w telewizji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak tam na komisarciacie ?

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  wszystko ok ? ;-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo