Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynna Villa Colonia wciąż na sprzedaż. Miasto nie jest zainteresowane willą, w której podpisano akt kapitulacji Festung Breslau

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dziś nie ma chętnych, by złożyć ofertę kupna tej willi
Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dziś nie ma chętnych, by złożyć ofertę kupna tej willi SDP Nieruchomości
Słynna Villa Colonia, w której podpisano akt kapitulacji "Festung Breslau" od dłuższego czasu jest na sprzedaż. W ostatnim czasie agencja znacznie obniżyła za nią cenę. Czy to oznacza, że nie ma zainteresowania? Zapytaliśmy u źródła.

Villa Colonia to dom w stylu barokowym z elementami wiedeńskiej secesji. Czerpiąc z tradycyjnej niemieckiej grafiki, styl ten wykorzystuje precyzyjne i twarde krawędzie, co było elementem różniącym się od płynnych linii widocznych w innych miejscach. Według Leksykonu Architektury Wrocławia budynek został wzniesiony w 1911 roku i połączony ze starszym, jednopiętrowym domem przy dzisiejszym adresie ul. Wawrzyniaka 22.

Zobacz, jak wygląda w środku!

Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dziś nie ma chętnych, by złożyć ofertę kupna tej willi

Słynna Villa Colonia wciąż na sprzedaż. Miasto nie jest zain...

Budynek stanowi dużą wartość dla historii Wrocławia. To w tym miejscu stacjonował sztab 22. Korpusu Piechoty, który do dnia kapitulacji bronił ówczesnego Breslau. 6 maja 1945 roku w willi podpisano akt kapitulacji "twierdzy".

Miejsce oficjalnego poddania się niemieckich wojsk trzymano w tajemnicy przez 25 lat. Dopiero z relacji naocznych świadków oficjalnie potwierdzono, że przy ul. Rapackiego generałowie Hermann Niehoff (ostatni komendant oblężonego Wrocławia) i Władimir Głuzdowski (radziecki dowódca podczas II wojny światowej) złożyli podpis w celu zakończenia starć.

- Zainteresowanie obejrzeniem willi wśród potencjalnych klientów jest, zwłaszcza po opublikowaniu filmu na kanale History Hiking, w którym prowadzący oprowadził widzów po budynku i opowiedział jego historię. Najczęściej jednak kończy się na wizycie. Oficjalnych ofert nie mamy - odpowiedział Radosław Kuśmierz, agent, któremu powierzono sprzedaż budynku.

Odbiór filmu był bardzo pozytywny. Mieszkańcy i turyści często zaglądali do Villi Colonii. To duża wartość historyczna dla miasta. Mówi się nawet, że do dziś zachował się stół, na którym podpisano ten ważny dla polskiej historii dokument.

- W latach 1996-2009 przeprowadzono prace remontowo-rekonstrukcyjne w całym obiekcie, natomiast parter pozostał nienaruszony. Oznacza to, że wciąż są na nim meble, podłoga i ozdoby, które obserwowały wydarzenia z maja 1945 roku. Pani Maria, aktualna właścicielka obiektu, regularnie spotyka chętnych na zwiedzanie go. Nie tylko z Polski, bo na ulicę Rapacką regularnie zaglądają też niemieccy turyści. - tłumaczy Pan Radosław.

A może muzeum?

Agencja SDP Nieruchomości podjęła latem decyzję, aby obniżyć cenę. Z 5,2 mln złotych do 4,4 mln złotych. Mimo takiej "promocji" nadal nie ma ofert od prywatnych osób. W minionych latach pojawiła się inicjatywa, aby przekształcić willę w Muzeum poświęconym "Festung Breslau".

- Rozsyłaliśmy tradycyjną pocztą całe foldery z grafikami i koncepcjami zagospodarowania do instytucji związanych z kulturą, związanych z miastem. Nie było żadnej konkretnej oferty. Wielka szkoda, bo to duża wartość historyczna dla miasta i jego mieszkańców. - opowiada nam rzecznik prasowa SDP, Izabela Wójcik.

Dużym zainteresowaniem willa cieszy się wśród właścicieli biznesów.

- Często otrzymuję pytania, czy można inaczej zaaranżować budynek i przystosować go do założenia w nim kancelarii lub szkoły językowej. Możemy to zaoferować - dodał Radosław Kuśmierz.

Zestawienie powierzchni użytkowych i całkowitych poszczególnych kondygnacji:

  • Przyziemie: 189,06 m2
  • Parter: 122,82 m2 + taras 35,01 m2 (wiatrołap, hall, gabinet, salon, biuro, klatka schodowa oraz sanitariat)
  • Piętro: 113,55 m2 + loggie: 4,12 m2 (dwa pokoje gościnne, sypialnia, kuchnia, łazienka, wc, pralnia, korytarz z klatką schodową)
  • Poddasze (mierzone po podłodze): 121,61 m2, metraż w strefie 1,95 m: 93,66 m2 (dwa pokoje gościnne wraz ze schowkami gospodarczymi, wc, korytarz z klatką schodową)
  • Strych: ok. 20 m2 (dostępny z poddasza poprzez składane, schowane w stropie schody)
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska