Spis treści
Remont, zamknięta śluza i petycja. Ponownego otwarcia chciało 4 tys. mieszkańców
Stopień wodny Ratowice łączący Ratowice z Kotowicami (gminę Czernica z gminą Siechnice) jest popularnym punktem wycieczek – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Głównie ze względu na przebiegający nim żółty szlak turystyczny dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia.
Przez 4 lata przejście nim nie było jednak możliwe przez toczący się remont śluzy, który kosztował około 65 mln zł. Celem prac było przywrócenie właściwego stanu technicznego obiektu oraz poprawa warunków żeglugowych na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Komora śluzy została poszerzona o ponad 2 metry i pogłębiona o około 60 cm.
Po zakończeniu remontu w kwietniu 2023 r., śluza pozostawała zamknięta dla rowerzystów i pieszych. Wynikało to z przygotowania do prac remontowych na jazie Ratowice oraz względami bezpieczeństwa. Mieszkańcy wystosowali petycję o otwarcie przejścia, pod którą podpisało się 4 tys. osób. O zamkniętej śluzie Ratowice pisaliśmy tutaj:
Śluza Ratowice otwarta od rana do wieczora. Dlaczego nie całą dobę?
Po zakończeniu prac na jazie, Wody Polskie zdecydowały o otwarciu przejścia przez stopień wodny Ratowice dla mieszkańców. Przejście będzie udostępnione w okresie od 1 listopada do 31 marca w godzinach od 8 do 17. Natomiast w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach między 7 a 21. Poza tymi godzinami, bramy wejściowe przy śluzie oraz przy jazie będą zamykane.
Dlaczego w tak ograniczonych godzinach, a nie przez całą dobę? Jak wyjaśniają Wody Polskie, teren stopnia wodnego Ratowice był też miejscem libacji alkoholowych, dzikiego i nocnego biwakowania, gdzie dochodziło do częstych aktów wandalizmu, masowego zaśmiecania oraz niszczenia drogiego mienia hydrotechnicznego, służącego ochronie przeciwpowodziowej oraz żegludze śródlądowej.
Rygorystyczny regulamin. Przechodząc przez śluzę trzeba uważać!
Wody Polskie przypominają, że osoby wchodzące na śluzę są zobowiązani do zapoznania się z regulaminem, widniejącym na zamontowanych tabliczkach i przestrzegania jego zapisów. Regulamin mówi, że osoby niepełnoletnie mogą korzystać z przejścia tylko pod nadzorem rodzica lub pełnoletniego opiekuna. Zabrania się także korzystania z przejścia poza godzinami udostępnienia, schodzenia z wyznaczonej ścieżki, rozpalania ognisk, biwakowania, grillowania, wyprowadzania psów na tereny zielone oraz spuszczania psów ze smyczy, wyrzucania śmieci i innych przedmiotów do wody (na stopniu wodnym zainstalowane są kosze na śmieci), zaśmiecania terenu, spożywania alkoholu, niszczenia i dewastacji mienia. A to nie wszystko.
Za wyrządzone szkody odpowiedzialność ponoszą ich sprawcy, którzy będą musieli ponieść koszty napraw. Co więcej, obiekt jest monitorowany i przebywający na jego terenie wyrażają zgodę na udostępnienie wizerunku. Osoby przebywające na terenie stopnia wodnego Ratowice zobowiązane są nie tylko do przestrzegania regulaminu, ale także stosowania się do poleceń wydawanych przez pracowników Wód Polskich. Jednocześnie nie ponoszą oni odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia, które powstały w wyniku braku przestrzegania regulaminu i niewłaściwego korzystania z przejścia.
Co z drewnianym mostem nad Młynówką Jelecką?
Wystosowana do Wód Polskich petycja turystów w sprawie otwarcia jazu Ratowice dotyczyła nie tylko samej śluzy, ale również udostępnienia ruchu na drewnianym moście na Młynówce Jeleckiej. Jest on nadal zamknięty ze względu na zły stan techniczny i zagrożenie dla zdrowia ludzi. W oświadczeniu wydanym przez Wody Polskie czytamy, że te dążą do porozumienia dotyczącego remontu drewnianej przeprawy, a udostępniona obecnie trasa omija ten most.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?