Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarbiec Gminy Wyznaniowej Żydowskiej zaprezentuje część kolekcji turystom. Są także plany na przywrócenie muzeum żydowskiego

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
300 tysięcy złotych przyznał dyrektor wydziału kultury UMW Jerzy Pietraszek, na odrestaurowanie części kolekcji skarbca przekazało Gminie Wyznaniowej Żydowskiej Miasto Wrocław. Nad przygotowaniem kolekcji do zaprezentowania jej na wystawie jeszcze w tym roku, pracować będą konserwatorzy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
300 tysięcy złotych przyznał dyrektor wydziału kultury UMW Jerzy Pietraszek, na odrestaurowanie części kolekcji skarbca przekazało Gminie Wyznaniowej Żydowskiej Miasto Wrocław. Nad przygotowaniem kolekcji do zaprezentowania jej na wystawie jeszcze w tym roku, pracować będą konserwatorzy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Paweł Relikowski
300 tysięcy złotych przyznał dyrektor wydziału kultury UMW Jerzy Pietraszek, na odrestaurowanie części kolekcji skarbca przekazało Gminie Wyznaniowej Żydowskiej Miasto Wrocław. Nad przygotowaniem kolekcji do zaprezentowania jej na wystawie jeszcze w tym roku, pracować będą konserwatorzy z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zaprezentowanych zostało kilka wybranych artefaktów. Dowiedzieliśmy się także, co powstanie w miejscu parkingu przy ul. Włodkowica.

Otwarcie wystawy i w późniejszym czasie muzeum jest częścią większego projektu o nazwie "Żydowska Dusza". Zabytki pochodzące ze skarbca gminy nigdy dotąd nie były prezentowane publiczności. Wśród nich znajdą się m.in. srebrne kandelabry, dzwonki, tradycyjne tekstylia i zwoje Tory. Część z nich została uratowana z Nowej Synagogi, którą w noc kryształową spalili naziści.

O tym, jak eksponaty odnalazły się po wojnie i trafiły do skarbca, opowiedział historyk sztuki, Anatol Kaszen z zarządu Gminy. - Tuż po wojnie kiedy Gmina była jeszcze kongregacją, pewien Niemiec poinformował nas, że w suterenie na jednym z podwórek jest podwójna ściana, za którą schowane zostało zrabowane mienie żydowskie- mówił. Na chwilę obecną zbiór skarbca zawiera ponad 100 eksponatów.

Do udziału w realizacji projektu włączyło się także MNWR. - Dziękujemy za zaufanie jakim Gmina nas obdarzyła. Także i za to, że z pewną dozą otwartości, zwróciła sie do nas z prośbą abyśmy wspólnie zastanowili się jak wykorzystać, zagospodarować i udostępnić jeden z najpiękniejszych fragmentów historii tego miasta - powiedział dyrektor muzeum, Piotr Oszczanowski.

Na odrestaurowanie artefaktów z kolekcji skarbca miasto przeznaczyło 300 tysięcy złotych. - To nie są zwykłe przedmioty - zaznaczył Jerzy Kichler z zarządu Gminy. - Niemal wszystkie one mają wartość religijną i są używane przy konkretnych rytuałach. Wszystko kręci się jednak wokół naszej świętości czyli zabytkowego zwoju Tory - podkreślił.

Wiemy już także co powstanie w przyszłości na parceli numer 14 przy ul. Włodkowica. Tę informację przekazała sama przewodnicząca zarządu GWŻ, Klara Kołodziejska-Połtyn. - Zgodnie z miejskim planem zagospodarowania teren ten może być przeznaczony pod budowę muzeum. Budynek ten to jednak przyszłość. Na razie eksponaty ze skarbca trzeba doprowadzić do takiego stanu, by można je było pokazać turystom. Pierwsze zaprezentujemy w specjalnych gablotach, na piętrze synagogi Pod Białym Bocianem.

- Arcydzieła te, wykonane nierzadko przez znanych artystów śląskich leżały dotąd w magazynie. Chciałam by mogło je podziwiać szersze grono odbiorców - powiedziała Gazecie Wrocławskiej przewodnicząca GWŻ. - One są w tym skarbcu już kilkadziesiąt lat. Poprosiliśmy więc dyrektora Oszczanowkiego, by pomógł nam zrealizować tę wystawę, jako że muzeum to jedyna placówka, która jest w stanie podźwignąć ciężar takiego projektu. Podjął się tego zadania z dużym sercem i zaangażowaniem.

- Jeżeli uda się stworzyć muzeum żydowskie, w symbolicznym wymiarze będziemy chcieli w nim udostępniać przedmioty z kolekcji MNWR - zapowiedział dyrektor Oszczanowski. - Współpraca muzealna właśnie na tym polega. Podkreślam jednak, że mówimy o dość jeszcze odległej przyszłości.

Wystawa zaplanowana jest na listopad 2022 roku. Zwyczajowo w synagodze Pod Białym Bocianem, wydarzeniu towarzyszyć będą rozmaite wykłady i koncerty.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska