Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarb na zamku Grodziec - artefakty znajdowały się na dnie tajemniczej studni. Zobacz zdjęcia!

Mateusz Różański
Mateusz Różański
Krótka historia Zamku GrodziecPierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 metrów nad poziom morza, wygasłym wulkanie, istniał jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Obecny układ przestrzenny Zamku Grodziec powstał w 1470 r. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I.
Krótka historia Zamku GrodziecPierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 metrów nad poziom morza, wygasłym wulkanie, istniał jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Obecny układ przestrzenny Zamku Grodziec powstał w 1470 r. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I. Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca
Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca (GEMO) z powodzeniem penetruje kolejne metry studni posadowionej w samym sercu dolnośląskiego zamku Grodziec. Wraz z postępem prac odkrywane są kolejne kolejne artefakty sprzed dekad.

Spis treści

Niemcy ukryli skarby na zamku Grodziec?

Zamek Grodziec to jedna z najpiękniejszych dolnośląskich warowni. To również obiekt o niesamowitej historii, którą już niebawem możemy lepiej poznać. Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca penetruje bowiem studnię, która zdaniem niektórych może skrywać wejście do tajemniczego tunelu.

Miłośników niesamowitych historii, najbardziej rozgrzewają losy ostatniego właściciela zamku Grodziec Herberta von Dirksena, zaufanego współpracownika Hitlera. W czasie II wojny światowej często przebywał na swoim zamku.

Zobacz również: Na zamku Grodziec trwają zaawansowane prac. Co skrywa warownia?

Ponoć w tej budowli miały być przechowywane cenne dzieła sztuki ze słynnej listy Grundmanna. Prócz nich na zamku miały znajdować tajne dokumenty oraz rozmaite kosztowności. Wszystko ukryte w domniemanych sztolniach wykutych pod zamkiem oraz w zamkowych komnatach.

Dr Günther Grundmann to dolnośląski konserwator zabytków, któremu niemieckie władze III Rzeszy zleciły zabezpieczenie przed wrogiem najcenniejszych dzieł sztuki i zbiorów bibliotecznych. Według listy Grundmanna, w Grodźcu miał zostać zmagazynowany księgozbiór berlińskiej Preusesische Staatsbibliothek.

Eksploracja studni na zamku Grodziec trwa w najlepsze

Prace archeologiczne na Grodźcu zakrojone są na szeroką skalę. Wyjątkowe emocje wzbudza szczególnie studnia, która znajduje się na dziedzińcu. Co może skrywać?

Z każdym metrem docieramy do głębszych i starszych pokładów zasypu. Uzyskujemy odpowiedzi ale w ich miejsce pojawiają się kolejne pytania. Obecnie znajdujemy się w strefie powojennego zasypu, w którym znalazły się między innymi ozdobne kolumny Bodo Ebhardta. Przez lata historia wszystkich czterech kolumn pozostawała zagadką. Były uwiecznione na zdjęciach z drugiej połowy lat 30. XX wieku. Potem zniknęły a ich losy nie zachowały się nawet w opowieściach i miejscowych legendach - informują członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca. - Tymczasem obok pierwszej odnalezionej przez nas podstawy, na której dobrze widoczny jest znak Bodo Ebhardta odnaleźliśmy kolejne! Wraz z fragmentami słupów. Co więcej ku naszemu zdumieniu tuż obok w zasypie tkwił potężny, nasiąknięty wodą i ciężki kołowrót, który nie był widoczny na przedwojennych zdjęciach - dodają poszukiwacze.

Czytaj również: Oto najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku

Co ważne - w studni znaleziono o wiele więcej niż tylko jej ozdobne elementy. Do tej pory udało się odnaleźć m.in.:

  • kamienną rzeźbę,
  • stylizowane halabardy,
  • fragmenty rusztów kominka z głowami zwierząt,
  • ozdobne okucia,
  • elementy zamka i skrzyni,
  • przedmioty codziennego użytku,
  • szkandela czyli podgrzewacz pościeli,
  • butelki przedwojennych browarów,
  • monety z l. 40.,
  • sowiecka łuska z czerwca 1945 roku.

- Studnia jednak łatwo nie oddaje swoich tajemnic. Kute w skale ściany wymagają zabezpieczenia. Musimy przystosować nasze stanowisko do kolejnych wyzwań, a wydobyte przedmioty zadokumentować i zabezpieczyć - dodają eksploratorzy.

Czy na dnie studni rzeczywiście może znajdować się tajemniczy tunel? Być może niebawem uda się rozwiązać tę zagadkę.

Krótka historia Zamku GrodziecPierwszy gród na wznoszącym się prawie 400 metrów nad poziom morza, wygasłym wulkanie, istniał jeszcze za czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Obecny układ przestrzenny Zamku Grodziec powstał w 1470 r. dzięki legnickiemu księciu Fryderykowi I.

Skarb na zamku Grodziec - artefakty znajdowały się na dnie t...

To tutaj znajduje się zamek Grodziec

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska