Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze walczą na miecze, kowale kują zbroje, zielarki warzą napary. W warowniach Świny i Bolków poczujecie się jak w średniowieczu

Alina Gierak
Alina Gierak
Bractwa rycerskie wskrzeszają tradycję turniejów. Podczas walk dbają o wierne odtwarzanie uzbrojenia, broni i zwyczajów rycerskich
Bractwa rycerskie wskrzeszają tradycję turniejów. Podczas walk dbają o wierne odtwarzanie uzbrojenia, broni i zwyczajów rycerskich FB Zamek Świny/Zamek Bolków
O zamku w Bolkowie jest głośno, gdy trwa tam Castle Party, największy w Europie festiwal muzyczny gotyckiego rocka. Ale później życie w warowni wcale nie zamiera. We władanie biorą je bractwa rycerskie - organizują turnieje, warsztaty snycerskie i zielarskie, warsztaty katowskie i zabawy plebejskie. Rycerskie życie toczy się także w zamku Świny. Kulminacją będzie Turniej 4 Zamków, który zaplanowano na najbliższą sobotę i niedzielę (22/23 lipca). Poznajcie program wydarzenia. W galerii znajdziecie zdjęcia z poprzednich turniejów.
od 16 lat

Spis treści

Cztery zamki - warownie w gminie Bolków

Godzinę drogi od Wrocławia, w gminie Bolków, spotkacie wyjątkowe nagromadzenie zamków – warowni pamiętających średniowiecze. To czasy, gdy wokół Bolkowa krzyżowały się rozmaite elementy kultury niemieckiej, czeskiej i polskiej.

Cztery zamki postawione w dobie silnej władzy książęcej tutejszych Piastów, w XV wieku stały się warownymi gniazdami możnych. Przed wiekami chroniły przed najazdami obcych wojsk i pustoszeniem ziem. Dzisiaj to dobrze zachowane ruiny, które można zwiedzać. Są połączone liczącym 31 kilometrów "Szlakiem 4 Zamków".

"Zobaczycie tu przykłady znakomicie zachowanych fortyfikacji, wspaniałych domów zamkowych, renesansowych pałaców, kuchni, dziedzińców i podziemi, a wszystko to w przeróżnych kolorach tutejszych skał" - opisują gospodarze budowli.

Które zamki są na tym szlaku?

  • Zamek Bolków,
  • Zamek Świny,
  • Zamek Lipa,
  • Zamek Niesytno w Płoninie.

- Zamki: Bolków i Świny są stosunkowo znane. Natomiast pozostałe zamki w Lipie i Płoninie leżą nieco na uboczu, a są równie ciekawe - zapewnia Grzegorz Kucab, burmistrz Bolkowa

Aby bardziej rozreklamować historyczne budowle, na zamkach Świny i Bolków 22 i 23 lipca zaplanowano Turniej 4 Zamków.

Turnieje rycerskie były dla średniowiecznego rycerstwa jedyną okazją w czasie pokoju, aby sprawdzić swoje umiejętności i zyskać sławę.
Turnieje rycerskie były dla średniowiecznego rycerstwa jedyną okazją w czasie pokoju, aby sprawdzić swoje umiejętności i zyskać sławę. FB Zamek Świny/Zamek Bolków

W średniowieczu i renesansie turnieje rycerskie były powszechną formą spędzania czasu, rodzajem sportu, dzięki któremu rycerze realizowali się jako wojownicy, a także rozwiązywali spory. Trwające kilka dni pojedynki konne lub piesze mogły przynieść rycerzowi sławę i bogactwo. Z czasem tradycja turniejów zamarła. Wskrzeszają ją bractwa i drużyny rycerskie, dbając o wierne kopie strojów, zbroi, broni, a także odtworzenie zwyczajów rycerskich.

Terminarz turniejów rycerskich w Polsce znajdziecie tutaj:

Turniej 4 Zamków na zamku Świny

Na zamku Świny drużyny i bractwa rycerskie spotkają się w sobotę (22 lipca) o godz. 11. Będą trenować przed wielką bitwą. Poprzedzi ją pokaz konny (o godz. 14) i wielka parada z zamku Bolków do zamku Świny. Bitwa zaplanowana jest o godz. 18.30. Po niej odbędzie się przejście rycerzy z pochodniami i show z ogniem.

W niedzielę finały turniejów od godz. 11, a na koniec wręczenie nagród.

Turniej 4 Zamków na Zamku Bolków.

W sobotę od godz. 12 na Zamku Bolków trwać będzie turniej strzelecki. Wielka parada z zamku Bolków do zamku Świny wyruszy o godz. 17. W niedzielę zaplanowano finał konkurencji strzeleckich.

W obu zamkach można będzie wziąć udział w warsztatach ceramicznych, warsztatach walk na broń bezpieczną, pokazach snycerskich oraz warsztatach zielarskich, pokazach tańców dawnych.

Program szczegółowy znajdziecieTUTAJ

Jak dojechać do zamków i ile kosztuje wstęp na Turniej 4 Zamków?

W trakcie trwania wydarzenia obowiązują bilety całodzienne na oba zamki:

  • normalny - 30 złotych
  • ulgowy - 20 złotych
  • lokalny - 15 złotych
  • lokalny ulgowy - 10 złotych

Kliknijcie w galerię, by poznać zasady turniejów rycerskich
[galeria_przycisk]

Jak dojechać do Bolkowa, zobacz tutaj:

Krótka historia Zamku Świny

Zamek Świny jest jednym z najstarszych na Szlaku Zamków Piastowskich. W XIII wieku jego właścicielami byli: Tader, w 1242 r. Jaksa, a w 1248 r. Piotr ze Świn. W latach 70. XIII wieku, decyzją Bolka I Srogiego, zamek Świny utracił status kasztelanii na rzecz nowocześniejszego Bolkowa i został przekazany rycerskiemu rodowi Świnków (niem. von Schweinichen).

Świnkowie rozbudowali zamek, postawili wieżę i solidne mury obronne. W ich rękach zamek był do 1769 roku. Potem zmieniał właścicieli, ale pozostał niezamieszkany i niszczał. Odziedziczyli go austriaccy hrabiowie Hoyos von Sprinzenstein, którzy pozostali jego właścicielami aż do 1941 r., kiedy zostali zmuszeni do sprzedania posiadłości państwu. Wehrmacht urządził w zamku magazyn części do samolotów. Zamek Świny dzisiaj jest ruiną, udostępnioną do zwiedzania.

Krótka historia zamku Bolków

Zamek Bolków został zbudowany na polecenie księcia legnickiego Bolesława II Rogatki zwanego Łysym i później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego.

W 1392 r. zamek przeszedł na własność królów czeskich. W czasie napadów husytów miasto zostało zniszczone, ale zamek nie został zdobyty.

Wyróżniano trzy rodzaje turniejów rycerskich. Pierwszym z nich było mêlée (bohurt), w którym uczestniczyły dwie drużyny zmagające się na obszarze łąk,
Wyróżniano trzy rodzaje turniejów rycerskich. Pierwszym z nich było mêlée (bohurt), w którym uczestniczyły dwie drużyny zmagające się na obszarze łąk, lasów, traktów lub miasta. Głównym celem było wzięcie przez jedną z drużyn jak największej ilości jeńców, za których zwycięzcy otrzymywali potem okup. Rycerz, który spadł z konia lub opadał z sił, był wyprowadzany z pola, oddawał jednak konia i rynsztunek, który musiał potem wykupić. FB Zamek Świny/Zamek Bolków

Na początku XVI w. zamek za sprawą króla Ferdynanda I został przekazany wrocławskiemu biskupowi w dożywocie. Biskup na polecenie monarchy podjął rozbudowę zamku. Powiększono przede wszystkim obszar warowny. Wybudowano, otoczone murami i bastejami, dziedzińce w części południowo-zachodniej oraz od strony miasta. Umocnienia te połączono z dwiema basztami miejskimi.

W 1703 r. po wygaśnięciu bolkowskiej gałęzi rodziny Zedlitz, zamek wraz z miastem zostają sprzedane cystersom z Krzeszowa. Potem warownia przeszła na własność skarbu państwa pruskiego. W tym czasie budowla zaczęła popadać w ruinę.

W 1913 r. burmistrz Bolkowa powołał Verein für Heimatpflege (Bolkowskie Towarzystwo Regionalne), które miało na celu ożywieniu ruchu turystycznego. W 1922 r. odbudowany został Dom Niewiast, parter zagospodarowano na schronisko młodzieżowe, a piętro na muzeum regionalne.

Po wojnie w zamku Bolków nadal działało muzeum. W 1976 r. stało się oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i działa do dzisiaj.

Ceny biletów wstępu do Zamku Bolków sprawdzisz TUTAJ

Zobacz zdjęcia z tegorocznej edycji Castle Party na Zamku w Bolkowie

Czytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska