Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja do przedszkoli [TERMINY, ZASADY]

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Rusza nabór do przedszkoli we Wrocławiu
Rusza nabór do przedszkoli we Wrocławiu Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Można już składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych we Wrocławiu. Dostępnych jest w tym naborze 6,5 tys. miejsc. W tym roku prowadzone zostały dwie zmiany w procesie rekrutacyjnym, aby umożliwić rodzicom dzieci aplikowanie do placówek bez wychodzenia z domu.

W tym roku po raz pierwszy dokumenty rekrutacyjne do przedszkoli można przesyłać elektronicznie. Do tej pory należało złożyć je osobiście. Dodatkowo, jeśli ktoś nie ma możliwości aktualnie pobrać wymaganych w rekrutacji dokumentów i zaświadczeń, może na tym etapie dołączyć stosowne oświadczenie, a odpowiednie formularze dostarczyć później.

Wnioski można składać od piątku 20 marca w godzinach 12:00-15:00 do środy, 25 marca do godziny 15:00. Pierwszym krokiem jest pobranie formularza -

rekrutacje.edu.wroclaw.pl

- i wydrukowanie go.

Aby ograniczyć liczbę błędnie wypełnionych dokumentów, w momencie, kiedy rodzice nie mogą poradzić się w tej kwestii urzędników, stworzono instrukcję online:

Przeczytaj! To ważne!

Wypełniony wniosek trzeba koniecznie podpisać, a następnie zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać online (wraz z załącznikami) przez system rekrutacyjny. Jeśli ktoś całkowicie nie ma możliwości aplikować do przedszkola elektronicznie, istnieje ewentualność pobrania wniosku osobiście, wypełnienia go na miejscu i złożenia w przedszkolu pierwszego wyboru, ale urzędnicy, ze względów bezpieczeństwa, odradzają taką opcję.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji będą znane 4 maja. Później rozpocznie się drugi etap w placówkach, w których wciąż pozostaną wolne miejsca. Cały nabór zakończy się 31 sierpnia, kiedy to zostaną wywieszone listy przyjętych dzieci z podziałem na grupy.

Aż do zakończenia naboru rodzice będą mogli sprawdzać wyniki kwalifikacji, składać informację o rezygnacji, a także wnioskować o udział w drugim etapie.

Jak wypełnić wniosek?

Należy wprowadzić dane dziecka i rodziców. Każdy może wybrać z listy maksymalnie 3 placówki. Trzeba je uszeregować w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. Kolejna kwestia, o której warto pamiętać, to zaznaczenie we wniosku dodatkowych kryteriów, jakie dziecko spełnia. Jest to o tyle ważne, że za każde z nich można uzyskać dodatkowe punkty rekrutacyjne. Ich suma decyduje o kolejności przyjęć.

Kryteria dodatkowe (I etap rekrutacji)

Za spełnienie każdego z nich kandydat otrzyma 200 punktów rekrutacyjnych. Musi być to potwierdzone stosownym zaświadczeniem:

 • Wielodzietność rodziny kandydata,
 • Niepełnosprawność kandydata,
 • Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
 • Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
 • Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
 • Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
 • Objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Kryteria te określane są ustawowo.

W II etapie rekrutacji dodatkowe punkty można otrzymać także w sytuacji jeżeli:

 • Dziecko, którego oboje rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko pracują/pracuje lub studiują/studiuje w trybie dziennym lub prowadzą/prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą,
 • Dziecko, którego tylko jeden z rodziców pracuje lub studiuje w trybie dziennym lub prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą,
 • Dziecko, którego przynajmniej jeden z rodziców lub rodzic samotnie wychowujący dziecko złożył roczne zeznanie podatkowe PIT, za rok poprzedzający rok w którym odbywa się rekrutacja, w urzędzie skarbowym we Wrocławiu (nie dotyczy osób rozliczających się w Pierwszym Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu),
 • Zgłoszenie jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci lub zgłoszenie dziecka posiadającego rodzeństwo korzystające z usług danego przedszkola lub szkoły (także działających w ramach zespołu szkół lub zespołu szkolno-przedszkolnego). Nie dotyczy kandydata, którego rodzeństwo kończy edukację w przedszkolu lub szkole w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, na który odbywa się rekrutacja,
 • Dziecko uczęszczające aktualnie do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru prowadzonego przez prezydenta miasta zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziecko objęte opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów, prowadzonego przez prezydenta miasta,
 • Dochód na osobę w rodzinie dziecka jest na niskim poziomie (według wzoru podanego na stronie).

Kryteria te zostały ustalone przez Radę Miasta.

Kto może wziąć udział w rekrutacji

W tegorocznej rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych mogą przystąpić dzieci urodzone w latach 2014 - 2017 i mieszkające na terenie Wrocławia.

O przyjęcie mogą starać się także rodzice dzieci urodzonych w 2018 roku, które ukończyły 2,5 roku. Ich dotyczy jednak tylko nabór dodatkowy na wolne miejsca, jakie zostaną po 31 sierpnia. Taka sama procedura dotyczy dzieci mieszkających poza Wrocławiem.

W tegorocznej rekrutacji dostępnych jest 6,5 tys wolnych miejsc z około 25 tysięcy, jakimi w sumie dysponują wrocławskie przedszkola i oddziały przedszkolne. Urzędnicy przewidują, że w 2020 roku otworzy się 9 nowych placówek publicznych prowadzonych przez miasto lub inne podmioty. Powstaną między innymi przy ul. Jackowskiego (Biskupin), Stabłowickiej (Stabłowice), Na Grobli (Rakowiec), a także na osiedlu WUWA 2 (Nowe Żerniki). We wszystkich 9 placówkach dostępnych będzie łącznie niecałe 1700 nowych miejsc. W 2021 ma powstać kolejnych 12 placówek.

Do wszystkich nowo otwartych przedszkoli nabory będą się odbywały w innych terminach bezpośrednio przed ich otwarciem.

Wrocławskie ZOO, Teatr Muzyczny Capitol, muzea w tym Narodowe, a także Ossolineum – wydłuża się lista wrocławskich instytucji, które postanowiły udostępnić w sieci część swoich zbiorów lub organizują specjalne pokazy, prelekcje, a nawet – jak w przypadku Teatru Capitol – show. Na kolejnych slajdach pokazujemy to, co można obejrzeć bez wychodzenia z domu.

Na spektakl, do zoo, a może na wystawę bez wychodzenia z dom...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska