Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa zakładu Lufthansy pod Środą Śląską.

Marcin Kaźmierczak
Pierwszą łopatę pod budowę zakładu wbił m.in. Thomas Boetger, dyrektor zarządzający XEOS (z prawej)
Pierwszą łopatę pod budowę zakładu wbił m.in. Thomas Boetger, dyrektor zarządzający XEOS (z prawej) XEOS
Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa zakładu serwisowania silników lotniczych Lufthansy pod Środą Śląską.

Rozpoczęcie budowy jest możliwe dzięki pozytywnej decyzji środowiskowej Adama Rucińskiego, burmistrza Środy Śląskiej i pozwoleniu na budowę, które 30 czerwca wydał starosta średzki Sebastian Burdzy.

Wczoraj spółka XEOS podpisała kontrakt z firmą Budimex, która będzie generalnym wykonawcą inwestycji. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego zaplanowano na 27 września. Zakład powstanie w obrębie wsi Święte, Juszczyn i Komorniki w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Koszt inwestycji to miliard złotych.

Budowa zakładu w Środzie Śląskiej została podzielona na dwa etapy. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu i rozpoczęcia pracy centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS to pierwszy kwartał 2019 r. Do tego czasu powstaną główne budynki techniczno-operacyjne oraz biurowe. W drugim etapie powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do testowania silników samolotowych.

Od 2021 r. do zakładu na serwisowanie mają trafiać jedne z najnowocześniejszych silników lotniczych GE9X.

Przypomnijmy, że budowa zakładu serwisowania silników Lufthansy od początku budziła spore emocje wśród lokalnej społeczności. Protestowali przede wszystkim ekolodzy zrzeszeni w stowarzyszeniu Ekologiczna Wieś Juszczyn, którzy twierdzili, że raport środowiskowy zawierał kłamstwa. Miały one dotyczyć przede wszystkim zapotrzebowania na wodę przez przyszły zakład.

ZOBACZ: Protest przeciw budowie ogromnego zakładu naprawy silników Lufthansy

- W raporcie spółka zgłaszała zapotrzebowanie na 178 metrów sześciennych wody na dobę, a jednocześnie już poza raportem zabiegała w spółce Średzka Woda o 300 metrów, do czego przychylił się urząd marszałkowski przeznaczając 5 mln zł na budowę nowego ujęcia - podkreślał jeszcze pod koniec maja Zenon Grudkowski, prezes stowarzyszenia.

Pierwotnie termin wydania decyzji środowiskowej przez Adama Rucińskiego, burmistrza Środy Śląskiej upływał z końcem grudnia ubiegłego roku. Ostatecznie, po kolejnej zmianie burmistrz decyzję wydał 8 marca. Zakwestionowało ją jednak stowarzyszenie Ekologiczna Wieś Juszczyn i sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, które jednak utrzymało w mocy decyzję burmistrza.

Najgłośniejszy biznes Morawieckiego

VIDEO //get.x-link.pl/79fe478c-bcbe-d54f-aabc-bf55e7b24268,19e2f3af-b354-b807-5ccb-97b4a577d934,embed.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska