Rośliny doniczkowe, a smog - jakie gatunki pomagają oczyszczać powietrze?

Materiał informacyjny Plants For Humans
Życie na naszej planecie bez roślin nie byłoby możliwe. Dzięki zjawisku fotosyntezy wydychany przez nas dwutlenek węgla jest zamieniany przez rośliny w tlen, którym oddychamy.

W miejscach, gdzie dominuje betonowa zabudowa, wiele osób postanawia zrekompensować sobie ich brak, otaczając się wieloma roślinami doniczkowymi. Jakie gatunki roślin doniczkowych wybrać do swojego mieszkania? Czy to możliwe, by rośliny doniczkowe mogły zastąpić oczyszczacze powietrza?

Rośliny, a smog w powietrzu – czy działają jak oczyszczacz powietrza?

Niejeden uważa, że rośliny mają naturalną zdolność do oczyszczania powietrza, a nawet niwelowania skutków miejskiego smogu. Istnieje jednak diametralna różnica między zdolnością roślin do usuwania organicznych związków lotnych, a oczyszczaniem powietrza z cząstek, które tworzą smog.

Najnowsze badania wykazały zresztą, że aby osiągnąć pożądany efekt oczyszczenia powietrza za pomocą roślin, podobny do efektów uzyskiwanych przez systemy wentylacji czy oczyszczacze powietrza, należałoby ustawić od 100 do 1000 roślin na metrze kwadratowym. Jest to oczywiście nierealne.

Dlatego trzeba przyznać, iż mówienie o tym, że istnieją gatunki roślin oczyszczających powietrze to po prostu chwyt marketingowy, który przyciąga osoby pragnące zadbać o jakość powietrza w naturalny sposób.

Mimo to warto mieć w domu rośliny doniczkowe, gdyż mogą one wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Niektóre gatunki też lepiej radzą sobie z usuwaniem z powietrza organicznych związków lotnych i pięknie się prezentują.

Sansewieria

Sansewieria, nazywana także wężownicą lub językiem teściowej, to popularny kwiat doniczkowy w domach i mieszkaniach. Jest idealny dla osób żyjących w dużym mieście, którzy mają mało wolnego czasu, a w związku z tym nie mają też możliwości dbania o rośliny domowe.

Rośliny doniczkowe, a smog - jakie gatunki pomagają oczyszczać powietrze?

Sansewieria to jedna z roślin, która ma bardzo małe wymagania, jeśli chodzi o światło słoneczne czy podlewanie. Dobrze znosi okresy suszy, zatem nawet gdy zapomnimy jej podlać, z pewnością nie odwdzięczy się uschniętymi i opadniętymi liśćmi. Ponadto przypisuje się jej możliwości pochłaniania z powietrza cząstek formaldehydu i benzenu.

Aloes

Aloes z rodziny sukulentów to roślina ceniona zwłaszcza za swoje terapeutyczne właściwości. Żel pochodzący z aloesu jest szeroko stosowany w kosmetyce, jako kojący opatrunek na poparzenia czy składnik domowych maseczek nawilżających. Warto go mieć w swoim domu, aby nie przepłacać za produkty z dodatkiem aloesu.

Aloes nie jest zbyt wymagającą rośliną doniczkową, choć ma pewne oczekiwania wobec swojego hodowcy. Przede wszystkim potrzebuje dużo światła słonecznego i ciepła. Trzeba o to zadbać zwłaszcza zimą.

Nie wymaga też częstego podlewania i dobrze znosi niską wilgotność powietrza. Jej również przypisuje się zdolność do pochłaniania cząsteczek formaldehydu i benzenu.

Chamedora wytworna

Chamedora to palma z rodziny arekowatych odznaczająca się długowiecznością i pięknym wyglądem. Idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza do sypialni i salonów. Piękne, rozłożyste liście nadadzą wnętrzom przytulności.

Chamedora to roślina odporna na zaciemnienie, dlatego warto ją ustawić w rogu pokoju, do którego nie dociera światło słoneczne.
Ceni sobie delikatne podlewanie i umiarkowaną wilgotność powietrza.

Rośliny doniczkowe, a smog - jakie gatunki pomagają oczyszczać powietrze?

Aby stworzyć jej idealne warunki bytowania, można ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami. Dodatkowo liście warto zraszać wodą. Roślinie tej przypisuje się umiejętności do pochłaniania cząstek benzenu, formaldehydu, ksylenów i tlenku węgla.
Wszystkie wymienione rośliny doniczkowe znajdziesz w sklepie z roślinami Plants For Humans.

Rośliny doniczkowe – najlepsi przyjaciele domów i mieszkań w bloku

Chociaż rośliny doniczkowe trzymane w domu nie są w stanie zastąpić oczyszczacza powietrza z porządnym filtrem, nadal są pożytecznymi współlokatorami. Potrafią nadal przestrzeni przyjemny klimat, w okresie kwitnienia wydzielają miłą woń, można je też wykorzystać w domowej pielęgnacji i naturalnym lecznictwie. Warto więc mieć je w swoim otoczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska