Remonty, budowy i przebudowy wrocławskich szkół i przedszkoli. Co się zmieni?

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Tak wygląda nowa szkoła i przedszkole przy ul. Kłodzkiej
Tak wygląda nowa szkoła i przedszkole przy ul. Kłodzkiej Fot. Adriana Boruszewska
Udostępnij:
Dwa nowe zespoły szklono-przedszkolne, a także odremontowane elewacje, sale gimnastyczne i toalety. We wrocławskich placówkach oświatowych już trwają remonty, by przygotować się na przyjęcie uczniów w odnowionych murach.

Od września we Wrocławiu funkcjonować będą dwa nowe zespoły szkolno-przedszkolne - przy ul. Kłodzkiej na Gaju i przy ul. Karpnickiej. Szkoła na Stabłowicach będzie największa w całym Wrocławiu.

Powstają nowe szkoły

Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 21 przy ul. Kłodzkiej już stoi. Do budynku będzie chodzić 750 uczniów i 200 przedszkolaków. Wewnątrz budynku znajdują się m.in. trzy pracownie komputerowe, trzy pracownie językowe, dwie pracownie przyrodnicze, biblioteka, sala gimnastyczna i sale gimnastyki korekcyjnej, a także świetlice. Na zewnątrz uczniowie i przedszkolaki będą mogli korzystać także z dwóch boisk - do piłki nożnej oraz wielofunkcyjnego, a także z bieżni, placów zabaw i ścianki wspinaczkowej. Przy nowym kompleksie szkolno-przedszkolnym powstały nowe drogi dojazdowe. Przedłużono ulicę Kłodzką od ulicy Strońskiej, wzdłuż bloków przy ul. Piławskiej aż do ul. Kłodzkiej, równolegle do ul. Radkowskiej.

Na Stabłowicach, przy ul. Karpnickiej, powstał też Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 20, do którego będzie uczęszczać aż 1200 uczniów i 200 przedszkolaków (w kompleksie będzie zlokalizowane zupełnie nowe przedszkole oraz Szkoła Podstawowa nr 22, które obecnie mieści się na Praczach Odrzańskich). W budynku znajdują się trzy świetlice, biblioteka, pracownie informatyczne plastyczne, chemiczne i biologiczne. W szkole mieści się również duża sala gimnastyczna. Uczniowie i przedszkolaki będą miały zajęcia w osobnych budynkach, z tego też względu zespół przy ul. Karpnickiej będzie miał dwie kuchnie. Dzieci skorzystają również z terenu na zewnątrz szkoły, gdzie powstały dwa place zabaw, bieżnia, boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną.

W lipcu tego roku zakończy się również przebudowa dwóch przedszkoli - przy ul. Zwycięskiej oraz przy ul. Suwalskiej. W odnowionym "pałacyku" na Ołtaszynie od września pojawi się 200 przedszkolaków. Przy budynku powstaną także dwa place zabaw. Przedszkole przy ul. Suwalskiej powiększy się o 7 nowych oddziałów (do tej pory były tylko cztery) i nowy duży plac zabaw.

Do nowego budynku szkoły od września przeniosą się także uczniowie V LO z ul. Grochowej. Przy ul. Ślężnej czeka już na nich potężny przeszklony, trzypiętrowy budynek z ... boiskiem na dachu. ZOBACZ NOWĄ SIEDZIBĘ VLO

Rozbudowany zostanie również budynek Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Nyskiej. W rozbudowanym skrzydle powstaną nowe sale lekcyjne oraz część administracyjna, zaś w budynku głównym wyremontowane zostaną sanitariaty.

Przebudowy i remonty

Podczas wakacji przebudowy będą prowadzone:
- w trzech szkołach podstawowych: SP nr 82 przy ul. Blacharskiej - rozpoczęcie przebudowy i remontu bloku sportowego, SP nr 61 ul. Skarbowców – przebudowa bloku sportowego, SP nr 37 przy ul. Sarbinowskiej - przebudowa sanitariatów;
- dwóch przedszkolach: nr 4 przy ul. Słowiczej – przebudowa sanitariatów oraz nr 57 przy ul. Chorzowskiej – remont elewacji;
- w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 przy ul. Zemskiej - przebudowa basenu
- w czterech gimnazjach, gdzie prowadzone będą przebudowy budynku związane m.in. z termomodernizacją elewacji i dachów (GIM nr 3 przy ul. Świstackiego, GIM nr 7 przy ul. Kolistej, GIM nr 14 przy ul. Kołłątaja, GIM nr 19 przy ul. Dembowskiego)
- w dwóch liceach: LO nr IV przy ul. Świstackiego - przebudowa bloku sportowego oraz LO nr XVII przy ul. Tęczowej -
przebudowa konstrukcji stalowej z przeszkleniem;
- w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Nowodworskiej - przebudowa elewacji i docieplenie budynku;
- w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej - przebudowa jednego skrzydła budynku dla potrzeb przedszkola specjalnego;
- w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Kamiennej - przebudowa budynku auli oraz remont fragmentu ogrodzenia;
- w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Strzegomskiej - przebudowa budynku na potrzeby szkoleniowe.

Izabela Kościelniak, dyrektor Gimnazjum nr 14 przy ul. Kołłątaja na nadzieję, że dzięki remontowi budynek zyska "słoneczny" wygląd. - Zakończenie trwającego u nas remontu planowane jest na lipiec. Remont obejmuje termomodernizację budynku i bloku sportowego, w tym wymianę dachu na sali gimnastycznej, wymianę centralnego ogrzewania, instalację wentylacji mechanicznej. Ma to na celu poprawę jakości powietrza w klasach. Wyremontowany zostanie także mur przy naszej szkole i SP nr 71. Zmieni się również elewacja budynku gimnazjum, która do tej pory miała szaro-brudny kolor, a po remoncie będzie słoneczna i żółta. Myślę, że ta zmiana wpłynie pozytywnie na wizerunek ulicy Kołłątaja - cieszy się dyrektor gimnazjum.

Podczas wakacji miasto planuje również przeprowadzenie mniejszych remontów w pozostałych szkołach i przedszkolach w mieście. W przedszkolu nr 30 przy pl. Muzealnym wyremontowany zostanie dach, w podstawówce nr 61 przy ul. Skarbowców naprawione zostanie ogrodzenie boiska, a w środku budynku pojawią się nowe podłogi. Zaś w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Młodych Techników wyremontowany zostanie dach sali sportowej i jej łącznika.

Zobacz też: Minister edukacji chce zwolnienia dyrektora gimnazjum, którego uczennica została brutalnie pobita

TVN24/X-News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wyboista droga, na której po deszczu powstają gigantyczne kałuże. Bez oświetlenia ulicznego i chodników i ktoś nadał temu miejscu status " ULICY RADKOWSKIEJ " ? Wstyd dla władz miasta.
G
Gość
Wyboista droga, na której po deszczu powstają gigantyczne kałuże. Bez oświetlenia ulicznego i chodników i ktoś nadał temu miejscu status " ULICY RADKOWSKIEJ " ? Wstyd dla władz miasta.
S
Stabłowiczanin.
We wspomnianej podstawówce zatrzymał się czas.Jak za komuny praktycznie nic nie remontowane.
A ,została wybudowana sala gimnastyczna ,bez podstawowych wymiarów boiska do ręcznej.
Dachówki położone jeszcze za Niemca (całe szczęście ,że solidnie budowali),spadają przy każdym silnym wietrz.Budynek wysoki ,tak z 14m. Całe szczęście ,że silne wichóry przechodziły przez miasto jak dzieci nie było w szkole.Ostatnio ,nowość jakieś siadki ,a dach jaki był taki jest.
Kiedy remont!?
Dyrektorka funduje tylko na ściany murale nieletnich artystów, i ostatnio płot w 50%.
Dochodzę do wniosku ,że os. Stabłowice zapomniane jest przez miasto ,chodż wywodzi się z niego Michalak -startujący( jeszcze nie oficjalnie ) na prezydenta miasta.
Wielki budynek szkoły mieścił kiedyś bez trudu 8 klas ,obecnie oprotestowywał powrót w tym budynku do klas 0-8.Dyrekcja nie rozwojowa,nic nie potrafi załatwić .Niestety ,wszystko kosztem dzieci.
Jak widzę jak będą remontowane inne szkoły we Wrocku ,a 95 nie -jasny szlak mnie chyba w trafi.
Przyjedzcie do szkoły SP95 zapraszam ,sami oceńcie jak wygląda. Zapomniane STABŁOWICE!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie