Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz w Strzelinie na odbudowę czekał 75 lat. Trwa przeprowadzka urzędu. Poznaj tę historię

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
W Strzelinie na Dolnym Śląsku, po 75 latach odbudowany został ratusz, który nie przetrwał II wojny światowej.  Nowy ratusz zewnątrz wiernie odzwierciedla ten poprzedni i wzorowany jest na wersji z XVI wieku.
W Strzelinie na Dolnym Śląsku, po 75 latach odbudowany został ratusz, który nie przetrwał II wojny światowej. Nowy ratusz zewnątrz wiernie odzwierciedla ten poprzedni i wzorowany jest na wersji z XVI wieku. Fotopolska.eu & Bartłomiej Kaźmierczyk (licencja CC BY 3.0) / Wikipedia & Remigiusz Biały / Polsk Press
W Strzelinie na Dolnym Śląsku zakończyła się jedna z największych inwestycji w historii miasta. Po 75 latach odbudowany został ratusz, który nie przetrwał II wojny światowej, a dokładnie działań sowietów. Zobacz jak prezentuje się nowa siedziba miejskich urzędników!

Prace budowlane ruszyły jeszcze w 2020 roku. Od początku głównym zamysłem było stworzenie tu siedziby urzędu miasta. Budowa trwała dwa i pół roku. Koszt odbudowy z wyposażeniem to 20 milionów złotych. Na czas odbudowy została powołana miejska spółka celowa, która zaciągnęła kredyt, a teraz spłaca go wynajmując samorządowi budynek.

Odbudowany ratusz 75 latach po wojnie

- Spotkaliśmy się kiedyś z określeniem, że strzeliński rynek jest jednym z najbrzydszych. Powojenne miasto było zrujnowane, po ratuszu została tylko dolna część wieży. A w miejsce kamienic stanęły bloki z wielkiej płyty. Plany o odbudowie ratusza pojawiły się w momencie powołania samorządu w Polsce. Nasz dotychczasowy budynek, z którego się wyprowadzamy wymaga kosztownego remontu, dlatego wspólnie z radą zdecydowaliśmy o odbudowie, aby przywrócić też charakter dawnego rynku - mówi Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.

Zewnętrze budynku wiernie odzwierciedla ten przedwojenny ratusz, ma nawet takie same wymiary. Bryła została odbudowana na piwnicy i fragmencie wieży ratuszowej, która przetrwała. Projekt ratusza był wzorowany na tym z połowy XVI wieku. Pojawiła się także renesansowa attyka wokół dachu. Wewnątrz to nowoczesny, funkcjonalny budynek dostosowany do funkcji biurowych i dla osób niepełnosprawnych.

Odbudowa zaczęła się od wieży

- Kolejnym argumentem za odbudową była konsekwencja. W 2005 roku zostały odgruzowane piwnice, w 2010 roku została odbudowana wieża, też bardzo duże przedsięwzięcie. I stała ona tak przez 10 lat. Mieszkańcy mówili, że mamy latarnie morską na rynku, która stała się także atrakcja turystyczna. Jednak sama miałam wątpliwości, czy to powinno tak wyglądać – samotna wieża. Zależało nam, aby budynek miał dawną funkcję, czyli urzędu. Dyskutowaliśmy czy by nie przeznaczyć budynku na cele społeczne lub kulturalne. Zdaję sobie sprawę, że decyzja dość kontrowersyjna, ale zdobyła aprobatę mieszkańców – dodaje Dorota Pawnuk.

To nie pierwsza odbudowa ratusza w Strzelinie

Prawdopodobnie na początku XIV wieku na miejscu dużego domu kupieckiego powstał pierwszy strzeliński ratusz. W latach 1520-1526 został gruntownie przebudowany, przyjmując styl wczesnorenesansowy. Jednak w 1548 roku uległ spaleniu i konieczna była jego odbudowa, która miała miejsce w 1564 roku. Wówczas nabrał on w pełni renesansowego stylu.

W 1619 roku częściowo spłonęła wieża ratuszowa, ale już rok później została odbudowana. Niestety, w 1648 roku ta sama wieża... runęła, poważnie uszkadzając całą budowlę. W 1706 roku budynek ponownie spłonął, ale tym razem uszkodzenia były tylko częściowe. Odbudowano go wówczas, a prace renowacyjne przy wieży trwały aż 13 lat.

W 1817 roku budynek doznał kolejnego uszkodzenia, tym razem na skutek uderzenia pioruna. W ramach remontu obniżono wieżę i usunięto wiele cech renesansowych ratusza. W 1945 ratusz został spalony, a wieża wysadzona. Zachowała się tylko jej czworoboczna podstawa.

W sobotę uroczyste otwarcie ratusza w Strzelinie

Uroczyste otwarcie ratusza i przecięcie wstęgi nastąpi w sobotę (23 września). Będzie to także święto patrona miasta – Michała Archanioła.

- Spodziewamy się wielu gości. Przyjadą także byli mieszkańcy Strzelina, którzy pamiętają jeszcze przedwojenny ratusz. Mieszkańcom chcieliśmy wcześniej go pokazać i w piątek zorganizowaliśmy dni otwarte. Od poniedziałku przeprowadzamy się z ulicy Ząbkowickiej. Mieszkańcy mogą już złożyć wniosek o paszport czy dowód osobisty. Zostały także udzielone dwa śluby. Pod adresem Rynek 10 także pracują już dwa wydziały – środowiska i drogowy – mówi Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.

Zobacz w galerii zdjęcie ratusza w Strzelinie

Tu ponownie odbudowano ratusz w Strzelinie:

Polecamy też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska