Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratują twierdzę w Srebrnej Górze. Może się zawalić

MM
Trwa ratowanie twierdzy w Srebrnej Górze. Jest groźba zawalenia. Na szczęście znalazły się pieniądze na renowacje i prace już ruszyły.
Trwa ratowanie twierdzy w Srebrnej Górze. Jest groźba zawalenia. Na szczęście znalazły się pieniądze na renowacje i prace już ruszyły. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Trwa ratowanie twierdzy w Srebrnej Górze. Jest groźba zawalenia. Na szczęście znalazły się pieniądze na renowacje i prace już ruszyły. Kiedy będą ich efekty?

Ministerstwo Kultury przeznaczyło ponad milion złotych na ratowanie dwóch zniszczonych fragmentów wieży górnej donjonu, które w obecnym stanie technicznym grożą zawaleniem.

- Jest to jedno z najtrudniejszych dotąd zdań remontowych. W tym remoncie wszystko jest wielkie - tłumaczą przedstawiciele Twierdzy Srebrna Góra. - Wysokość wieży po odgruzowaniu fosy to 29 metrów (to jakby 9 pieter w wieżowcu), a ubytki kamiennego lica sięgają nawet 2,5 - 3 metrów - dodają.

W ramach planowanych prac zostanie wmurowane ponad 340 metrów sześciennych kamienia pozyskanego z fosy. Mur wróci na swoje miejsce. - Odtworzenie lica poprzedzi wykonanie specjalnej konstrukcji, rusztu wsporczego złożonego z 10 ton stali i 190 metrów sześciennych betonu. Taka technologia robot na bardzo długo nie pozwoli wieży na zawalenie - tłumaczą pracownicy Twierdzy.

Nie ma konieczności zamykania części twierdzy na czas prac. Te toczą się i tak w miejscu dotychczas wyłączonym ze zwiedzania. - Trzymajcie kciuki, może kiedyś przywrócimy stan murów i fosy Donjonu z 1908 roku - piszą przedstawiciele Twierdzy.

Twierdza Srebrna Góra powstała na Przełęczy Srebrnej w latach 1765 -1777 znakomicie wzmacniając obronę granic państwa pruskiego w tym rejonie. Jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. W 1961 roku Twierdza Srebrna Góra zostaje wpisana do rejestru zabytków, a w 2004 roku rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zyskała status pomnika historii.

Podczas pobytu odwiedzający goście mają możliwość spotkać się z przewodnikiem - żołnierzem, który w interesujący sposób przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska