Rafał Dutkiewicz: Ryzyko zboczenia z właściwego kursu...

  Rafał Dutkiewicz: Ryzyko zboczenia z właściwego kursu cywilizacyjnego zaczyna być wysokie, a wręcz może to doprowadzić do katastrofy

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rafał Dutkiewicz

  Rafał Dutkiewicz ©Pawel Relikowski / Polska Press

  - Jesteśmy częścią procesu, który płynie przez Europę i płynie też przez Polskę. Nie chwiejcie naszym lotem - mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia, w rozmowie z Anitą Czupryn.
  Rafał Dutkiewicz

  Rafał Dutkiewicz ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Jak pan patrzy na całą tę awanturę o Kartę LGBT+?
  Spokojnie. Mnie się wydaje, że tak czy inaczej, uczestniczymy w bardzo dynamicznym procesie przemian społecznych. To jest zjawisko globalne. Chciałbym, żeby procesy modernizacji cywilizacyjnej i społecznej szły równolegle; nie chciałbym tego procesu poganiać, nadmiernie nakręcać. Przecież Polska w ciągu ostatnich 30 lat przeszła ogromną przemianę, czemu towarzyszyły i nadal towarzyszą napięcia społeczne oraz emancypacja, w tym środowiska LGBT.
  Starałem się być otwarty i życzliwy w stosunku do sposobu, w jakim Robert Biedroń ogłosił swoją inicjatywę polityczną. Uważam, że to ważne, że ktoś wypowiedział tak wyraziście wiele postulatów tego środowiska, że jest istotne - odnoszę się do Roberta - że powiedział to w sposób sympatyczny, miękki, z uśmiechem, i już. Nie chciałbym jednak tego procesu przyspieszać.

  Pan mówi o Biedroniu, a ja o Rafale Trzaskowskim, który podpisał deklarację LGBT i z tego zrobiła się burza. Dla jednych prezydent Warszawy popełnił błąd i PO zapłaci za to przegraną, drudzy twierdzą, że kiedyś będziemy dumni z tego, co zrobił, a PiS uważa, że Rafał Trzaskowski sam się podłożył.

  Uczestniczymy w procesie, w którym, z różnych powodów związanych z historią Polski, jesteśmy jak samolot podążający w określonym kierunku, mam nadzieję, że we właściwym. Jeśli lotem tego samolotu zaczynają chwiać skrzydła, zarówno lewe, jak i prawe, to ryzyko zboczenia z właściwego kursu cywilizacyjnego zaczyna być wysokie, a wręcz może to doprowadzić do katastrofy. Myśląc w sposób absolutnie otwarty zarówno o tych, którzy mają nieco bardziej konserwatywne poglądy, jak i o tych, którzy mają poglądy nieco bardziej liberalne, chciałbym powiedzieć: pamiętajmy proszę, że nie wszystko będzie osiągnięte natychmiast. Jesteśmy częścią procesu, który płynie przez Europę i płynie też przez Polskę. Nie chwiejcie naszym lotem. Nie chwiejcie nadmiernie.

  Pan Trzaskowski nadmiernie zachwiał czy była to przemyślana decyzja?
  To pytanie do Rafała Trzaskowskiego, ale myślę, że była przemyślana. Proszę zrozumieć, nie stawiam zarzutu pani pytaniu, ale media mają łatwość i skłonność do używania różnego rodzaju skrótów, jak to, czy Rafał Trzaskowski postąpił słusznie. Mój Boże, postąpił tak, jak mu dyktowało, mam nadzieję, jego sumienie. Jeśli tak było, to w tym znaczeniu postąpił słusznie. Ale ja nie jestem od tego, żeby rozliczać tego rodzaju przestrzenie. Nawet kiedy Lech Kaczyński zabraniał Parad Równości w Warszawie, to moje podejście do tych kwestii było inne. Nigdy takiego gestu nie podjąłem, zawsze uważałem, że to powinna być przestrzeń otwarta, ale równocześnie sam, osobiście, nie uczestniczyłem w Paradach Równości, bo to nie jest moje środowisko. Świętej pamięci Paweł Adamowicz podjął taką decyzję pod wpływem innego naszego przyjaciela z Poznania i pomaszerował w Paradzie Równości. Innego rodzaju problemem jest to, że polityka w Polsce układa się według tego rodzaju napięć. To są napięcia, które oczywiście obejmują Polskę, Europę i świat. I będą wciąż obecne. To są sprawy istotne społecznie, ale moim zdaniem, to nie są główne wektory stanowiące o jakości państwa polskiego w przyszłości. Polityczny i medialny hałas, który tym sprawom towarzyszy, odwraca uwagę od spraw fundamentalnych dla przyszłości całego społeczeństwa. I na tym polega dramat.

  To jak pan przyjął słowa pana Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział: „Wara od naszych dzieci”?
  Jako skrajnie koniunkturalną manipulację emocjami. Jako coś, o czym przed chwilą ostrzegałem - to sposób dialogowania w Polsce, który idzie po skrzydłach. Czyli nie szuka kompromisu, nie szuka porozumienia, tylko jeśli następuje jakieś samookreślenie odbierane jako radykalne z prawej czy lewej strony, to pojawia się reakcja. To jest właśnie to chwianie skrzydłami samolotu, którym lecimy. Tak właśnie odebrałem wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego jako kolejną radykalną. Zawsze tu pojawia się głębokie kulturowe pytanie, kto kim steruje - czy politycy sterują strumieniem rozwoju cywilizacyjnego, czy ten strumień steruje politykami? Mam wrażenie, że w Polsce Anno Domini 2019 jest niestety tak, że strumień przemian płynących przez świat powoduje, że politycy próbują się jakoś wobec niego odnaleźć, a nie jest to tak, że potrafią zapanować nad tratwą, która płynie w tym strumieniu.

  Ta burza związana z Kartą LGBT+ dotyczy między innymi planu, który miałby szerzyć edukację seksualną w szkołach. Tylko że - co pokazują sondaże - większość Polaków uważa, że wiedza o seksie powinna być przekazywana dzieciom przez rodziców.
  Jeżeli pojawia się tego rodzaju napięcie, które sygnalizują środowiska LGBT, to jasnym jest, że jest to rzecz, której ze względu na wrażliwość społeczną nie wolno lekceważyć. Szczególnie w tym obszarze - jeśli wręcz krzyczą, że coś ich boli, to znaczy, że rzeczywiście ich boli. Pytanie, czy jesteśmy wystarczająco dojrzałym społeczeństwem, by znaleźć koncyliacyjne rozwiązanie. Pani stawia krawędziowe tezy - czy w ogóle wychowywanie dzieci bardziej musi być związane z rodziną, czy bardziej ze szkołą, czy innego rodzaju instytucjami. A co z wszechogarniającym internetem i komunikacją smartfonową, zwłaszcza u młodego pokolenia?

  Ależ nie stawiam. Wiem, że na wychowanie dziecka składa się wiele czynników, a rodzice nie są do końca…
  … że nie da się tak uprościć?
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo