Rafał Dutkiewicz kawalerem Legii Honorowej. Odznaczenie...

  Rafał Dutkiewicz kawalerem Legii Honorowej. Odznaczenie wręczył ambasador Francji (PRZEMÓWIENIE)

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rafał Dutkiewicz kawalerem Legii Honorowej. Odznaczenie wręczył ambasador Francji (PRZEMÓWIENIE)

  ©fot. Paweł Relikowski

  Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz został odznaczony Legią Honorową. To najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Przyznaje się je wybitnym osobistościom. Order Legii Honorowej został utworzony przez Napoleona Bonaparte. Rafała Dutkiewicza uhonorował nim ambasador Pierre Buhler.
  Rafał Dutkiewicz kawalerem Legii Honorowej. Odznaczenie wręczył ambasador Francji (PRZEMÓWIENIE)

  ©fot. Paweł Relikowski

  Wręczając prezydentowi Wrocławia odznaczenie, Ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler, podkreślał m.in. że Rafał Dutkiewicz potrafił sprostać wyzwaniom logistycznym na wielką skalę oraz uczynił z Wrocławia miasto o charakterze międzynarodowym.

  Oto cała treść przemówienia Ambasadora Francji w Polsce:


  Uroczystość wręczenia
  odznaczenia Kawalera Orderu Legii Honorowej
  Panu Rafałowi Dutkiewiczowi,
  Prezydentowi miasta Wrocławia


  Szanowny Panie Prezydencie,
  Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele,

  To dla mnie przyjemność i zaszczyt, że mogę być dzisiaj z Państwem tutaj we Wrocławiu, by wręczyć odznaczenie Kawalera Orderu Legii Honorowej prezydentowi miasta, panu Rafałowi Dutkiewiczowi.

  Order Legii Honorowej został ustanowiony w tysiąc osiemset drugim roku (1802) przez Napoleona Bonaparte. Od tego czasu, Francja przyznaje to odznaczenie osobom szczególnie zasłużonym dla Francji oraz za propagowanie wartości na straży których stoi.

  Szanowny Panie Prezydencie, zanim wręczę Panu odznaczenie, proszę pozwolić mi przedstawić w kilku słowach zasługi, za które Francja postanowiła Pana wyróżnić.

  ***
  Urodził się Pan w Mikstacie, ukończył studia we Wrocławiu uzyskując dyplom z matematyki stosowanej. Następnie podjął Pan studia na wydziale filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie obronił Pan doktorat z logiki formalnej pisząc pracę na temat "Badań nad metodą tablic semantycznych Betha". W latach osiemdziesiątych został Pan pracownikiem dydaktyczno-naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Zaangażowany w ruchy katolickie, organizował Pan między innymi Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu, był Pan także aktywnym członkiem harcerstwa, a w latach osiemdziesiątych rozpoczął działalność w podziemnych strukturach Solidarności. W czasie pierwszych wolnych wyborów był Pan przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu.

  W nowej Polsce, wyzwolonej spod komunistycznego jarzma, rozpoczęła się Pańska przygoda z Radiem Eska, które Pan założył wspólnie z Grzegorzem Schetyną .... Później otworzył i kierował Pan firmą doradztwa personalnego.
  Równolegle, coraz bardziej angażował się Pan w życie i rozwój swego miasta, Wrocławia, by w dwa tysiące drugim roku zostać wybrany jego prezydentem. Cztery lata później, został Pan ponownie wybrany i to już w pierwszej turze. Kolejne wybory samorządowe wygrywa Pan równie spektakularnie.

  Zarządzając stolicą Dolnego Śląska, czwartym co do wielkości miastem w Polsce, wyznaczył Pan sobie za cel, Panie Prezydencie, zwiększenie atrakcyjności miasta. Wrocław stał się dynamicznym ośrodkiem gospodarczym, uniwersyteckim i kulturalnym. Wykorzystał Pan w pełni wejście Polski do Unii Europejskiej oraz szczególne położenie geograficzne Wrocławia, leżącego na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych z Zachodu na Wschód i z Północy na Południe.
  Bardzo wiele zagranicznych przedsiębiorstw, w tym liczne firmy francuskie, otworzyło tutaj swoje oddziały, korzystając ze sprzyjających warunków, jakie Pan stworzył.

  Niedawno telewidzowie z całego świata mogli poznać Pańskie miasto przy okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, część spotkań zostało rozegranych we Wrocławiu. Niewątpliwy sukces tego wydarzenia pokazał po raz kolejny, że miasto jest w stanie gościć u siebie wielkie imprezy międzynarodowe. Cieszymy się także że Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury w dwa tysiące szesnastym roku (2016). Panie Prezydencie, wielokrotnie udowodnił już Pan, że umie sprostać wyzwaniom logistycznym na wielką skalę. Tym razem wyzwaniem będzie przygotowanie wielce bogatego programu kulturalnego na miarę aspiracji tego miasta. Liczę na aktywny udział Francji w tym przedsięwzięciu.

  Szanowny Panie Prezydencie, drogi Rafale Dutkiewicz, pełniąc swoje funkcje zawsze podkreślał Pan międzynarodowy charakter swego miasta, ważnego europejskiego grodu o ponad tysiącletniej historii.

  Osobiście zaangażował się Pan we współpracę partnerską z francuskim departamentem Vienne w dziedzinie nauczania, kształcenia zawodowego i gospodarki. Warto w tym miejscu wspomnieć Forum Przedsiębiorców Futuralia, zorganizowane w dwa tysiące szóstym roku (2006), w którym wziął udział były premier Francji Jean-Pierre Raffarin.

  Wspiera Pan aktywnie także Tydzień Frankofonii, dzięki czemu każdego roku impreza ta odbija się szerokim echem wśród mieszkańców Wrocławia.

  Jest Pan także jednym z inicjatorów nowej i bardzo owocnej współpracy partnerskiej z francuskim miastem Lille, które kilka lat temu także było wybrane Europejską Stolicą Kultury.

  Panie Prezydencie, drogi Rafale Dutkiewicz, dzisiaj Francja pragnie Pana wyróżnić za:
  - walkę o wolność i demokrację - wartości tak bliskie naszej Republice - - także za niestrudzone promowanie kultury i różnorodności kulturowej - bogactwa, które my Europejczycy mamy obowiązek chronić
  - oraz za zaangażowanie na rzecz rozwoju współpracy francusko-polskiej.
  ***
  Rafał Dutkiewicz, au nom du président de la République, je vous fais chevalier de la Légion d’Honneur.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (95)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po co na murach Wrocka-Zdroj pisano w 1988/89/90 Dutkiewicz głoduje?

  powiedziała Ewa Cymbalista-Jurkiewicz, Krzyżowice (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zdaniem Marianny Bocian Rafał Dutkiewicz kompletnie nagminnie przeinaczał sens Solidarności, jako ruch prawicowy, anty-pracowniczy, pro-biznesowy. W kategoriach księdza góralskiego - jest on władzą...rozwiń całość

  Zdaniem Marianny Bocian Rafał Dutkiewicz kompletnie nagminnie przeinaczał sens Solidarności, jako ruch prawicowy, anty-pracowniczy, pro-biznesowy. W kategoriach księdza góralskiego - jest on władzą stricte polityczną, a powiada o sobie, że jest apolityczny: „Kościół ma dwa rozumy – religijny i polityczny” - słowa te skomentowała Ewa Cymbalista-Jurkiewicz, nauczycielka fizyki z Wrocławia i Krzyżowic: „Jeśli tak, to ma tylko polityczny”. I taki rozum ma Dutkiewicz. Hasła na murach Wrocławia jak grzyby po deszczu „Rafał Dutkiewicz głoduje” w sytuacji okrągłego stołu (6 II 89) były operacją terrorystyczną i nie miały najmniejszego odniesienia do rzeczywistości. Dutkiewicz nigdy tego fenomenu – haseł, że głoduje, w czasach dogadania się gen. Kiszczaka z władzami religijnymi - nie wyjaśnił. Wielka poetka Marianna Bocian miała żal do jego koterii za jej dyskryminację. „Kto nie ma siły kochać temu potrzebna jest władza!/ kto nie chce stwarzać chce zżerać życie drugiego w korycie!” zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Superprezydent

  Dudek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wykończył np. protram i zamówił u obcych tramwaje. Wykończył rodzimy handel od niemieckich współpracowników też coś dostał, z Wrocka wielu młodych uciekło przez jego posunięcia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błyskotki - Dutkiewicz to uwielbia!

  Uważny czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Tutaj w bokserskim pasie mistrzowskim:
  http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/51,35767,8658673.html?i=7
  Kiedy dostanie Order Podwiązki i Nagrodę Nobla?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Uważny czytelnik

  cadyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  "Kiedy dostanie Order Podwiązki i Nagrodę Nobla?" Ja sie pytam, kiedy on dostanie medal "Srawiedliwy wśrod narodów świata"? Że niby co stoi na przzeszkodzie? Że sie urodził dopiero 14 lat po...rozwiń całość

  "Kiedy dostanie Order Podwiązki i Nagrodę Nobla?" Ja sie pytam, kiedy on dostanie medal "Srawiedliwy wśrod narodów świata"? Że niby co stoi na przzeszkodzie? Że sie urodził dopiero 14 lat po wojnie, czy że to odznaczenie dla nie-Żyd?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No, to się porobiło.

  wieszcz

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

  Niedawno legionista Dutkiewicz chciał, żeby zmienić prawo i marszałka województwa wybierać w wyborach bezpośrednich, a teraz pewnie zechce żeby Wrocławiem rządził mer a nie prezydent, jak w innych...rozwiń całość

  Niedawno legionista Dutkiewicz chciał, żeby zmienić prawo i marszałka województwa wybierać w wyborach bezpośrednich, a teraz pewnie zechce żeby Wrocławiem rządził mer a nie prezydent, jak w innych polskich miastach. Przecież we Wrocławiu zawsze musi być inaczej, a tu taka okazja!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GIT, SUPER hejka, uwaga emigranci do Francji

  Jack (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  Otrzymujecie list referencyjny od Dutkiewicza i jest git !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A, mówiłem żeby nie prosić o Legię Cudzoziemską dla Dutkiewicza...

  przewidujący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Teraz mamy jak Czesi w 1968 roku. Oni też "prosili o pomoc w 1938 a dostali ją po 30 latach. Do dziś szukają tego co o nią prosił".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TEY w wersji francusko-wrocławskiej

  wieszcz

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  Smoleń: - "A jeden to się chwalił, że se sam doktorat napisał. Aaa... gówno mnie to obchodzi! Jedni piszą, innym dają, takie jest zbójeckie prawo."

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za zasługi dla Francuzów

  xx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

  Nawet w artykule napisane, że medal jest za zasługi dla firm francuskich.
  Interes firm francuskich to niekoniecznie to samo co interes mieszkańców Wrocławia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tytuł

  donaldinho I (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

  a kiedy jakiś peowiec został czyms odznaczony? heeh:)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  donaldinho I

  wieszcz

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  Nie brykaj, bo to wszystko załatwiane. Nie dalej jak trzy dni temu: - "Joschka Fischer odebrał profesurę od prezydenta Wrocławia". Oni się wymieniają - niekoniecznie bezpośrednio - jak filateliści...rozwiń całość

  Nie brykaj, bo to wszystko załatwiane. Nie dalej jak trzy dni temu: - "Joschka Fischer odebrał profesurę od prezydenta Wrocławia". Oni się wymieniają - niekoniecznie bezpośrednio - jak filateliści znaczkami. Pod tym wzgkędem Twój idol niedlugi przeskoczy Lońkę Breżniewa. Nawet pióropusz od glogowskich indian ma.
  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/918776,joschka-fischer-odebral-profesure-od-prezydenta-wroclawia,id,t.html
  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/712511,barborka-prezydent-z-wojewoda-zapalili-fajke-pokoju-w,id,t.htmlzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  P.S. donaldinho I

  wieszcz

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Dla równowagi (to wszystko załatwiane) dodam, że peowiec Tusk został odznaczony "Słońcem Peru".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  mądrala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  czlonkowie PO sami się odznaczają, kretynizmem i złodziejstwem. Dutkiewicz jest jaki jest ale stanowi zaporę pzred rządami tej zdegenerowanej bandy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Te wstawki przydupasów są naprawdę żałosne.

  anka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Złodzieej krzyczą "pali się".

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo