Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Dutkiewicz czyta bajkę. Posłuchaj

PRL
Centrum Fama działa w miejscu dawnego kina przy ul. Bolesława Krzywoustego
Centrum Fama działa w miejscu dawnego kina przy ul. Bolesława Krzywoustego Pawel Relikowski / Polska Press
Z wielką pompą otwarto dziś Famę - centrum kultury i bibliotekę przy ul. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu. Centrum powstało w miejscu dawnego kina Fama. Biblioteka działa na parterze, a na trzech piętrach są laboratoria: ruchu, multimedialne, sala widowiskowa, studio nagrań, dwa tarasy.

To nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. – Marzenia się spełniają – cieszył się Andrzej Ociepa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, której filią jest biblioteczna część FAMY.
– Chcemy, by trwałym śladem po Europejskiej Stolicy Kultury było zaangażowanie i obecność ludzi, nie tylko budowle – dodał.– Stare kino FAMA kupiliśmy od Odry-Film niedrogo, bo za 400 tysięcy złotych – zaznaczył Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

– To otwarty dom, można przyjść po sąsiedzku – uśmiechnęła się Olga Chrebor i rozdała gościom filcowe kapcie, na znak, że w FAMIE każdy poczuje się dobrze. Rafał Dutkiewicz nie zmienił butów na kapcie, ale poszedł do czekających dzieci i przeczytał im fragmenty "Kota w butach" Charlesa Perraulta.

Podczas uroczystości fragmenty "Kota w butach" czytał dzieciom prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Gośćmi otwarcia byli m.in.: Anna Zubrzycki, znana aktorka, która poprowadzi tu zajęcia dla kobiet „Wspólnym głosem” oraz Paweł Pawlak – znany ilustrator książek i pisarz.

Od godziny 16 trwać będzie w FAMIE "Parapetówka" – wstęp jest bezpłatny, w programie m.in.: "Popołudnie z biblioteką", odkrywanie Laboratoriów Centrum, do których już można przychodzić na zajęcia. W sali widowiskowej o godz. 17 zacznie się Mała Akademia Nowego Cyrku, o godz. 20 wystąpi Kolektyw Kejos z kabaretem cyrkowo-teatralnym inspirowanym klasyką literatury i kina, o godz. 21 koncert zagra Kapela Timingeriu.

W Famie do wyboru są m.in. laboratoria: głosu, gitary, interdyscyplinarna (dla kuglarzy, tancerzy, performerów), ruchowo-teatralne z elementami cyrku, cyrkowe-teatralne z żonglerką ogniem, scenicznego wykorzystania sztuk walki, kabaret seniora, sztuki, wyobraźni.

- Mamy zajęcia dla wszystkich, od dwu- do stulatka - dodaje Olga Chrebor. Wszystko tu toczy się wokół literatury (bo czynna jest bogata w książki, filmy i multimedia biblioteka), kina (miejsce po dawnym przybytku X Muzy zobowiązuje, a w Centrum jest ekrany kinowy) oraz cyrku - bo to sztuka niedoceniana, a łącząca pokolenia i rodzinna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska