Radny poparł połączenie szkół, teraz jego żona została dyrektorem

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Magdalena Wesołowska-Rańda, żona radnego Pawła Rańdy, będzie dyrektorem Zespołu Szkół nr 19 we Wrocławiu Pawel Relikowski / Polska Press
Magdalena Wesołowska-Rańda, żona radnego Pawła Rańdy z klubu Nowoczesna (a wcześniej Rafała Dutkiewicza z Platformą) będzie nowym dyrektorem Zespołu Szkół nr 19 przy ul. Spółdzielczej. To szkoła, która wchłonie 1 września pobliskie Gimnazjum nr 20 z ul. Fryderyka Pautscha. Mimo protestów mieszkańców i rodziców, na początku roku radni odebrali gimnazjum atrakcyjny budynek na Biskupinie, a uczniom i nauczycielom kazali przenieść się do budynku Zespołu Szkół nr 19. Rodzice i mieszkańcy publicznie apelowali wtedy do radnego Pawła Rańdy, by - jako mieszkaniec Wielkiej Wyspy - stanął w obronie gimnazjum. Rańda tego nie zrobił. Co więcej - na sesji rady miejskiej przekonywał, że przeprowadzka szkoły to dobry pomysł. Dziś tłumaczy, że działał tak z powodów merytorycznych. A później jego żona po prostu wygrała konkurs.

Magdalena Wesołowska-Rańda będzie dyrektorem Zespołu Szkół nr 19 (w tym XI LO i Gimnazjum nr 20) od 1 września. Dotychczasowa dyrektor Gimnazjum nr 20 Tamara Matulko została odwołana ze stanowiska. Kadencja Wiesława Filipiaka, który dotąd kierował Zespołem Szkół nr 19 kończy się 31 sierpnia. Filipiak starał się w konkursie o reelekcję. Ale komisja odrzuciła jego kandydaturę. Wygrała żona radnego, Magdalena Wesołowska-Rańda.

- Niezręczność – komentuje tę sytuację radna Katarzyna Obara – Kowalska, do niedawna w klubie prezydenta Rafała Dutkiewicza ostatnio ostro krytykująca wrocławski magistrat.

Gdy w czwartek poinformowaliśmy o nominacji dla Wesołowskiej-Rańdy, radna Obara na swoim facebookowym profilu przypomniała burzliwą lutową sesję, na której dyskutowano o sprawie przenosin gimnazjum. Paweł Rańda, radny z Wielkiej Wyspy (wtedy jeszcze w klubie Rafała Dutkiewicza), poparł wówczas przeprowadzkę szkoły i wchłonięcie jej do Zespołu Szkół nr 19.

Rodzice przyszli w lutym na sesję z transparentem: "Radny Rańda, czy Twoja żona będzie dyrektorem naszych dzieci w XI LO?". - Czy będzie dyrektorem? Nie wiem, będzie konkurs i to się okaże, jeśli w ogóle wystartuje - odpowiedział wtedy Paweł Rańda.

„A więc: wystartowała i się okazało, że radny przekonując o "konieczności" połączenia gimnazjum i liceum wywalczył nowe miejsce pracy... ale dla swojej żony. A może to tylko zbieg okoliczności?” - pyta teraz na Facebooku radna Obara.

W rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Paweł Rańda przekonuje dziś, że uchwałę o przeniesieniu szkoły poparł ze względów merytorycznych. - Byli tacy co mi mówili, żebym się wstrzymał ze względu na żonę ale ja uważam, że mam słuszność - mówi Rańda.

Przypomina argumenty za połączeniem placówek. W gimnazjum uczyło się 147 dzieci z czego aż 117 spoza rejonu. W rejonie gimnazjum w 2004 roku urodziło się zaledwie ośmioro dzieci. Tymczasem budynek szkoły, do której gimnazjum przeniesiono oddalony jest zaledwie o 700 metrów. A jego żona od lat uczy w XI LO. To szkoła o profilu sportowym, żona radnego - jako wuefistka - właśnie stroną sportową oraz wychowawczą się zajmowała. Radny przypomina m.in. o skutecznej akcji walki o budowę przyszkolnego boiska w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. - To jej ciężka praca – mówi o zaangażowaniu żony jako wicedyrektorki. Mówi o współpracy młodzieży z wrocławskim dziecięcym hospicjum oraz Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Dzieci z Gimnazjum nr 20, które muszą teraz wyprowadzić się z budynku przy ul. Pautscha, podobnie jak Magdalena Wesołowska-Rańda miały swoje sukcesy we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. W 2015 roku wywalczyły dla swojej szkoły budowę bieżni lekkoatletycznej, boiska do piłki nożnej i zewnętrznej siłowni. Teraz budynek wraz z boiskiem i inwestycjami z WBO przejmie katolickie stowarzyszenie. Właśnie sukces dzieci w głosowaniu w WBO i planowane inwestycje na boisku były jednym z argumentów podnoszonych przez rodziców protestujących zimą przeciw przymusowej przeprowadzce szkoły. Ten argument radnego Rańdy wówczas nie przekonał.

W magistracie niczego dziwnego w powołaniu żony radnego na stanowisku dyrektora nie widzą. Tłumaczą, że komisja konkursowa liczyła dziewięć osób, spośród których tylko trzy reprezentowały urząd miasta. Pozostałe osoby to przedstawiciele kuratorium, związków zawodowych i rodziców. Co więcej, konkursy były dwa. Pierwszego nie rozstrzygnięto. I już wtedy można było – bez ogłaszania kolejnego – mianować dyrektora. Zdecydowano jednak, że będzie kolejny konkurs. Wystartowały w nim dwie osoby - dotychczasowy dyrektor i żona radnego Rańdy, dotychczasowa zastępca dyrektora. I to ona wygrała. A konkurs zorganizowano dlatego, że poprzedniemu dyrektorowi skończyła się pięcioletnia kadencja.

Wideo

Komentarze 191

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
24 sierpnia 2016, 08:55, anna:

A w zespole szkół nie stracą pracy po likwidacji gimnazjum? Przecież liceum ma swoją ekipę :) Stracili budynek, dyrektora i strata pracy to tylko kwestia czasu. Gdyby G20 zostało w dawnej lokalizacji, prawdopodobnie powstałaby tam podstawówka i nauczyciele by w niej pozostali.

Czas pokazał, ile warte były zapewnienia UM w tym zakresie.

G
Gość
25 sierpnia 2016, 15:20, Mary:

Najlepszy nauczyciel w lo 11? Hahahahhahahahahahahaha dzięki za poprawę nastroju :*

I ja także!

G
Gość
24 sierpnia 2016, 11:21, Sępolno-sąsiad:

Znam tą Panią doskonale i zastanawiam się kto jest zlecającym ten artykuł? Sama osobiście chodziła z listami zbierając głosy na WBO najpierw LO11 w zeszłym roku na SP 45, obydwa boiska wygrały budżet. Tak zaangażowaną osobę rzadko się spotyka. Postanowiłem zrobić wywiad wśród znajomych z Sępolna i dlatego śmiem twierdzić, że ktoś ten artykuł zlecił. Pani Magdalena:

- Belfer Roku,

- Opiekun Samorządu Uczniowskiego

- Wygrała z uczniami akcję zbierania nakrętek na fundacji Na Ratunek, a nagrodą było spotkanie z prof Miodkiem

- Bieg Sponsorowany Hospicjum

- Destination Imagination(Olimpiada Kreatywności) 2 miejsce w Polsce

- Dzień Seniora

- Akcja Dawców Szpiku

To można na stronie szkoły znaleźć, a jeżeli chodzi o wywiad środowiskowy (sąsiedzki) to jest cudowną i uśmiechniętą osobą i chyba to najbardziej boli innych.

Uśmiech tej, czy innej pani raczej innych nie boli, tylko to, że dzieci tych innych straciły szkołę.

G
Gość
24 sierpnia 2016, 11:21, Sępolno-sąsiad:

Znam tą Panią doskonale i zastanawiam się kto jest zlecającym ten artykuł? Sama osobiście chodziła z listami zbierając głosy na WBO najpierw LO11 w zeszłym roku na SP 45, obydwa boiska wygrały budżet. Tak zaangażowaną osobę rzadko się spotyka. Postanowiłem zrobić wywiad wśród znajomych z Sępolna i dlatego śmiem twierdzić, że ktoś ten artykuł zlecił. Pani Magdalena:

- Belfer Roku,

- Opiekun Samorządu Uczniowskiego

- Wygrała z uczniami akcję zbierania nakrętek na fundacji Na Ratunek, a nagrodą było spotkanie z prof Miodkiem

- Bieg Sponsorowany Hospicjum

- Destination Imagination(Olimpiada Kreatywności) 2 miejsce w Polsce

- Dzień Seniora

- Akcja Dawców Szpiku

To można na stronie szkoły znaleźć, a jeżeli chodzi o wywiad środowiskowy (sąsiedzki) to jest cudowną i uśmiechniętą osobą i chyba to najbardziej boli innych.

Zastanów się sąsiedzie, kto na tym skorzystał najbardziej?

G
Gość
28 sierpnia 2016, 21:47, zołza:

Belfer Roku 2014 i 2015

Blefer roku?

G
Gość
28 sierpnia 2016, 22:00, zołza:

ma odpowiednie przygotowanie,inaczej nie mogłaby brać udziału w konkursie,widocznie przedstawiła lepszą pracę szkoły ,którą będzie prowadzić, czas pokaże (5 lat) wtedy zobaczymy czy to dobry wybór

Kto pamięta "przygody" związane z konkursem na dyrektora XI LO? Można korzystać z tej historii, gdyby potrzebny był scenariusz do filmu pt. "O tym, jak słaby kandydat został dyrektorem i jak wyrolowano tego lepszego."

G
Gość

Butna i arogancka. Nie potrafi wychować swoich dzieci, a co dopiero mówić o podejściu do uczniów. Skandal!

A
Ani szczyk

Wszyscy pamiętamy jak obiecywał że na IO w Londynie zdobędzie złoty medal a wyszło że nas wszystkich oszukał.... Potem kajał się, plakal i przepraszal na serwisach. Wstyd Randa.

B
Banan

Wytłumaczcie mi jak ona mogła zostać dyrektorem szkoły skoro ma zerowe podejście do młodzieży a przykładem są chociażby jej synowie analfabeci którzy do tej pory nie nauczyli się pisać i czytać! Mąż jej nie skonczył zadnej szkoly i nie wypowie zadnego zdania w obcym języku a ona sama ma potezne problemy emocjonalne i jest typowa zchizofreniczka o zaburzeniach psychiatrycznych.

z
zołza

Czy ktoś wie co z przeprowadzką gim 20 ,czy została zakończona a szkoła przygotowana na 1-wszy września( ponoć jest bałagan)

z
zołza

najlepszą opinię szkoła miała jak kierowała nią Pani ś/p dyr.Jadwiga Gardzińska świetny pedagog i dyrektor to wtedy 11 była( chyba 1-szej dziesiątce najlepszych szkół ,a dzisiaj nawet niema jej na liście która jest publikowana w gazecie wyborczej (a była dyrektorem przez prawie 19 lat)

z
zołza

najlepszą opinię szkoła miała jak kierowała nią Pani ś/p dyr.Jadwiga Gardzińska świetny pedagog i dyrektor to wtedy 11 była( chyba 1-szej dziesiątce najlepszych szkół ,a dzisiaj nawet niema jej na liście która jest publikowana w gazecie wyborczej

z
zołza

jaka może być inna opinia, zero dyscypliny ,uczniowie którzy do niej przychodzą to osoby ,które w innej szkole sobie nie radzą, to gdzie pójdą do 11,bo tam zawsze się dostaną bo każda głowa się liczy ,a najgorszą opinie mają klasy sportowe, chamstwo , ze szkoda na ten temat pisać, bo kto nie chodził to niewie

z
zołza

dlaczego piszesz o kadencji poprzedniej Pani wicedyrektor,która była nauczycielką ! była i jest do tej pory wicedyrektorem i nauczycielem historii

z
zołza

ma odpowiednie przygotowanie,inaczej nie mogłaby brać udziału w konkursie,widocznie przedstawiła lepszą pracę szkoły ,którą będzie prowadzić, czas pokaże (5 lat) wtedy zobaczymy czy to dobry wybór

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3