Radków: Mieszkaniec domaga się usunięcia symboli komunizmu

Małgorzata Moczulska
Jerzy Pabian walczy o usunięcie tego pomnika z Kłodzka
Jerzy Pabian walczy o usunięcie tego pomnika z Kłodzka fot. natalia wellmann
Udostępnij:
Mieszkaniec Radkowa domaga się od władz Kłodzka usunięcia symboli komunizmu i sprawę zgłosił w prokuraturze. Chodzi przede wszystkim o pomnik przy ul. Noworudzkiej, postawiony w hołdzie rosyjskim żołnierzom.

- Takie symbole, jak czerwona gwiazda, sierp i młot, są wątpliwą ozdobą miasta, a dla wielu ludzi znaczą tyle samo, co niemiecka swastyka - mówi Jerzy Pabian, który jest emerytowanym nauczycielem.

Od trzech lat walczy on o usunięcie pomnika. Teraz zgłosił sprawę w prokuraturze, bo jego zdaniem samorząd łamie prawo. - Znowelizowane przepisy mówią wyraźnie, że nie wolno prezentować publicznie symboli zbrodniczego systemu - podkreśla Pabian.

Istotnie. Sejm nowelizując kodeks karny, rozszerzył też artykuł 256, dotyczący propagowania ustrojów o charakterze totalitarnym. Obecnie przepis ten mówi m.in., że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

- Nie potrzeba tu żadnego komentarza. Prawo jest po to, żeby go przestrzegać, dlatego pomniki powinny zniknąć - dodaje Jerzy Pabian.

Prokuratura zbadała sprawę i już na wstępnym etapie odmówiła wszczęcia śledztwa. - Nie było ku temu żadnych podstaw - twierdzi Anna Gałkowska, prokurator rejonowy w Kłodzku.

Henryk Urbanowski, zastępca burmistrza Kłodzka, dodaje: - Sprawę pomników reguluje międzynarodowa umowa między Polską i Rosją. Gdybyśmy spełnili kaprys jednego człowieka, wywołalibyśmy międzypaństwową aferę - podkreśla Urbanowski. W sprawie pomnika został już przesłuchany przez policję. Samorządowiec uważa, że o popełnieniu przestępstwa nie ma mowy.
- Jedyne, co pozostało, to czerwona gwiazda. Podczas renowacji pomnika sierp i młot zamalowaliśmy - tłumaczy.

Jerzy Pabian nie daje jednak za wygraną i szykuje kolejne doniesienie do prokuratury.

Czy wszystkie czerwone gwiazdy powinny być usuwane z pomników w Polsce? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aa.6
Jakby nie patrzeć wojska rosyjskie, które przechodziły przez nasz kraj w kierunku Berlina to zbyt przyjazne nie były. Nie wspominając już o 17 września 1939. Też jestem za tym aby nie stawiać pomników naszym najeźdźcom, mordercom, złodziejom i gwałcicielom. Tak to niestety było mimo, że od 1945 do 1989 wmawiano że było inaczej. Ja do Rosjan nic nie mam i jestem za pojednaniem, bo ileż można się kłócić ale stawianie pomników oprawcom naszych dziadków to przesada.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie