Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt widokowy w Czechach jak nowy. Turyści znów wchodzą na Diabelskie Kamienie koło Jesenika. To turystyczna atrakcja Jeseników

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Bezpieczna wspinaczka na 40 metrową skałę wymaga dużej ilości sztucznych zabezpieczeń.
Bezpieczna wspinaczka na 40 metrową skałę wymaga dużej ilości sztucznych zabezpieczeń. Lasy CR
Certovy Kameny to 40-metrowa skała, górująca nad doliną Białej Głuchołaskiej koło Jesenika, znowu jest udostępniona dla turystów. Warto się tam wspiąć, bo widok zapiera dech.

Lasy Państwowe Republiki Czeskiej we współpracy z miejscową gminą Czeska Wieś zakończyły w tym roku wymianę zabezpieczeń alpinistycznych na punkcie widokowym Certovy Kameny (Diabelskie Kamienie) koło Jesenika. Budowa nowych urządzeń kosztowała ok. 300 tysięcy złotych.

- Całkowicie wymieniliśmy luźne, zużyte i zniszczone stopnie, słupki, łańcuchy, podesty i drabiny. Dodatkowo umieściliśmy na szlaku znaki z instrukcjami bezpiecznego poruszania się po punkcie widokowym – mówi nadleśniczy z Jeseníka Filip Beneš.

To miejsce po raz pierwszy zostało udostępnione dla turystów w 1898 roku. Właściciel lasu Harich wybudował w pobliżu restaurację i wykonał pierwsze drewniane stopnie i poręcze, ułatwiające wspinaczkę na stromą skałę. W latach 50-tych ubiegłego wieku drewniane urządzenia zastąpiono stalowymi, ale i one po latach stały się niestabilne. Wejście na 40 metrową skałę wymagało sporej odwagi.

Teraz cała trasa jest zabezpieczona, a na szczycie mieści się jednocześnie najwyżej 6 osób.

Certovy Kamieny (693 metry nad poziomem morza) są popularnym punktem widokowym, bo można tu dojechać asfaltową leśna droga z samego Jesenika (2,5 kilometra). Można też dojść pieszo z wioski Czeska Ves, albo zejść ze szczytu sąsiedniej góry Zlaty Chlum, gdzie też znajduje się punt widokowy na stuletniej, kamiennej wieży. Nigdzie jednak w Jesenikach wejście na punkt widokowy nie daje aż tylu emocji, a roztacza się stąd wspaniały widok na okoliczne szczyty i dolinę Białej Głuchołaskiej aż po Jezioro Nyskie.

W Górach Opawskich i Jesenikach jest więcej naturalnych punktów widokowych o nazwach nawiązujących do legendy o diabłach. W Głuchołazach jest Czarcia Ambona z widokiem ja przełom Białej. Czarcią Ambonę mają także w Jaworniku nad doliną Raczego Potoku. W Zlatych Horach na Przecznej Horze jest przedwojenna jeszcze ambona widokowa na Taborskich Skałach. Koło Vidnavy można się wspiąć na Smolny Wierch, na widokowe skały o nazwie Miski Wenus.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska