Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puchar Tymbarku: Poznaliśmy mistrzów Dolnego Śląska (Zdjęcia)

PJ, red.
Fot. Materiały prasowe
Po trzech dniach emocjonujących rozgrywek w Świdnicy poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa dolnośląskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się UKS Lechia Dzierżoniów i UKS „Gryf” Świdnica (kategoria U-8), UKS Wołów i SP 11 Jelenia Góra (kategoria U-10) oraz ZS Wojbórz i SP 45 Wrocław (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo dolnośląskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Finały w województwie dolnośląskim rozegrane zostały na terenie MOSiR przy ul. Śląskiej 35a w Świdnicy. Pierwszego dnia rywalizowała najstarsza kategoria wiekowa, drugiego na boiska wybiegły dzieci do lat 10, a ostatniego dnia swoje mecze rozegrała kategoria U-8. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale wybiegały piłkarki Zespołu Szkół w Wojborzu, które w finale wygrały ze Szkołą Podstawową nr 2 w Miliczu 4:1.

– Traktuję to w kategorii wielkiego sukcesu, dlatego że dwa razy z rzędu byliśmy tutaj drudzy i przegrywaliśmy w finale. Do trzech razy sztuka, udało się wygrać – cieszył się z sukcesu swoich podopiecznych trener Bogdan Ogrodowczyk.

– Ważne jest to, że dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej mają kontakt ze sportem. Mogą tutaj grać praktycznie przez sześć lat, od najmłodszych kategorii wiekowych i tak się stało z moimi dziewczynami, które teraz wygrały turniej. Jesteśmy niedużą szkołą wiejską, ale mamy filię WKS-u Śląsk, więc zarówno chłopcy, jak i dziewczynki nie tylko grają w szkole na lekcjach WF-u, ale też mają szansę rozwijać swoją pasję w klubach. Staramy się brać udział we wszystkich zawodach na terenie naszego województwa, także lekkoatletycznych, organizujemy spotkania z olimpijczykami i promujemy zdrowie. To przyciąga dzieci, które chcą być wokół sportu - dodał Ogrodowczyk.

W rywalizacji chłopców do lat 12 najwyższą lokatę zajęła ekipa SP 45 Wrocław, rewanżując się SP 6 w Świdnicy za ubiegłoroczną porażkę w półfinale. Finał wygrali 2:0.

– Jeśli chodzi o szkolne turnieje, to jest to dla nas największy sukces. Ci chłopcy nie mają wielu okazji uczestniczyć w tak silnych rozgrywkach szkolnych, więc cieszy nas to zwycięstwo i ten wyjazd do Warszawy, na który już wszyscy czekamy ­– uśmiechał się trener Maciej Bielski.

– To fajna inicjatywa dla dzieci także spoza klubów, gdzie w fajnej formule mogą powalczyć z rówieśnikami. Trenerom daje to szansę na wypatrzenie kolejnych talentów do swoich klubów. Teraz przede wszystkim chcemy pokazać się z dobrej strony w Warszawie, każdy z osobna i sprawdzić się z tymi najlepszymi z całego kraju. No i też miło spędzić czas na Stadionie Narodowym, co będzie wielkim przeżyciem dla chłopców - podkreślił.

Z rywalizacji dziewczynek do lat 10 zwycięsko wyszła drużyna UKS Wołów, która w ładnym stylu dotarła aż do finału, rozprawiając się w nim z zespołem SP Milicz.

– Co roku cel mamy ten sam – jechać do Warszawy i walczyć o złoto finałów ogólnopolskich. Od 2009 udaje nam się tam być, zdobyliśmy już brązowy medal, mamy srebro, więc teraz będziemy walczyć o 1 miejsce – zapowiada trenerka Agnieszka Nowak.

Jaki jest klucz do tych sukcesów? – Promujemy aktywny styl życia, chcemy angażować dziewczynki i promować piłkę nożną kobiet. Nie ma stałych rozgrywek dla dziewczyn w tym wieku, więc to jest dla nas najważniejszy turniej. Kiedy dziewczynki widzą, jak radzą sobie starsze koleżanki, mają motywację, żeby grać i powtórzyć te sukcesy. Trenujemy 3 razy w tygodniu, żeby tak było. Nie jest tak łatwo, bo wczoraj, w kategorii U-12, odpadliśmy przed półfinałem. Dzisiaj się udało i jedziemy, żeby poczuć atmosferę finałów ogólnopolskich - tłumaczy Nowak.

W kategorii U-10 chłopców ostateczny triumf świętował zespół SP 11 Jelenia Góra, który w finale poradził sobie z Akademią Piłkarską ze Świdnicy. Trener Krzysztof Cyrek chwalił mistrzostwa po otrzymaniu pamiątkowego pucharu.

– Jaka jest największa wartość tych zawodów? Zabawa dla dzieciaków i zaszczepianie od małego tej woli walki. Z każdego turnieju wywozi się też doświadczenie, a takie rozgrywki to jest mega przeżycie dla dzieci, tym bardziej zwycięstwo i wyjazd do Warszawy. Dla niektórych marzeniem jest wystąpić na Stadionie Narodowym - mówił trener Krzysztof Cyrek.

W najmłodszej kategorii dziewcząt najlepsza okazała się drużyna UKS Lechia Dzierżoniów, która przy gorącym dopingu swoich kibiców pokonała Olimpijczyka Wałbrzych 6:3. Po meczu trener nie potrafił przypomnieć sobie dokładnego wyniku w meczu finałowym, ale nie to było dla niego najważniejsze. – W piłce nożnej dziewcząt, tym bardziej w kategorii U-8, na co dzień nie bardzo jest się z kim spotkać, rywalizować, a na tym turnieju mamy taką szansę. To był fajny dzień, dużo emocji, a zwycięstwo też jest zawsze miłe - przyznał Paweł Jędrowski.

– To na razie jest gra indywidualna bardziej niż zespołowa, a najbardziej wartościowa w tych rozgrywkach jest otoczka i emocje. Głównym celem szkolenia jest na pewno kadra Polski. Jedna z dziewczyn, która zaczynała w Dzierżoniowie, już w wieku 15 lat broni w kadrze U-17. To powinny być dla nas, trenerów, główne cele – rozwijać dziewczyny i podnosić ich umiejętności, żeby potem zagrały w reprezentacji.

Tego dnia los uśmiechnął się również do gospodarzy, czyli chłopców z drużyny UKS „Gryf” Świdnica, którzy po zremisowanym finale 2:2 z AP Champions Oława przechylili szalę na swoją korzyść w rzutach karnych. Zrewanżowali się tym samym za porażki starszych kolegów ze Świdnicy, którzy w pierwszych dwóch dniach zawodów przegrali finałowe starcia.

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska