Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa na Dolnym Śląsku. Wrocław w strefie zagrożonej zjadliwym wirusem. Są obostrzenia!

Monika Fajge
Monika Fajge
Na zakażenie wirusem podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych (drób), jak i dzikich.
Na zakażenie wirusem podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych (drób), jak i dzikich. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Hodowcy drobiu z powiatu wrocławskiego i samego Wrocławiu muszą się liczyć z obostrzeniami. Nałożył je wojewoda. To w związku z pojawieniem się w regionie wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI). Na zakażenie wirusem podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków, zarówno domowych (drób), jak i dzikich, także tych utrzymywanych w niewoli.

Spis treści

To nie pierwszy raz, kiedy w naszym regionie pojawia się ptasia grypa. Na początku ubiegłego roku (2023) ognisko choroby wykryto we Wrocławiu. Tym razem HPAI pojawił się w miejscowości Wisznia Mała w powiecie trzebnickim.

W związku z tym, "część powiatu wrocławskiego i miasta Wrocławia zostały objęte obszarami zapowietrzonym i zagrożonym, a hodowcy drobiu są zobowiązani do przestrzegania zakazów i nakazów określonych w rozporządzeniu wojewody" - informuje Powiatowy lekarz Weterynarii we Wrocławiu.

Zobacz też: Domy na sprzedaż. Tanie, bo z licytacji komorniczych. Te nieruchomości z Dolnego Śląska są gotowe do wprowadzenia

Wrocław w strefie zagrożonej ptasią grypą

W obszarze zagrożonym wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) znalazły się:

  • w powiecie wrocławskim (w gminie Długołęka) miejscowości: Godzieszowa, Tokary, Pasikurowice, Ramiszów, Pruszowice, Domaszczyn, Domaszczyn Mały, Olszyca, Szczodre, Bukowina, Bąków, Budziwojowice, Łosice, Łozina, Bierzyce, Kępa, Michałowice, Zaprężyn, Krakowiany, Węgrów;
  • część miasta Wrocławia położona na północ od linii wyznaczonej przez rzekę Odrę, Starą Odrę oraz linię kolejową Wrocław Nadodrze – Długołęka.
Ptasia grypa - tych zasad trzeba przestrzegać
Ptasia grypa - tych zasad trzeba przestrzegać Powiatowy Inspektorat Weterynarii we Wrocławiu

Na ewentualne obostrzenia jak przygotowane wrocławskie zoo.

- W tej chwili nasza strefa ptaków funkcjonuje normalnie, bo zoo znajduje się na terenie, którego obostrzenia nie dotyczą. Jesteśmy jednak przygotowani - powiedziała nam Weronika Skupin, rzecznik prasowy ogrodu.

Przypominamy, że w lutym 2023 r., ze względów bezpieczeństwa, wrocławski ogród zoologiczny musiał pozamykać ptaki. Odwiedzający zoo nie mogli zobaczyć m.in. pingwinów. Schowane zostały również m.in. kaczki i łabędzie.

Zobacz też:

Strefa zagrożona wirusem ptasiej grypy

Znajduje się w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby. Na jej obszarze obowiązują określone zasady, m.in.:

  • nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie,
  • karmienie i pojenie drobiu musi się odbywać w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia,
  • dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu,
  • zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i konkursach.

Teren zagrożony wirusem HPAI musi zostać odpowiednio oznakowany.

- Nakazuje się oznakowanie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tych obszarów tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle - informuje w rozporządzeniu wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

Chodzi o tablice z napisami:

  • UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAPOWIETRZONY
  • UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAGROŻONY

Wirus ptasiej grypy - czy jest niebezpieczny dla ludzi?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, "dotychczas stwierdzono na świecie mniej niż 1000 przypadków zakażenia człowieka wirusami wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1. Jednak ogólnie są to sytuacje bardzo rzadkie i w praktyce ograniczone do ograniczonej grupy osób obsługujących zakażone stada bądź pracujących na fermach, gdzie stwierdzono zakażenie drobiu wirusem".

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska