18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psie Budy – ruszył remont zabytkowych kamienic. Miasto dołoży 320 tysięcy (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
fot. Janusz Wójtowicz
Zabytkowe kamienice przy ul. Psie Budy do tej pory straszyły swoim wyglądem. Odrapane i zaniedbane czekały tylko, aby ktoś się nimi zaopiekował. W końcu jednak ruszył zapowiadany remont. Prace na razie obejmą budynki z numerami 5-6 oraz 14-15. Od strony ul. Kazimierza Wielkiego przy skrzyżowaniu z ul. Ruską stoją już rusztowania.

Dlaczego za remont zabrano się dopiero teraz?

- Przede wszystkim właściciele kamienic musieli zebrać odpowiednie środki – tłumaczy Halina Śliwka z Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej Centrum, który jest zarządcą budynków - Poza tym przebudowa dotyczyć będzie nie tylko elewacji, ale również dachów oraz stolarki okiennej - wymienia.

Remont potrwa do połowy listopada. Aktualnie remontowana jest kamienica pod numerem 5-6, w następnej kolejności odnawiane będą również budynki o numerach 14-15. W 70 procentach rewitalizację budynków sponsoruje gmina, w 30 procentach zaś właściciele plus gmina, która również posiada na własność swoje udziały. Tym samym zgodnie z zgodnie z uchwałą rady miejskiej ze stycznia 2013 r., miasto dołoży do remontu ok. 320 tys. zł.

- Miasto nie jest właścicielem budynków przy ul. Psie Budy. Są to budynki wspólnot mieszkaniowych. Jedynie w budynkach 5-6, 7-8-9, 10-11 i 14-15 posiadamy mniejszościowe udziały – mówi Julia Wach z biura prasowego magistratu - Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie możemy w 100% finansować remontu nieruchomości, która nie jest naszą własnością, a jedynie według posiadanego udziału – dodaje.

Według urzędniczki miasto nie zostawia jednak bez pomocy nieruchomości, które są zabytkami: - Mamy możliwość przekazywania dotacji na remonty obiektów które są wpisane do rejestru zabytków. I tak też od wielu lat robimy – twierdzi Julia Wach.

Jak więc można się ubiegać o dotację? Kamienica musi być wpisana do rejestru zabytków, jest w złym stanie technicznym, posiada dla Wrocławia istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe, w szczególności dla promowania kultury oraz historii miasta wzbogacając jego ofertę turystyczną i kulturową, a także położona jest w zwartej pierzejowej zabudowie mieszkaniowej, która objęta jest Lokalnym Programem Rewitalizacji.

Gdy budynki spełniają powyższe warunki, ich właściciele mogą złożyć wniosek o dotację do prezydenta miasta za pośrednictwem miejskiego konserwatora zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska