Przyszłość nowoczesnej gospodarki. Jakie wyzwania stoją przed polskimi firmami?

Materiał informacyjny ORLEN
„Informatyzuj się albo giń” - mawiał przed laty Zbigniew Jagiełło, długoletni prezes banku PKO BP. Z tym wyzwaniem polskim przemysł już się uporał. Jednak nadchodzą kolejne, spośród których najważniejszymi wydają się być zmiany klimatu, geopolityka i wykorzystanie sztucznej inteligencji. A może to nie wszystkie wyzwania, z którymi mierzy się polski przemysł?

Kluczowe wyzwania dla przemysłu

Najbardziej powszechne systemy, które popularnie nazywamy sztuczną inteligencją (AI), opierają się o analizę gigantycznej liczby danych zgromadzonych przez człowieka na serwerach na całym świecie. I to właśnie w tym procesie – szerokiej analizie danych prowadzonej w chmurze (Cloud Computing) – dostrzec można jedno z kluczowych wyzwań dla przemysłu. Takie wnioski można było wyciągnąć podczas dyskusji o przyszłości nowoczesnej gospodarki prowadzonej podczas konferencji Impact w Poznaniu.

Zdaniem Zbigniewa Jagiełły to właśnie Cloud Computing w największym stopniu wpłynie na nasze życie w przyszłości. Jednakże, aby tak się stało, konieczne będzie dostarczenie większej ilości energii, najlepiej zielonej. Na szczęście dzięki chmurze obliczeniowej można m.in. optymalizować zużycie energii w firmach, co jest szybszym i tańszym rozwiązaniem niż budowa nowych źródeł energii. W przypadku danych należy też z pewnością pamiętać o ich właściwym zabezpieczeniu. Gromadzenie dużej ilości danych i ich analiza napędza rozwój, ale ten rozwój pomaga też tym, którzy dane chcą wykorzystać dla własnych, nieuczciwych celów.

Nowe regulacje w przemyśle

Innym wyzwaniem stojącym przed biznesem są nowe regulacje. Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC (Venture Capital):

– Popularnym i zasadnym w dyskusjach dylematem jest skąd wziąć tanią, dostępną i zieloną energię. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na inny aspekt, gdzie wyzwań jest więcej, a stronami są regulatorzy, biznes i klienci. Czy nowe regulacje, wpływające na przemysł, a przez to na klientów, np. poprzez cenę, nie spowodują głosów sprzeciwu u tych ostatnich? - dopytywał podczas konferencji Impact Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC (Venture Capital).

Jednym z obszarów, którego zdaniem panelistów obecnie regulować nie trzeba, jest wykorzystywana technologia „sztucznej inteligencji”. Ta, z której korzystamy na co dzień, jest znana od 30 lat. Ta, która regulacji potrzebuje, nie jest jeszcze powszechnie dostępna.

Optymalizacja procesów produkcji

Trzecim wyzwaniem, na które zwrócili uwagę uczestnicy konferencji, są nowe technologie niezwiązane bezpośrednio z energetyką. Firmy inwestują w swoje działy badań i rozwoju, aby ograniczyć zużycie surowców czy zoptymalizować procesy produkcyjne. Bardzo ważne stają się też technologie związane z minimalizacją produkcji odpadów.

– Zdecydowanie potrzebujemy nowych technologii recyklingu produktów petrochemicznych. Plastik jest wspaniałym materiałem, ułatwiającym życie nam wszystkim, ale niektórych form wciąż nie jesteśmy w stanie przetworzyć ponownie bez utraty jego pierwotnych właściwości - tłumaczył Marek Garniewski z Orlenu.

O przyszłości nowoczesnej gospodarki na targach Impact w Poznaniu rozmawiali Kamil Majczak, prezes zarządu Ciech SA, Zbigniew Jagiełło, były prezes banku PKO BP, Marcin Karasiński, członek zarządu PKP Intercity i Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC. Moderatorką panelu pt. przyszłość nowoczesnej gospodarki: „Perspektywy i wyzwania technologiczne w świecie przemysłu i biznesu” była Anna Wittenberg z „Dziennika Gazety Prawnej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Przyszłość nowoczesnej gospodarki. Jakie wyzwania stoją przed polskimi firmami? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska