MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyjeżdżają do nich osoby z całego województwa

artykuł sponsorowany
Elżbieta Lipińska, prezes związku
Elżbieta Lipińska, prezes związku
Okręg Dolnośląski Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Grunwaldzkiej 12 B we Wrocławiu działa już ponad 60 lat. Instytucja cały czas prężnie się rozwija

Okręg Dolnośląski Polskiego Związku Niewidomych jest instytucją o bogatej historii i wielkim doświadczeniu. Placówka działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących nie tylko z Wrocławia, ale również z całego województwa dolnośląskiego. Instytucja ma za zadanie ochronę interesów takich osób i reprezentowanie ich wobec organów administracji państwowej czy samorządowej. W ciągu ostatnich dwóch lat do głównych zadań instytucji należała między innymi organizacja specjalistycznych szkoleń z zakresu orientacji przestrzennej i posługiwania się białą laską, nauki pisma punktowego, czynności życia codziennego, a także podstaw posługiwania się specjalistycznym sprzętem komputerowym. Dodatkowo członkowie instytucji mogą liczyć na poradnictwo prawne i psychologiczne.

Ponadto Okręg Dolnośląski Polskiego Związku Niewidomych organizuje wiele imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym, które mają na celu integracje takich ludzi. W instytucji osoby niewidome i słabo¬widzące mogą liczyć na poradnictwo z zakresu przysługujących ulg, uprawnień i możliwości ubiegania się o dotacje. Pracownicy placówki pomogą z wypełnianiem wniosków oraz w dotarciu do instytucji i organizacji zajmujących się rozwiązywaniem problemów osób niepełnosprawnych.

Okręg Dolnośląski Polskiego Związku Niewidomych prowadzi także magazyn sprzętu pomocniczego, rehabilitacyjnego i optycznego, a także bibliotekę książek w zapisie cyfrowym, pismem punktowym oraz powiększonym czarnodrukiem.

W instytucji działa również Klub Głuchoniemych, w którym udzielana jest dodatkowa pomoc osobom niewidomym, dotkniętych dodatkowym inwalidztwem.

ROZMOWA z Elżbietą Lipińską, prezes związku

Dzięki środkom z urzędu marszałkowskiemu możemy pomagać osobom niepełnosprawnym

Czy zawsze Państwa instytucja może liczyć na pomoc finansową Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego? Jakie dzięki temu ważne projekty zostały zrealizowane?

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór wniosków na zadanie dotyczące organizowania regionalnych imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych.

W 2014 roku otrzymaliśmy pieniądze na XXV edycję Spartakiady Sportowo-Rehabilitacyjnej dla pięćdziesięciu osób niewidomych i niedowidzących z województwa dolnośląskiego. Impreza trwała trzy dni. Uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: marsz sześciu przystanków, na których zawodnicy mieli do wykonania różne zadania między innymi rozpoznanie monet w googlach, zapisanie litery w Brajlu czy ułożenie cylindrów. Dodatkowo do pokonania był tor przeszkód w goglach przy pomocy białej laski, a także strzelanie piłką do źródła dźwięku i wyścigi samochodowe.

Jakie projekty obecnie Państwo realizują?

Obecnie prowadzimy dwa projekty dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Dotyczą one zadania pod tytułem „Prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, które mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych“.

Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia pod tytułem „Osoby niewidome w pełni życia“. Dotyczy on dwóch szkoleń wyjazdowych oraz szkoleń indywidualnych. Te ostatnie obejmują tematykę orientacji przestrzennej i posługiwania się białą laską, czynności życia codziennego i samoobsługi, pisma Braille’a, obsługi komputera z oprogramowaniem udźwiękawiającym i zajęcia z psychologiem.

A co ze szkoleniami wyjazdowymi?

W ramach projektu realizowane są dwa szkolenia wyjazdowe – siedmiodniowe, w których weźmie udział w sumie czterdzieści osób.

Są one zorganizowane w Ustroniu Morskim w dwóch modułach: szkolenie osób w wieku aktywności zawodowej i szkolenie osób w wieku 60+.

Planowane zajęcia na szkoleniu wyjazdowym dla osób w wieku aktywizacji zawodowej dotyczyć będą rehabilitacji podstawowej, prawa pracy, psychologi coach, zagadnień społecznych i zajęć integracyjno – rekreacyjnych.

Natomiast na szkoleniu wyjazdowym 60+ będą poruszane takie kwestie, jak orientacja przestrzenna i samodzielne bezpieczne poruszanie się z białą laską. Zostaną zorganizowane zajęcia z psychologiem, zajęcia z czynności dnia codziennego, a także zajęcia integracyjno– rekreacyjne.

Chciałabym zaznaczyć, że w tym roku otrzymaliśmy również środki na organizację kolejnej edycji Spartakiady Sportowo-Rekreacyjnej dla stu osób niewidomych i niedowidzących z Dolnego Śląska.

Bardzo się z tego cieszymy i chcielibyśmy podziękować Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego za każde wsparcie finansowe. Przede wszystkim dziękujemy Panu profesorowi Tadeuszowi Samborskiemu za to, że widzi problemy osób niepełnosprawnych i nie jest na nie obojętny.

Impreza odbędzie się w dniach od 30 listopada do 4 grudnia.

Chciałabym również podkreślić, że 23 listopada odbędzie się uroczyste posiedzenie zarządu Okręgu Dolnośląskiego Polskiego Związku Niewidomych podsumowujące działalność obecnych władz.

Zaproszonych zostanie wielu gości między innymi prezydent Wrocławia, prezes i dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Zarządu Głównego czy przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Jakie są główne założenia statutowe Państwa instytucji?

Przede wszystkim zajmujemy się rejestracją i przyjmowaniem niewidomych w poczet członków, prowadzeniem rehabilitacji podstawowej, leczniczej, społecznej i zawodowej dorosłych oraz dzieci w różnych formach oraz koordynowanie własnymi ośrodkami leczniczo- szkoleniowo-rehabilitacyjnych.

Jesteśmy odpowiedzialni też za organizowanie różnych form działalności kulturalnej i artystycznej niewidomych, a także sportu, turystyki i rekreacji oraz wypoczynku.

Prowadzimy działania na rzecz wydawania podręczników szkolnych, czasopism i innych wydawnictw pismem punktowym, drukiem powiększonym oraz na innych nośnikach dostępnych dla niewidomych.

Ważna sprawą, którą się zajmujemy to współdziałanie z organizacjami i instytucjami w rozwiązywaniu problemów socjalno-bytowych osób niewidomych oraz z innymi instytucjami działającymi w sferze pomocy społecznej, a także prowadzenie własnych poradni, domów pomocy społecznej, świetlic terapeutycznych, klubów samopomocowych, ośrodków wsparcia, środowiskowych domów samopomocy i innych placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych, warsztatów terapii zajęciowej i zakładów aktywności zawodowej. Organizujemy również liczne konferencje, sympozja i konkursy oraz prowadzimy działalność edukacyjną i promocyjną na rzecz niewidomych z wykorzystaniem środków masowego przekazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska