Przed nami dziesiąte Święto Województwa Dolnośląskiego

Materiał partnera zewnętrznego
Wizerunek św. Jadwigi na witrażu w kościele w Trzebnicy
Wizerunek św. Jadwigi na witrażu w kościele w Trzebnicy
16 października będziemy obchodzić jubileuszowe X Święto Województwa Dolnośląskiego. To szczególny dzień, który jest okazją do integracji mieszkańców naszego regionu i wyróżnienia osób działających na rzecz jego rozwoju.

Święto Województwa zostało ustanowione w 2010 roku i jest obchodzone w dniu św. Jadwigi, patronki Dolnego Śląska. Jak co roku w ramach obchodów władze regionu spotkają się podczas uroczystej sesji sejmiku województwa, która odbędzie się 16 października (środa) o godz. 17 na Politechnice Wrocławskiej.

Tradycją Święta Województwa jest także nadanie tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Civi Honorario. To wyróżnienie jest przyznawane osobom, które swoją postawą życiową i pracą przyczyniły się do kształtowania tożsamości regionalnej oraz rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Dolnego Śląska.

W tym roku Honorową Obywatelką Dolnego Śląska zostanie Zofia Teliga-Mertens, za jej nadzwyczajne zaangażowanie w repatriację polskich rodzin z Kazachstanu. Urodzona na Kresach Wschodnich, za utracone mienie zabużańskie wraz z matką otrzymała trzy wielorodzinne budynki na osiedlu w Szczytnicy niedaleko Bolesławca. Wyremontowała je na własny koszt, a następnie zdecydowała się przeznaczyć ten majątek repatriantom z Kazachstanu. Dzięki temu 40 rodzin przesiedlonych do Polski (łącznie około 200 osób) otrzymało od niej na własność mieszkania na osiedlu nazwanym przez nią „Kresówką”. W 2011 roku jej działalność charytatywna została przedstawiona w filmie dokumentalnym „Szklane domy pani Zosi”.

Wśród uhonorowanych tytułem Civi Honorario w poprzednich latach znajdują się m.in. kardynał Henryk Gulbinowicz, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Leon Kieres, Kornel Morawiecki, Władysław Frasyniuk, Waldemar Krzystek i Sylwester Chęciński.

Dodaj ogłoszenie