Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Warszawie. Tłoczno w centrum, do wieczora możliwe utrudnienia także na wylotówkach. Te okolice lepiej dziś omijać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rolnicy zabrali ze sobą flagi Polski i transparenty.
Rolnicy zabrali ze sobą flagi Polski i transparenty. Krzysztof Jedynak
Rolnicy wciąż walczą o swoje, tym razem w centrum stolicy. Przemarsz odbył się głównymi ulicami Śródmieścia, a w związku z napływem sporej liczby osób z całej Polski, w godzinach popołudniowych utrudnienia przewidywane są również na drogach wylotowych i w innych częściach regionu. Protestujących wspierali myśliwi i górnicy. Zobacz, gdzie nie przejedziesz samochodem osobowym.

Spis treści

Od kilkunastu dni producenci rolni sprzeciwiają się nie tylko założeniom Zielonego Ładu, ale także niekontrolowanemu napływowi towarów z Ukrainy. Na przejściach granicznych i w niektórych regionach wciąż odbywają się protesty, 27 lutego zgromadzeni odbyli manifestację w Warszawie pod hasłem „Marsz Gwiaździsty”.

Wśród postulowanych przynajmniej przez część rolników form pomocy pojawiły się dopłaty do kukurydzy, pomoc suszowa czy kredyty płynnościowe. Te obiecał rolnikom minister rolnictwa, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Przemarsz odbył się ulicami centrum miasta.
Przemarsz odbył się ulicami centrum miasta. Krzysztof Jedynak

Utrudnienia w centrum Warszawy. Nie ma ciągników, ale i tak tłoczno

Jak podaje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych, marsz rozpoczął się o godz. 11 i rolnicy przeszli ulicami: Emilii Plater – Aleje Jerozolimskie – rondo Charlesa de Gaulle’a – Nowy Świat – Plac Trzech Krzyży – Wiejska – Piękna – Aleje Ujazdowskie. Ostatnim przystankiem była Kancelaria Premiera, niestety nie udało spotkać się z premierem, który przebywa w Pradze. Według planów rolnicy mają zakończyć zgromadzenie w godzinach popołudniowych. Brak porozumienia z rządem może oznaczać kolejne strajki i blokady innych dużych miast.

Według danych ratusza w marszu wzięło udział ok. 10 tysięcy osób, z kolei organizatorzy przekazują, że liczba ta mogła być nawet trzy razy większa.

Tak protestowali rolnicy: Zobacz zdjęcia

16:50: Protestujący są już po spotkaniu z Grabcem, jak przekazała delegacja - nie padły żadne konkrety, więc w planach są kolejne protesty.

15:50: W KPRM trwa spotkanie rolników z Janem Grabcem.

15:45: Według policji, obyło się bez większych incydentów.

15:20: Protestujący dotarli pod Kancelarię Premiera, to ostatni przystanek na trasie marszu.

15:10: Rolnicy chcą spotkania z premierem, ten jednak przebywa obecnie w Pradze.

14:50: Marsz jest w drodze pod KPRM.

14:35: Po spotkaniu z marszałkiem Hołownią protestujący przejdą pod Kancelarię Premiera.

14:30: Funkcjonariusze OPP udzielili pomocy mężczyźnie, który źle się poczuł w okolicach ronda de Gaulle'a. Wezwane pogotowie zawiozło go do szpitala.

13:45: Marszałek Sejmu przyjął delegację rolników.

13:00: Można już korzystać z tramwajów i autobusów w Al. Jerozolimskich. Nieprzejezdne pozostają ul. Piękna oraz Al. Ujazdowskie.

12:50: Policja podaje, że manifestacja dochodzi przed siedzibę Parlamentu.

12:50: Przywrócono kursowanie tramwajów wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Linie 4, 15, 18 i 35 wracają na swoje trasy. Autobusy sukcesywnie wracają na swoje trasy przez ul. Marszałkowską oraz w Al. Jerozolimskich od ronda Dmowskiego do Dw. Centralnego.

12:10: Przywrócono ruch na ulicy Emilii Plater, między Al. Jerozolimskimi a ul. Świętokrzyską.

10:30: Wprowadzono pierwsze ograniczenia w kursowaniu tramwajów. Wzdłuż Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej linie 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 i 35 trafiły na trasy zmienione.

Na miejscu byli m.in. rolnicy ze Śląska.
Na miejscu byli m.in. rolnicy ze Śląska. Krzysztof Jedynak

Możliwe korki na drogach wyjazdowych

Choć protest ma charakter pokojowy i organizatorzy nie zapowiadają blokad, mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Nie tylko w samej Warszawie, ale także na wyjazdach, gdzie korki mogą utworzyć się przez odjeżdżających po zakończeniu przemarszu rolników. Co istotne, protest w samym centrum ma charakter pieszy, do stolicy nie można wjeżdżać pojazdami rolniczymi. Wielu przyjezdnych dotarło jednak autem lub autokarem, dlatego utrudnienia mogą objąć inne dzielnice miasta.

Urząd m.st. Warszawy poinformował, że nad przebiegiem wydarzenia w Śródmieściu będzie czuwać policja.

Funkcjonariusze będą także na bieżąco decydowali o zamknięciu dla ruchu poszczególnych ulic. W związku z przemarszem na trasy objazdowe mogą zostać skierowane autobusy linii: 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504,507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 i E-2, czytamy w komunikacie.

Pasażerom pomagają informatorzy Warszawskiego Transportu Publicznego, którzy w miejscach protestu zachęcają do wybrania innej formy przejazdu, np. metrem lub pociągiem. Tego dnia odradza się podróżowanie po centrum miasta samochodem osobowym.

Poza stolicą maszyny rolnicze mogą wyjechać na ulice

Warszawski protest ma formę pieszą, jednak w innych miejscach rolnicy, którzy nie dojechali na główną zbiórkę, organizują swoje wydarzenia, już z użyciem traktorów. W Ożarowie Mazowieckim w godz. 10-17 zaplanowano zgromadzenie z przejazdem ok. 120 ciągników po DK92. Utrudnień można spodziewać się w Bieniewie, Błoniach i Broniszach.

Ok. godz. 14 policja poinformowała, że kolumna pojazdów rolniczych kierowana przez Błonie i Ożarów Maz. dotarła do Bronisz, tam mają zawrócić i jechać tą samą trasą.

Blokadę zapowiedzieli również m.in. rolnicy z Radomia, tam nieprzejezdne mogą być odcinki S7. Policja zakłada, że gęsto może być w innych miejscach na Mazowszu – w Ciechanowie, w Płocku, w okolicach Zegrza Południowego.

Od godzin porannych zablokowane były ronda na DK61 na odcinku między Michałowem-Reginów a Serockiem oraz na DK62 w pobliżu miejscowości Dębe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska