Projekt Mirai. Najbardziej popularne japońskie słowa, które mogłeś słyszeć

PROJEKT SPECJALNY MIRAI
Udostępnij:
Chociaż język japoński jest dla Polaków bardzo odmienny, a przez to wydaje się trudny, jest sporo słów, które przeniknęły do kultury popularnej, głównie za pośrednictwem filmów i anime z Kraju Kwitnącej Wiśni. Sprawdzamy, które japońskie słowa warto znać.

Wbrew pozorom język japoński przez wielu lingwistów nie jest klasyfikowany jako bardzo trudny. Jego gramatyka wydaje się prostsza niż większości języków europejskich. Jest tak dlatego, że nie ma w nim liczby mnogiej, przypadków, odmiany czasowników czy wielu różnych czasów, jak choćby w języku angielskim. Nastawić się trzeba jednak na kilka innych form językowych Europejczykom nieznanych, takich jak choćby czas przeszły przymiotników, czy rozbudowane formy grzecznościowe. Największym wyzwaniem towarzyszącym nauce języka japońskiego jest pismo. O ile opanowanie dwóch sylabariuszy: hiragany i katakany nie nastręcza większych trudności, to zapamiętanie znaczenia, sposobów czytania czy kombinacji, które tworzą znaki kanji jest większym wyzwaniem (po reformie edukacji z 2010 roku każdy Japończyk kończący liceum musi znać 2136 znaków wchodzących w skład oficjalnej listy jōyōokanji.)

Nie trzeba jednak znać gramatyki, żeby poznać kilka podstawowych i najbardziej popularnych japońskich słów, tym bardziej, że sama wymowa nie powinna nikomu sprawić trudności. W tekście posługiwać będziemy się transkrypcją na język polski, bez użycia japońskich znaków.

Kilka słów na początek

Jak w każdym języku, także w japońskim jest wiele słów podstawowych – używanych najczęściej, w codziennych sytuacjach. Z wieloma z nich szeroka publiczność mogła osłuchać się śledząc filmy i seriale, których akcja rozgrywa się w Japonii. Oto kilka najbardziej podstawowych codziennych zwrotów w języku japońskim:

 • hai – odpowiednik polskiego tak. Słowo to wyraża zarówno odpowiedź twierdzącą, jak i fakt, że rozmówca rozumie i śledzi tok wypowiedzi.
 • iie – odpowiednik polskiego „nie”.
 • arigatō – dziękuję.
 • kudasai – proszę (o coś). Słowo używane, kiedy coś kupujemy, zamawiamy.
 • dōzō – proszę bardzo. Usłyszymy, kiedy ktoś nam coś wręcza.
 • kon’nichiwa – dzień dobry. Najpopularniejsze japońskie powitanie, używane jednak po południu. Inaczej Japończycy witają się z samego rana.
 • sayōnara – do widzenia, żegnaj. Jedno z najbardziej powszechnie znanych słów.

Czego nauczy nas anime?

Dobrym sposobem, by osłuchać się z językiem japońskim może być oglądanie anime – czyli japońskich seriali animowanych. Szeroki ich wybór dostępny jest w serwisach streamingowych, takich jak Netflix. Jakie słowa szczególnie często usłyszymy w anime? Oto kilka przykładów:

 • kawaii – czyli śliczne, słodkie, urocze. Słowo powszechnie używane w japońskiej kulturze, oznacza wszystko, co piękne i miłe sercu. Co ciekawe, w Polsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku pod tytułem „Kawai” wydawane było czasopismo o mandze i anime, wznowione w 2018 roku ostatecznie zostało jednak zamknięte w marcu ubiegłego roku.
 • sugoi – super, świetnie, „wow”. Często używane, gdy ktoś jest pod wrażeniem czegoś, bądź też jest zaskoczony czymś niesamowitym.
 • senpai – starszy kolega/koleżanka. Jest to zwrot grzecznościowy, który bardzo często usłyszymy w produkcjach anime. Używa się go, zwracając do zwracając się do kolegów z wyższych klas, czy współpracowników o dłuższym stażu pracy
 • gomennasai – przepraszam. Używane w momencie, gdy przepraszamy, wyrażamy skruchę za zaistniałą sytuację.

Przedstawione wyrażenia to tylko niewielki przedsmak bogactwa japońskiego słownictwa i języka. W Polsce staje się on coraz bardziej popularny, a jego kursy są coraz szerzej dostępne, zarówno w formie online, jak i stacjonarnej, a japonistykę można studiować na kilku uczelniach w całym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: Projekt Mirai. Najbardziej popularne japońskie słowa, które mogłeś słyszeć - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie