Próbna matura już dziś. Ostatni sprawdzian przed maturą dla...

  Próbna matura już dziś. Ostatni sprawdzian przed maturą dla uczniów III klas

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  MATURA PRÓBNA 2014 - PYTANIA, ZAGADNIENIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI. JĘZYK POLSKI - 15.12.2014, MATEMATYKA - 16.12.2014
  1/6
  przejdź do galerii

  MATURA PRÓBNA 2014 - PYTANIA, ZAGADNIENIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI. JĘZYK POLSKI - 15.12.2014, MATEMATYKA - 16.12.2014 ©Polskapresse

  MATURA PRÓBNA 2014. Od 15 do 19 grudnia próbną maturę będą zdawać uczniowie III klas liceów ogólnokształcących. W poniedziałek, 15 grudnia, uczniowie III klas liceów napiszą próbną maturę z języka polskiego. Dzień później będą rozwiązywać zadania z matematyki, 17 grudnia - z języka obcego nowożytnego, 18 grudnia - z przedmiotów do wyboru, a 19 grudnia - z języków mniejszości narodowych (białoruski, niemiecki, litewski i ukraiński). Wszystkie egzaminy uczniowie napiszą na poziomie podstawowym. Wyjątkiem jest tylko sprawdzian z przedmiotu do wyboru. W tym przypadku zadania będą na poziomie rozszerzonym.
  Próbna matura to ostatni tak poważny sprawdzian przedwłaściwym egzaminem dojrzałości. W tym roku maturzyści wyjątkowo wyczekują na tę próbę. W maju 2015 roku napiszą bowiem maturę na nowych zasadach. W poniedziałek po raz pierwszy zobaczą całe arkusze, a nie tylko przykładowe zadania. Nową maturę zdawać będą absolwenci szkół ogólnokształcących. W technikach maturzyści napiszą egzamin na starych zasadach.

  - Na pewno nie można powiedzieć, że zadania na nowej maturze będą łatwiejsze czy trudniejsze. Nie da się tego określić. Po prostu będą inne - mówi Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. Dodaje, że zmiany są wynikiem dostosowania pytań do realizowanej podstawy programowej.

  ZOBACZ KONIECZNIE: KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI I "PAN TADEUSZ". MATURA PRÓBNA 2014 JĘZYK POLSKI POZIOM PDOSTAWOWY (ARKUSZE CKE))

  MATURA PRÓBNA 2014 - Uczeń musi umieć analizować


  Jak będzie wyglądała nowa matura? Młodzież będzie zdawać obowiązkowo trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Po raz pierwszy trzeba będzie obowiązkowo zdawać na poziomie rozszerzonym egzamin z przedmiotu wybranego. Chętni mogą przystąpić do więcej niż jednego.

  Ale największe zmiany czekają młodzież na maturze z języka polskiego. W maju prace na części pisemnej egzaminu z polskiego nie będą już sprawdzane według klucza odpowiedzi. Oceniający będzie analizował całość pracy i tok myślenia ucznia.
  Na części ustnej egzaminu nie będzie już prezentacji, którą do tej pory uczeń przygotowywał pod okiem polonisty. Teraz maturzysta musi odpowiedzieć na losowo wybrane pytanie. Będzie ono sprawdzało umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat na podstawie tekstu kultury, którym może być np. tekst literacki czy tekst ikoniczny.

  Egzamin w nowej formie ma spowodować, że uczniowie nauczą się analizy i interpretacji utworów oraz sprawdzi ich znajomość literatury. Będzie 15 minut na przygotowanie oraz 10 minut na odpowiedź.

  MATURA PRÓBNA 2014 - JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA - CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  « 2

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  agnieszka23 (gość)

  Odpowiedzi! :o http://odu.pl/odpowiedziprobnamatura

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo