Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada: Budujemy „Dekalog polskich spraw”. Co się znajdzie w propozycjach?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
– Chcemy zupełnie innego rządu niż ten, który pełni obowiązki. To będzie rząd ponadpartyjny, pozapartyjny, rząd równowagi. Budujemy „Dekalog polskich spraw” spraw na cztery lata – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki z misją utworzenia nowego rządu

Prezydent Andrzej Duda powierzył w poniedziałek wieczorem misję tworzenia nowego rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

W poniedziałek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji, a także posiedzenie Senatu XI kadencji. Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji.

Morawiecki: To będzie rząd ponadpartyjny, pozapartyjny

Podczas konferencji prasowej w Warszawie premier nawiązał do wyników wyborów parlamentarnych. Zwrócił uwagę, że w nowym Sejmie „rozkład głosów wygląda zupełnie inaczej”, niż w poprzednim. Zapowiedział, że zgodnie z zadaniem powierzonym mu przez prezydenta Andrzeja Dudę w ciągu 7-8 dni przedstawi skład nowego rządu.

– Na pewno będzie to rząd zupełnie inny niż ten, który do tej pory cały czas sprawuje swoje obowiązki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ja odczytuję wynik tych wyborów w następujący sposób: wyborcy zadecydowali, że chcą zakończyć wojnę polsko-polską: chcemy rząd ponadpartyjny, może nawet pozapartyjny, chcemy rząd, który będzie rządem równowagi. Dlatego przystąpiliśmy do tworzenia tego rządu od strony takiej, która jest najbardziej właściwa z punktu widzenia obywateli, z punktu widzenia Polski - czyli od strony programu – mówił.

– Skoro Polacy zdecydowali się na różne partie, bardzo różne ugrupowania, to zaczerpnęliśmy z różnych programów najbardziej wartościowe elementy tych programów i budujemy z nich „dekalog polskich spraw” – filary programowe na najbliższą przyszłość, na najbliższe 4 lata, które mogą bardzo pozytywnie zmienić życie Polaków, pomimo dużych kryzysów, które ciągle wokół nas występują – powiedział.

Morawiecki: To pomysł na pierwszą kadencję Koalicji Polskich Spraw

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że „nie przedstawia pomysłów na trzecią kadencję Prawa i Sprawiedliwości”, ale „to jest pomysł na pierwszą kadencję Koalicji Polskich Spraw, czyli spraw absolutnie najważniejszych - takich, które Polaków najbardziej interesują a jednocześnie mogą zagwarantować utrzymanie tego wielkiego daru, jakim dla Polski jest suwerenność, jakim jest niepodległość”.

Zaznaczył, że „podjęcie próby tworzenia rządu, to wielki zaszczyt, ale i obowiązek”. – Z tego obowiązku będę chciał się wywiązać – zapowiedział.

Podkreślił, że „propozycja stanowi ofertę dla posłów wszystkich innych formacji, którym zależy na realizacji ich programu”. Zaznaczył, że oferta oznacza coś dobrego dla Polski.

Co w „Dekalogu polskich spraw”?

Wśród propozycji, które przedstawił szef rządu, znalazły się:

  • stabilność dla małych i średnich firm - dobrowolny ZUS, płatność VAT po opłaceniu faktury
  • wydłużenie vacatio legis dla spraw podatkowych do 8 miesięcy
  • kontynuacja inwestycji rozwojowych - CPK, terminala kontenerowego w Świnoujściu, budowy elektrowni atomowych
  • gruntowną modernizacja energetycznych sieci przesyłowych
  • Krajowy Program Mieszkaniowy
  • średnia płaca – 10 tys. zł na koniec kadencji
  • dotacja 70 tys. zł na start działalności
  • ustawa o równości płac kobiet i mężczyzn
  • kwota wolna od podatku do pensji minimalnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Mateusz Morawiecki zapowiada: Budujemy „Dekalog polskich spraw”. Co się znajdzie w propozycjach? - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska