Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potencjał biznesowy Wrocławia najwyższy w Polsce

Janusz Michalczyk
tomasz hołod
Wrocław został oceniony najwyżej spośród polskich miast w kategorii „potencjał biznesowy” w najnowszym raporcie „Antal - Business Environment Assesment Study”, analizującym różne walory naszych metropolii z punktu widzenia inwestorów.

Trzeba wyjaśnić, że opisywany w raporcie wskaźnik potencjału biznesowego odnosi się do nasycenia miejscowego rynku firmami konkurencyjnymi. W praktyce oznacza to, że we Wrocławiu działają niemal wszyscy najważniejsi gracze z branż kluczowych dla rozwoju gospodarki. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska wyprzedziła Warszawę i Kraków.

Ponadto Wrocław oceniono dość wysoko w kategorii „siła kapitału ludzkiego”. Nieco lepsze są Kraków, Trójmiasto i Lublin. Autorzy raportu zauważają: "Szczególnie istotnym wskaźnikiem jest liczba studentów na danym kierunku, którzy stanowią potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Przykładowo Wrocław może pochwalić się dużym zasobem inżynierów – 17, 6 tys.. W Poznaniu prym wiodą kierunki lingwistyczne – 25,2 tys. studentów. Z kolei najwięcej pracowników IT znajdziemy w Warszawie – ponad 16 tys. studentów".

W innych kategoriach najlepsi okazali się m.in.: „infrastruktura” - Warszawa i Trójmiasto; „potencjał zatrudnienia” i „nieruchomości” - Lublin. Co ciekawe, mocną stroną i najlepiej ocenianym czynnikiem, zachęcającym do inwestycji w największych polskich miastach jest potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Najgorzej oceniane przez inwestorów w polskich aglomeracjach jest wsparcie administracji publicznej.

Jak powstał raport BEAS? Stworzono go w oparciu o subiektywną ocenę 588 decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Analizę wzbogacono o twarde dane z rynku - koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców itp., na podstawie informacji pozyskanych od: Antal, Cushman&Wakefield ABSL, Forbes, CBRE, GUS, Lista 500 Polityka, BISNODE, NBP, Investinpomerania.pl.

Poniżej szczegółowe wyniki (punktacja w 10-stopniowej skali)
Liderzy w kategorii „Nieruchomości”: Lublin – 7,8 pkt., Trójmiasto – 7,4 pkt., Kraków – 7,2 pkt.
Liderzy w kategorii „Infrastruktura”: Warszawa i Trójmiasto – 7,4 pkt., Kraków – 7,2 pkt., Poznań – 7,1 pkt.
Liderzy w kategorii „Potencjał biznesowy”: Wrocław – 7,8 pkt., Warszawa – 7,6 pkt., Kraków – 7,3 pkt.
Liderzy w kategorii „Potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników”: Kraków – 8,6 pkt., Trójmiasto i Lublin – 7,9 pkt., Warszawa i Wrocław – 7,8 pkt.
Liderzy w kategorii „Potencjał zatrudnienia”: Lublin – 7,4 pkt., Warszawa – 7,2 pkt., Kraków – 7,0 pkt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska