Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 najlepszych zdjęć z Polski zobaczycie we Wrocławiu. Darmowa wystawa w CH Magnolia. Fotografie z Grand Press Photo

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland.
Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. PR Expert
W Magnolii pojawiła się wystawa zdjęć nagrodzonymi w popularnym konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Ponad 300 fotografii można zobaczyć do 27 lutego za darmo. Na kadrach znalazły się m.in. sceny z wojny w Ukrainie, sekretne spotkania w Karkonoszach czy działania strażaków przy oczyszczaniu Odry ze śniętych ryb.

Co zobaczymy na wystawie Grand Press Photo?

Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. Wszystkie zostały zakwalifikowane do finału konkursu Grand Press Photo, który odbył się w maju 2023 roku.

Zobacz też: Nowa atrakcja turystyczna na mapie Wrocławia. Jezioro im. Jacka Sutryka. Takich "perełek" jest więcej

Wśród 300 kadrów klienci Magnolii mogą zobaczyć:

  • zdjęcia zbrodni w Iziumie,
  • pogrążony w ciemnościach Bachmut, Kijów i Donbas
  • pomoc żołnierzy przy oczyszczaniu Odry,
  • ośrodek Natalii Popovej z lwami, tygrysami, gadami i egzotycznymi ptakami
  • sportowe obrazki amp futbolistów i kolarzy podczas Tour de Pologne.

Zdjęciem, które wzbudziło największe uznanie jury, które również wystawiono w Magnolia Park, jest fotografia zrobiona dla „The Washington Post” przez Wojciecha Grzędzińskiego. Jego kadr przedstawia młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników ze zbombardowanego budynku mieszkalnego.

Ukraińscy ratownicy uwolnili spod gruzów mieszkania na ósmym piętrze skrajnie wyczerpaną i wychłodzoną kobietę.
Ukraińscy ratownicy uwolnili spod gruzów mieszkania na ósmym piętrze skrajnie wyczerpaną i wychłodzoną kobietę. Wojciech Grzędziński, freelancer

– Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć tam nie mieli – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka.

Na wystawie znajdują się także fotografie Damiana Lemańskiego z reportażu o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów. Będzie można się również przyjrzeć dokładniej życiu Romów z poznańskiego koczowiska czy życiu Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką cierpiącą z powodu porażenia mózgowego.

14-letnia Nina żegna się z umierającym ukochanym dziadkiem.
14-letnia Nina żegna się z umierającym ukochanym dziadkiem. Anna Hernik, CGM.pl

Wystawę można oglądać do 27 lutego na placu eventowym, przy wejściu z ul. Legnickiej, w godzinach otwarcia Magnolia Park.

Zeszłoroczni laureaci Grand Press Photo

  • Kategoria single – people: Tomasz Lazar, 29 kwietnia doszło do ostrzału. 15-letni Igor z Siewierska usłyszał wybuch i zaczął biec, aby się schować. „Nie zdążyłem, dosięgła mnie fala uderzeniowa. Straciłem na chwilę przytomność. Kiedy się ocknąłem, mocno krwawiłem". Zaniesiono go do piwnicy, później przewieziono do szpitala w Bachmucie, a następnie do Lwowa.
  • Kategoria single – culture, hobby, sport: Barłomiej Zborowski, zawodnik na trasie pływackiego etapu zawodów Garmin Iron Triathlon Ślesin.
  • Kategoria single – climate, responsibility: Rafał Gołuszka, cichy protest przeciwko wycince drzew pod budynki turystyczne na Costa Brava.
  • Kategoria single – current events: Wojciech Grzędziński, ukraińscy ratownicy uwolnili spod gruzów mieszkania na ósmym piętrze skrajnie wyczerpaną i wychłodzoną kobietę.
  • Kategoria single – own vision: Emilia Martin, autoportret autorki projektu „The blue of the far distance” o problemie zanieczyszczenia światłem i relacji człowieka z rozgwieżdżonym niebem.

Co to jest Grand Press Photo?

To organizowany od 2005 roku plebiscyt przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Uczestnikami są fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych i freelancerzy.

W 2009 roku nasz redakcyjny kolega, Paweł Relikowski, zajął trzecie miejsce w konkursie w kategorii „Życie codzienne”. Nagrodzone zdjęcie przedstawia kilkudniową Olgę, u której lekarze z Wrocławia przeprowadzili operację oddzielenia tchawicy od przełyku.

W finale znaleźli się także dwaj inni fotoreporterzy z „Gazety Wrocławskiej”. Mikołaj Nowacki sfotografował polskich żołnierzy odbudowujących szkołę w Czadzie, a Grzegorz Hawałej przedstawił osiem gospodarstw najbardziej zniszczonych w wyniku przejścia trąby powietrznej w Balcarzowicach w woj. opolskim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska