Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy producenci pap mają problem z cenami dumpingowymi narzucanymi przez Rosję

Filip Bernat
Polscy producenci pap mają problem z cenami dumpingowymi narzucanymi przez RosjęPolscy producenci papy chcą uczciwej konkurencji
Polscy producenci pap mają problem z cenami dumpingowymi narzucanymi przez RosjęPolscy producenci papy chcą uczciwej konkurencji Dariusz Gdesz
Tona niezbędnego do produkcji papy asfaltu kosztuje w Rosji o połowę mniej niż w Polsce, a jego import wiąże się z bardzo wysokim cłem Zdaniem Stowarzyszenia Producentów Pap (SPP) mogło dojść do celowego zaniżenia ceny surowca.– Mimo że obecnie mamy już szczyt sezonu, widzimy, że poziom sprzedaży papy wcale się nie poprawia, a w stosunku do poprzedniego roku jest zdecydowanie niższy – komentuje sytuację na polskim rynku szef SPP, Piotr Widawski.

Główny surowiec wykorzystywany do produkcji papy kosztuje w Rosji ok. 150 euro za tonę, czyli niemal o połowę mniej niż w Polsce. Wysokie cło wywozowe, przekraczające 100 dolarów za tonę sprawia jednak, że import jest dla naszych firm nieopłacalny.

Dodatkowo przewożone na teren Rosji papy obłożone są kilkunastoprocentowym cłem, podczas gdy transport tego materiału z Rosji do Polski i innych krajów Unii Europejskiej mu nie podlega.
SPP zwraca uwagę, że patriotyzm gospodarczy jest standardem we wszystkich silnych krajach, dlatego postanowiło włączyć się do ogólnokrajowej akcji promowania polskich produktów. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że kupowanie rodzimych produktów ma istotny wpływ na gospodarkę kraju.

Z tym stanowiskiem zgadza się także kierownik kategorii wrocławskiej firmy Selena, Piotr Polak. – Polski produkt powinien być mocniej chroniony i promowany, inaczej nasze firmy nie będą konkurencyjne – mówi.
Według niego problem dumpingowych cen dotyczy całej branży producentów pap, a Dolny Śląsk nie jest tutaj wyjątkiem.

– W całej Polsce widoczna jest agresja firmy Technonicol – mówi. – Oni przewożą do Polski produkt praktycznie bez opłat, podczas gdy nas obowiązuje wysokie cło przewozowe.
SPP chce zainteresować sprawą Ministerstwo Gospodarki, które może zainicjować postępowanie ochronne przed nadmiernym importem papy do Polski, poprzez wprowadzenie ceł ochronnych bądź kontyngentów ilościowych.

– Nie przeszkadzają nam rosyjskie firmy na polskim rynku – zapewnia  koordynator biura prasowego SPP, Emil Piszczorowicz. – Chodzi wyłącznie o przywrócenie zasad uczciwej konkurencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska