Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci we Wrocławiu ruszają na patrole z kamerami na mundurze

Karolina Banaszkiewicz
Karolina Banaszkiewicz
Karolina Banaszkiewicz
W piątek, podczas drugiej zmiany, wrocławscy policjanci ruszą na patrole wyposażeni w kamery, które będą rejestrować podejmowane przez nich interwencje. Program pilotażowy ma potrwać kilka miesięcy.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu będzie testować dwa rodzaje kamer. - Pierwsze będą rejestrować dźwięk i obraz. Drugi rodzaj kamer wyposażony jest dodatkowo w monitor, który umożliwia podgląd tego, co jest nagrywane. Ponadto mają one też możliwość regulowania zakresu nagrywanego obrazu - tłumaczył nadinspektor Tomasz Trawiński, komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu. - To ogromne wyróżnienie dla naszego garnizonu. Wrocław jest trzecim miastem w Polsce, gdzie wdrażany jest program pilotażowy kamer na mundurach. Podobne rozwiązanie wprowadzono w Warszawie i województwie podlaskim.

Kamery mogą pracować nieprzerwanie przez 10 godzin. Są odporne na zabrudzenia i wodę. Obraz zaszyfrowany w kamerze jest możliwy do odtworzenia tylko przez policyjne systemy informatyczne.

Obsługa kamery polega na przyciśnięciu przez policjanta jednego przycisku. Kamera cały czas jest w trybie czuwania, więc kiedy policjant ją włączy, obraz rejestrowany jest już 30 sekund wcześniej. To funkcjonariusz decyduje o tym, kiedy wyłącza kamerę.

Obraz zapisany na kamerze w ramach programu pilotażowego przechowywany jest przez 30 dni. - Jeżeli zarejestrowana interwencja będzie wymagała wyjaśnienia, albo będzie wykorzystana w procesie karnym, będzie zachowana przez 365 dni - wyjaśniał nadinspektor Tomasz Trawiński.

W kamery będą wyposażeni policjanci z wydziału patrolowego i ruchu drogowego. - Mają działać przede wszystkim prewencyjne. Zarówno dla policjanta, który będzie miał świadomość tego, że przeprowadzana przez niego interwencja jest nagrywana, jak i dla obywatela. Obecność kamery ma zapobiegać zachowaniom agresywnym - wyjaśniał nadinspektor Trawiński.

Art. 14 ustawy o policji mówi o tym, że policjant może rejestrować zdarzenie w formie zapisu elektronicznego w miejscu publicznym. Nie dotyczy to jednak interwencji na prywatnych posesjach, gdzie funkcjonariusz nie może nagrywać.

Jak będzie wyglądała procedura nagrywania interwencji? ZOBACZ FILM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska