Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod pierzynką, w śmietanie czy z ananasem? Poznaj sześć sprawdzonych przepisów na śledzie

Alina Gierak
Alina Gierak
21 lutego przypada ostatni dzień karnawału. Tradycyjnie we wtorek przed Środą Popielcową należy zjeść śledzia i dobrze się bawić.
21 lutego przypada ostatni dzień karnawału. Tradycyjnie we wtorek przed Środą Popielcową należy zjeść śledzia i dobrze się bawić. Polska Press
Od tłustego czwartku odliczamy czas do końca karnawału. Mamy czas do 21 lutego, by w ostatki bawić się, tańczyć, zajadać faworkami, śledziami i innymi smakołykami. Każda gospodyni ma swoje popisowe danie ze śledziami. Pod pierzynką? W śmietanie? A może z musztardą? Podajemy pięć sprawdzonych przepisów na pyszne śledzie. Kliknijcie galerię i skorzystajcie z nich. Dowiedźcie się także, dlaczego we wtorek przed Środą Popielcową trzeba uważać, by nie dostać śledziem w bok.

Ostatki to czas zabaw przed wielkim postem. Po 21 lutego 2023 roku nastąpi czas na spokojne oczekiwanie Wielkanocy. Dla wielu osób to okres postu i wstrzemięźliwości. Ale zanim to nastąpi, bawimy się na tzw. śledziku. W Polsce wiąże się z nimi wiele tradycji.

Ostatki zwane były w dawniej zapustami lub mięsopustem, gdyż na 40 dni żegnano się z daniami mięsnymi. Wcześniej trzeba było się wyszaleć, najeść i napić się do syta. Zgodnie z ludową tradycją, zabawy musiały skończyć się z wybiciem północy. Dlaczego? Uważano, że ostatniego dnia przed wielkim postem diabeł chodzi po ziemi i kto złamie zakaz, spędzi życie z diabłem.

Umyta patelnia na kominie, czyli zwyczaje ostatkowe

W Polsce było wiele zwyczajów ostatkowych.

  • Jednym z nich było we wtorek przed Środą Popielcową wieszanie w kominie umytej patelni. Symbolizowała koniec karnawałowych uciech i początek czystych, postnych dni.
  • Innym zwyczajem było przywoływanie wiosny. Po wsiach chodziły tzw. maszkary zapustne. Biły w bębny, kołatały kołatkami i hałasowały, by pobudzić przyrodę do życia.
  • Kultywowano także wizyty przebierańców. Chodzili po domach, śpiewali i tańczyli w zamian za drobne datki.

Śledzik 2023

Śledzikiem nazywano wtorek przed Środą Popielcową. Na ten dzień przypadały najbardziej huczne zabawy. Śledź zwiastował zbliżający się post. Ci, którzy nie balowali tego dnia, byli za karę okładani śledziem zawieszonym na sznurku. Dobra zabawa na Śledziku oznaczała pomyślność przez cały rok. W tym roku śledzik przypada na 21 lutego.

Jakie śledzie są najlepsze? Pod pierzynką? W śmietanie czy może z ananasem?
Kliknij galerię i poznaj sprawdzone przepisy

PRZECZYTAJ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska