Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zbudowaniu Alei Wielkiej Wyspy nie ma jak dojechać do bloków na Biskupinie. Kierowcy są zagubieni

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
Kierowcy głowią się, jak w łatwy sposób wjechać teraz na ul. Kazimierską. Przed budową Alei Wielkiej Wyspy, takiego problemu nie było.
Kierowcy głowią się, jak w łatwy sposób wjechać teraz na ul. Kazimierską. Przed budową Alei Wielkiej Wyspy, takiego problemu nie było. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Życie pokazuje, że Aleja Wielkiej Wyspy ma coraz więcej mankamentów. Zdaniem części kierowców, została po prostu źle zaprojektowana. Nasi Czytelnicy zgłaszają kolejne miejsca, do których nie da się teraz dojechać. Powstał następny zakaz, którego wcześniej nie było. Czy projektant zapomniał o tysiącach ludzi żyjących w blokach na Biskupinie? Nowa aleja, która miała ułatwić życie mieszkańcom, paradoksalnie, w wielu miejscach je utrudniła.

Spis treści

Jak teraz wjechać w ul. Kazimierską? Zastanawiają się mieszkańcy

Rzeczywiście, nie jest to proste zadanie, bo miasto nie zrobiło wjazdu w ul. Kazimierską z Alei Wielkiej Wyspy (jadąc od strony Stadionu Olimpijskiego).

Na funkcjonującym do tej pory bez zarzutu innym wjeździe postawiono kolejny zakaz skrętu w lewo. Tym razem, na osiedle składające się m.in. z trzech dużych 12-kondygnacyjnych bloków przy ul. Kazimierskiej na wrocławskim Biskupinie.

Po postawieniu nowego zakazu skrętu w lewo na ul. Olszewskiego, teraz kierowcom pozostało manewrowanie po wąskich uliczkach i zawracanie. Zachodzą w głowę: jak wjechać na osiedle?

Ulica Kazimierska i brak wjazdu z AWW. Na czym polega problem?

Jadąc od Stadionu Olimpijskiego, z AWW nie można skręcić w lewo na parking i drogę dojazdową na osiedle 12-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych przy ul. Kazimierskiej. Jezdnię w tym miejscu rozdziela pas zieleni, na którym nie zaprojektowano wjazdu. Zanim powstała Aleja Wielkiej Wyspy, kierowcy na ul. Kazimierską skręcali z ul. Olszewskiego. Ta możliwość również została im zabrana, bo postawiono tam niedawno zakaz skrętu w lewo.

Kierowcy są zagubieni i nie wiedzą, jak w prosty sposób dojechać na osiedle

Jedną z możliwości byłoby zawrócenie na AWW przy skrzyżowaniu z ul. Olszewskiego, kontynuacja jazdy z powrotem w kierunku Sępolna i skręt w prawo w ul. Kazimierską, ale zgodnie z przepisami ruchu drogowego, nie jest to możliwe. Na skrzyżowaniu z ul. Olszewskiego zawracać bowiem nie można. Cześć kierowców kontynuuje więc jazdę dalej prosto, ale to absurd, bo zawrócić można dopiero w okolicach estakady przy ul. Krakowskiej, czyli kilka kilometrów dalej.

Kierowcy skręcają także w ul. Olszewskiego i szukają alternatywy dojazdu do bloków przy ul. Kazimierskiej. Zawracają na małych skrzyżowaniach, co stwarza niebezpieczne sytuacje i dodatkowo tamuje ruch.

Jedną z możliwości jest również dojazd do ul. Kazimierskiej kilka skrzyżowań dalej. Tam już można skręcić w wąską, będącą jednak w fatalnym stanie technicznym ulicę Pastelową i niejako "od tyłu" dojechać do głównego parkingu. Kierujący nadkładają tutaj dużo drogi, jadąc osiedlowymi ulicami. Warto dodać, że z parkingu przed blokami korzysta mnóstwo osób. Wydzielone zostały tam również miejsca dla inwalidów.

Urzędnicy tłumaczą decyzję braku wjazdu na osiedle. Jak według nich tam się dostać?

Urząd miasta odpowiada "Gazecie Wrocławskiej", że ul. Kazimierska znajduje się w obszarze akumulacji skrzyżowania Alei Wielkiej Wyspy i ul. Olszewskiego. Wynikają z tego pewne ograniczenia w organizacji ruchu i brak możliwości wjazdu w ul. Kazimierską od strony AWW.

- Gdyby był tu skręt, to auta blokowałyby płynność ruchu z kierunku przeciwnego, lub też z własnego, czekając na lewoskręcie. Podobnie, jadąc od centrum, Wróblewskiego nie ma skrętu w lewo zaraz za skrzyżowaniem (pierwszy wjazd w Kazimierską) tylko jest wjazd dalej (dawna Pastelowa). Tłumacząc bardziej obrazowo: każda próba manewru skrętu w lewo w ten wlot może spowodować generowanie kolejki samochodów, pozostających na tarczy skrzyżowania AWW z ul. Olszewskiego oraz zaburzać wjazd pojazdów w kierunku przeciwnym. Obsługa wjazdu z tego kierunku od strony centrum Wrocławia i Stadionu Olimpijskiego jest więc realizowana kolejnym wjazdem, znajdującym się na końcu zabudowy wielorodzinnej - wyjaśnia Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jaka jest najbardziej optymalna trasa do osiedla przy ul. Kazimierskiej według urzędu miasta? Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

  • Jadąc od Stadionu Olimpijskiego, kierowcy powinni skręcić na skrzyżowaniu z ul. Olszewskiego i ul. Wróblewskiego w lewo. Następnie, drugim wjazdem wjechać w ul. Kazimierską/Pastelową.
  • Jadąc od strony miasta ulicą Wróblewskiego, kierowcy powinni skręcić na skrzyżowaniu AWW z ul. Olszewskiego w AWW, potem w prawo w Kazimierską. Ewentualnie, jechać prosto i wjechać w Pastelową/Kazimierską.

W trakcie rozmowy z nami urzędnicy przyznali, że ul. Pastelowa, która od tej pory stała się główną drogą dojazdową na osiedle, jest w fatalnym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. Problem dotyczy tego miejsca:

Więcej zakazów w lewo i brak zjazdów z AWW

Przypomnijmy. Urzędnicy postawili też zakazy skrętu w lewo w ulice prowadzące do atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc we Wrocławiu. W tym przypadku tłumaczą, że zakaz powstał ze względu na bliskość zabytków z listy UNESCO. Jadąc AWW w kierunku Sępolna i Zalesia, nie można skręcić z niej w lewo w ul. Dembowskiego i co gorsze, na kolejnym skrzyżowaniu również w ul. Mickiewicza. Znajduje się przy niej m.in. duży parking miejski obok parku Szczytnickiego, w pobliżu Hali Stulecia czy ogrodu zoologicznego.

Przypomnijmy, z AWW nie zjedziemy na ulice, które są ważnymi w układzie komunikacyjnym Wrocławia drogami:

  • Brakuje zjazdu z AWW w stronę Księża Małego. Mimo, że został zaprojektowany, nie powstał, bo miastu szkoda pieniędzy i urzędnicy czekają, aż wybuduje go prywatny inwestor.
  • Brakuje zjazdu na ul. Międzyrzecką. Ten zjazd też został zaprojektowany, ale nie powstał, bo miasto uważa, że ul. Międzyrzecka nie jest ważną drogą. Tymczasem, codziennie korzystają z niej tysiące kierowców chcących dojechać na przykład do Wschodniej Obwodnicy Wrocławia i ominąć wiecznie zakorkowaną ul. Opolską.

Pisaliśmy o tym tutaj:

To niejedyne nowe zakazy skrętu w lewo na Wielkiej Wyspie. Ostatnio podobne ograniczenie pojawiło się na przebudowanym skrzyżowaniu przy nowych mostach Chrobrego. Pisaliśmy o tym tutaj:

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska