Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Wrocławiu będą jeździć nowe autobusy elektryczne. MPK podpisało umowę [ZDJĘCIA]

Testowy autobus elektryczny Mercedes eCitaro w barwach wrocławskich miejskich autobusów
Testowy autobus elektryczny Mercedes eCitaro w barwach wrocławskich miejskich autobusów Magdalena Pasiewicz / Polska Press
We wtorek (8 marca) MPK Wrocław podpisało umowę z firmą EvoBus Polska na dostawę 11 elektrycznych autobusów marki Mercedes. Pierwsze mają przyjechać w czerwcu 2023 roku.

Nowe elektryczne autobusy będą obsługiwały linię K, prowadzącą z osiedla Gaj na północ miasta. Podpisana umowa na dostawę zobowiązuje także firmę EvoBus Polska do dostarczenia systemu ładowania pojazdów oraz przeszkolenia pracowników MPK - 25 kierowców i 18 mechaników.

- Podpisana dziś umowa to kolejny krok w stronę taborowej rewolucji. Na owoce dzisiejszego spotkania poczekamy do czerwca przyszłego roku. Wtedy do Wrocławia przyjadą pierwsze autobusy. Z ogromną radością mogę powiedzieć, że dzięki korzystnej cenie, jaką w przetargu przedstawiła firma EvoBus Polska, będziemy mieli możliwość ogłosić przetarg na dwa kolejne autobusy - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Testowy autobus elektryczny Mercedes eCitaro w barwach wrocławskich miejskich autobusów

Po Wrocławiu będą jeździć nowe autobusy elektryczne. MPK pod...

Przegubowy Mercedes eCitaro G to pojazd zasilany energią elektryczną. Na tle innych pojazdów ma wyróżniać się nowoczesnym i przestronnym wnętrzem oraz wygodnymi siedzeniami. Jest także w całości niskopodłogowy i dostosowany do przewozu 41 pasażerów na miejscach siedzących i 75 pasażerów na stojąco.

Nocne, główne, ładowanie elektrycznych autobusów będzie odbywało się w zajezdni przy ul. Obornickiej, ale także na obu pętlach - na ul. Kamieńskiego i Gaju. Tam zostaną zamontowane ładowarki z funkcją szybkiego ładowania.

- Jeżeli w przerwach autobus stanie między na 7-10 minut, będzie mógł uzupełnić baterię, aby w pełnym komforcie pasażerowie będą mogli skorzystać ze wszystkich jego udogodnień. Autobusy będą ładowane na świeżym powietrzu - wyjaśnia Krzysztof Balawejder.

Wartość zakupu opiewa na niespełna 45 mln zł. Pieniądze miejski przewoźnik pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Czy nowe elektryczne autobusy będą bezpieczne?

Na łamach Gazety Wrocławskiej poruszaliśmy już temat zamówionych przez MPK autobusów marki Mercedes eCitaro G koncernu Daimler. Rozstrzygnięcie przetargu na nie nastąpiło kilka miesięcy po serii pożarów w zajezdniach w Niemczech, w których garażowane były elektryczne autobusy. W Hanowerze spłonęło 8 autobusów, w Duesseldorfie z dymem poszło 38 pojazdów, a w Stuttgarcie 30 września 2021 roku spaliło się 25 pojazdów.

Z dochodzenia niemieckich służb wynika, że w tym ostatnim mieście, jako pierwszy najprawdopodobniej zapalił się autobus eCitaro zasilany bateriami NMC (rodzaj ogniw litowo-jonowych), czyli takimi, jakie zamówiło MPK Wrocław. Ogień miał pojawić się w trakcie nocnego ładowania baterii. Co do Hanoweru i Duesseldorfu, nie jest jasne, czy pożary wybuchły w trakcie ładowania pojazdów.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ:

Przyczyny pożarów są nadal wyjaśniane, ale o tę kwestię postanowiliśmy zapytać prezesa MPK Wrocław.

- Nie wiemy jaki był stan faktyczny. Nie wiemy, czy płonęły tam autobusy elektryczne, czy płonęły szale w których autobusy elektryczne parkowały. Na pewno po stronie producenta jest przede wszystkim sprawdzenie przyczyn, wyeliminowanie ich. Wierzę, że nasze autobusy, które pojawiają się we Wrocławiu za dwa lata, będą już zupełnie pozbawione tych ewentualnych usterek. Autobusy będą bezpieczne - zapewnia Krzysztof Balawejder.

Przewoźnik jednocześnie podkreśla, że zakupione autobusy zostały poddane licznym testom, w celu weryfikacji bezpieczeństwa i niezawodności pojazdów.

- Mercedes eCitaro G sprawdził się zarówno podczas jazdy próbnej na kole podbiegunowym, gdzie na nawierzchni o niskiej przyczepności sprawdzane były systemy regulacji dynamiki jazdy, stabilizacji toru jazdy i rekuperacji energii. Autobus z pasażerami kursował również w Hiszpanii, gdzie przy temperaturze przekraczającej 30 st. C przemierzał strome podjazdy i zjazdy w górach Sierra Nevada - dodaje Krzysztof Pieszko, rzecznik prasowy MPK Wrocław.

Nie tylko nowe autobusy

Podpisana dziś umowa na dostawę 11 elektrycznych autobusów to kolejny krok w stronę odnowienia taboru. W ostatnich miesiącach przewoźnik podpisał umowę z bydgoską PESĄ na dostawę nawet 40 nowych w pełni niskopodłogowych tramwajów. MPK Wrocław jest również w trakcie realizacji zamówienia na zakup 46 nowoczesnych tramwajów Moderus Gamma 2. Łączna kwota tych trzech zamówień przekracza 750 mln zł. Obecnie około 90 wrocławskich tramwajów ma między 35 a 40 lat.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska