Pity za 2018 r. wypełni za nas Urząd Skarbowy. „Twój e-PIT” - usługa pomagająca w rozliczeniach podatkowych będzie dostępna dla podatników już od 15 lutego 2019 r. Tego dnia uruchomiony zostanie Portal Podatkowy. To właśnie za jego pośrednictwem fiskus wyliczy podatki za ubiegły rok. Podatnicy nie muszą wypełniać dokumentów PIT 37 i PIT 38 – będą mieli jednak do nich wgląd. Możliwa będzie też ich korekta lub dopisanie np. ulgi podatkowej.

PIT za 2018 r. E-PITy 2019 już od 15 lutego! Nie będziesz musiał wypełniać rozliczenia!

Ministerstwo Finansów ogłosiło we wtorek, 22.01.2019 r., że usługa „Twój e-PIT” będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 już 15 lutego 2019 r. Podatnik za jej pośrednictwem może zaakceptować rozliczenie wyliczone przez fiskus.

Rozliczenie roczne za 2019 r. w usłudze „Twój e-PIT” jest bezpłatne. Podatnik, żeby uzyskać dostęp do własnego zeznania podatkowego za 2018 r., nie musi składać żadnego wniosku lub przynosić dokumentów do urzędu skarbowego.

Pity za 2018 r. Co będzie zawierał „Twój e-PIT”? PIT-37 i PIT-38 online w szczegółach

„Twój e-PIT” będzie zawierał informacje, które system automatycznie przygotuje i udostępni dla pracownika. Co podatnik powinien wiedzieć o usłudze?

  1. Dane będą czerpane od pracodawców oraz z ubiegłorocznych zeznań dotyczących ulg na dzieci.
  2. Fiskus wykorzysta też dane z organizacji pożytku publicznego (mowa o organizacji, którą podatnik wskazał w ubiegłym roku).
  3. W portalu będzie udostępniona możliwość edytowania/poprawiania rozliczenia. Jeżeli podatnik zechce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego lub na cele rehabilitacyjne, może to zrobić po zalogowaniu się.

PIT za 2018 r. E-PITy ukłonem w stronę podatnika?

Resort finansów oferuje pomoc w przypadku ewentualnych pytań związanych z rozliczeniem (wsparcie zostanie udzielone drogą mailową, telefoniczną lub za pomocą czatu z konsultantem).

Minister finansów, prof. Teresa Czerwińska: Nasze systemy informatyczne są już na tyle zaawansowane i wyposażone w odpowiednie dane, że możemy zaproponować zupełnie nowe podejście do rozliczeń podatkowych. Na bazie informacji przesyłanych od płatników udostępnimy propozycję rocznego zeznania. To istotna zmiana w duchu filozofii 3xP, czyli prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków.

W 2020 r. z usługi „Twój e-PIT” będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28.

Zobacz też: Składki ZUS w 2019 r. oraz Kodeks pracy w 2019 r.

Czy rozpoznasz, z którego kraju pochodzą te banknoty? [QUIZ]