Piłka ręczna: Zagłębie Lubin i Chrobry Głogów grają o miejsca 5-8

Paweł Pluta
Piłkarze ręczni Miedzi (na zdj. Bogumił Buchwald) pokonali GSPR, ale Nielba także wygrała Piotr Krzyżanowski
Najwięcej emocji w rewanżowych meczach ćwierćfinałowych PGNiG Superligi mieliśmy w Głogowie, gdzie Chrobry podejmował MMTS Kwidzyn.

Po wyjazdowej porażce z wicemistrzami Polski piłkarze ręczni z Głogowa przystąpili do rewanżu niezwykle skoncentrowani. W pierwszej połowie goście wyszli po raz pierwszy na prowadzenie dopiero w 13 minucie. Na przerwę z jednobramkową zaliczką schodził Chrobry. W drugiej odsłonie oba zespoły miały problemy ze zdobywaniem goli. W 54 min gospodarze wyszli na trzybramkowe prowadzenie 24:21. Niestety, już do końca drugiej połowy głogowianie nie trafili do bramki rywala, a sami stracili trzy bramki, więc sędziowie zarządzili dogrywkę. W niej bohaterem kwidzynian został bramkarz Sebastian Suchowicz, który wybronił kilka sytuacji sam na sam. Wykorzystali to jego koledzy i zwycięstwem 34:32 przypieczętowali swój awans do półfinału. Chrobremu pozostanie walka o miejsca 5-8.

- Ujmy wynik nam nie przynosi, szkoda, że ten fajny mecz nie zakończył się dla nas happy endem. Zespół pokazał charakter i to, że gra twardo i dobrze w obronie. Nie wyszła nam końcówka i musimy nad tym popracować przed pierwszym meczem o miejsca 5-8, który zagramy w Puławach z Azotami - mówił Tadeusz Jednoróg, trener Chrobrego.

Także o miejsca 5-8 czeka rywalizacja szczypiornistów Zagłębia Lubin, którzy we własnej hali ulegli Vive Targi 29:42. Gospodarze ani przez chwile nie zagrozili mistrzom Polski w drodze do półfinału play-off i nie nawiązali takiej wyrównanej walki jak podczas poprzedniego meczu w Lubinie w sezonie zasadniczym. Emocje skończyły się już po 6 minutach, kiedy na tablicy był remis po trzy. Potem zrobiło się 6:3 dla kielczan, a po kwadransie gry było 11:6 dla Vive. W 26 minucie goście wygrywali różnicą siedmiu goli. Dziesięciobramkowe prowadzenie (31:21) mistrzowie Polski uzyskali w 46 minucie, a najwyżej wygrywali po 56 minutach - 40:25.

- Vive zagrało bardzo dobrze i nie pozwoliło nam rozwinąć skrzydeł. Nie wytrzymaliśmy ich tempa. Pozostaje nam ugrać 5. miejsce, ale pierwszego rywala na tej drodze (Stal Mielec lub Warmia Olsztyn - przyp. red.) poznamy dopiero w środę - podsumował skrzydłowy Zagłębia Bartłomiej Tomczak.
Walcząca o miejsca 9-12 Refleks Miedź Legnica pokonała we własnej hali zdegradowanego już do I ligi beniaminka z Gorzowa Wielkopolskiego. Podopieczni Edwarda Strząbały od pierwszych minut narzucili gościom swój styl gry i już po kwadransie wygrywali 11:5. W drugiej połowie przewaga stopniała w pewnym momencie do 27:22 dla Miedzi, ale gospodarze natychmiast zwiększyli obroty i skończyło się na 37:28 dla legniczan.

Do zakończenia rozgrywek pozostały jeszcze cztery kolejki i obecna przewaga nad Piotrkowianinem teoretycznie nie gwarantuje jeszcze Miedzi uniknięcia degradacji. Zespół trenera Strząbały ma też wciąż szanse na wyprzedzenie Nielby Wągrowiec i zapewnienie sobie utrzymania bez konieczności gry w barażach.

PGNiG Superliga mężczyzn
ĆWIERĆFINAŁY PLAY-OFF
Zagłębie Lubin - Vive Targi Kielce 29:43 (12:18)
Zagłębie: Malcher, Świrkula - Orzłowski, Stankiewicz 4, Gumiński 4, Rosiek 1, Tomczak 5, Fabiszewski 5, Kozłowski 3, Szymyślik, Piotr Adamczak 3, Obrusiewicz 1, Migała 3.
Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 2-0 dla Vive, które awansowało do półfinału i ma się zmierzyć z lepszym z pary Stal Mielec - Warmia Olsztyn. Zagłębie zagra o miejsca 5-8 z przegranym z tej pary.

Chrobry Głogów - MMTS Kwidzyn 32:34 (24:24, 16:15)
Chrobry: Stachera, Zapora - Piętak 3, Różański, Bednarek 4, Mochocki 4, Świtała 4, Łucak 1, Frąszczak 2, Płaczek 7, Olęcki, Wysokiński 2, Marciniak, Ścigaj.
Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 2-0 dla MMTS, który awansował do półfinału i zmierzy się w nim z Orlenem Wisłą Płock. Chrobry zagra o miejsca 5-8 z Azotami Puławy.

Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 26:30 (12:13)
Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 2-0 dla Wisły, która awansowała do półfinału.
Warmia Olsztyn - Stal Mielec 33:28 (16:12)
Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 1-1. Decydujący mecz w Mielcu 20 kwietnia.