Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla ambitnych

Redakcja
Pieniądze dla ambitnychMarcin Kowalski, prezes firmy Human Partner SP z o.o., konsultant regionalny Banku Światowego
Pieniądze dla ambitnychMarcin Kowalski, prezes firmy Human Partner SP z o.o., konsultant regionalny Banku Światowego
Dolnośląska gospodarka oraz wytworzone w naszym regionie produkty i usługi stale poprawiają swoją pozycję na rynkach międzynarodowych. Mamy się czym chwalić. Dolny Śląsk z 36-procentowym udziałem eksportu w przychodach ze sprzedaży znajduje się w czołówce krajowej i ma tak znanych eksporterów, jak KGHM, LG Electronics, Sitech czy Volkswagen Motor. W kolejnych latach jeszcze bardziej zwiększy się szansa dla dolnośląskich firm, które po zdobyciu silnej pozycji na rynku regionalnym podejmują wyzwanie i szukają partnerów w krajach Unii Europejskiej.

W przyszłym roku w ramach działania 1.4 RPO Województwa Dolnośląskiego będzie można wystąpić o dofinansowanie działań związanych z ekspansją zagraniczną. Wsparciem objęte będą projekty dotyczące nawiązywania i utrzymywania kontaktów gospodarczych przedsiębiorstw na rynkach krajowych i międzynarodowych. Przedsiębiorcy będą mogli sfinansować wizyty studyjne i misje zagraniczne czy udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach branżowych. Poza tym, będą mogli uzyskać dotację na organizację zbiorowych wystaw na terenie działalności przedsiębiorstwa – ukierunkowanych na przyjęcie wizyt studyjnych potencjalnych zagranicznych partnerów handlowych. Środki unijne przeznaczone na internacjonalizację trafią więc głównie do firm MŚP, bo w przeciwieństwie do dużych przedsiębiorstw one napotykają na większe bariery w dostępie do finansowania ekspansji na zagranicznych rynkach. Raport „European SME Exporting Insights” pokazuje, że 59 proc. ankietowanych przedsiębiorstw polskich z sektora MŚP deklaruje, iż produkcja przeznaczona jest głównie na rynek rodzimy. Produkcję na rynki UE deklaruje jedynie 20 proc. ankietowanych, a poza UE jedynie 3 proc. W porównaniu do badanych eksporterów z sześciu państw europejskich eksport polskich MŚP charakteryzuje się bardzo niską aktywnością w skali globalnej oraz przeciętną w skali Unii Europejskiej.

Oprócz wsparcia unijnego z RPO 2014-2020, przedsiębiorcy eksporterzy będą mogli również uzyskać dofinansowanie na poziomie krajowym w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który podlega m.in. Ministerstwu Gospodarki. Resort wspiera również innowacyjne firmy, planujące ambitne projekty na rynkach międzynarodowych, m.in. poprzez programy promocji skierowane na sektory gospodarki o najwyższym potencjale eksportowym. W ramach poddziałania 3.3.3 „Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand” POIR, 12 branż polskiej gospodarki zostanie objętych wsparciem finansowym. Wśród wybranych przez Ministerstwo Gospodarki sektorów znalazły się m.in.: sprzęt medyczny, maszyny i urządzenia (m.in. maszyny dla górnictwa, rolnictwa, budownictwa), kosmetyki, IT/ICT, biotechnologia. Możliwości finansowania działań proeksportowych jest więc sporo.

Jak mówi właściciel Getin Holding Leszek Czarnecki: „Pieniądze są jedynie miernikiem skali sukcesu, a liczą się ambicja, porównywanie się do innych i inwestowanie w firmę”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska