Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy już dziś! To noc spadających gwiazd [DESZCZ METEORÓW, KIEDY PERSEIDY, GDZIE OGLĄDAĆ]

Piotr Bera
Perseidy - spadające gwiazdy - najlepiej oglądać między 22 a 3.30 w nocy
Perseidy - spadające gwiazdy - najlepiej oglądać między 22 a 3.30 w nocy Griffin Moores
To już dziś - przed nami NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD. Na niebie można będzie podziwiać perseidy. Będzie ich aż 200 na godzinę. Astronomowie zapowiadają, że perseidy najlepiej widoczne będą właśnie w nocy z czwartku na piątek (z 11 na 12 sierpnia) oraz z piątku na sobotę (z 12 na 13 sierpnia).

CZYM SĄ PERSEIDY - SPADAJĄCE GWIAZDY?
- Perseidy to spalające się w atmosferze ziemskiej drobne cząstki, a kolokwialnie mówiąc kamienie, które zostawia kometa na swej orbicie - tłumaczy dr Tomasz Mrozek z Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Sierpień jest miesiącem, gdy regularnie obserwujemy rój meteorów, kiedy może spadać do 200 gwiazd na godzinę. Wyjątkowość roju perseidów polega na tym, że przypada w okresie wakacji. Wtedy możemy usiąść na zewnątrz w komfortowej temperaturze i długo patrzeć w niebo - tłumaczy dr Mrozek.

KIEDY OGLĄDAĆ PERSEIDY?
Kulminacja spadających gwiazd przypada na noce z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia. Najwięcej perseidów pojawi się na niebie między godz. 22 a 3.30 w nocy. Wtedy będzie trwać astronomiczna noc. Szczególnie dobre warunki będą po północy, kiedy zajdzie Księżyc. Jednak pod warunkiem, że niebo będzie bezchmurne.

PERSEIDY 2016. Gdzie oglądać spadające gwiazd?

- Będziemy blisko pełni, więc Księżyc i tak będzie nam przeszkadzać w obserwacjach, dlatego nie musimy wyjeżdżać daleko za miasto. Nie będzie to miało znaczenia czy pojedziemy 30 km czy 300 km od Wrocławia. Niemniej trzeba postarać się o miejsce z dala od lamp ulicznych, a najlepiej wspiąć się na wzgórze. Dobrze jak zobaczymy zarys Drogi Mlecznej. Będzie to wskazówka, że niebo nad naszymi głowami jest dość ciemne i pozwoli rozkoszować się Perseidami - wyjaśnia dr Mrozek.

Czytaj też:

Kiedy oglądać perseidy nad Wrocławiem?

Do śledzenia perseidów nie potrzebujemy lornetki. Spadające gwiazdy widać gołym okiem, chociaż błysk perseidów trwa zaledwie sekundę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska