"Panteon Żołnierzy Wyklętych" w szkołach. Więcej historii i geografii w nowej podstawie programowej

Monika Jankowska AIP
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Więcej godzin historii, geografii, biologii, chemii i fizyki, a filozofia, plastyka i muzyka do wyboru - tak będzie wyglądała nauka w liceach, technikach i szkołach branżowych II stopnia. Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, podpisała nową podstawę programową. Założono w niej m.in., że uczniowie "będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.

Nowa podstawa programowa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2019/2020 w klasie pierwszej 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i 2–letniej branżowej szkoły II stopnia.

W liceach ogólnokształcących i technikach zwiększy się liczba godzin historii (z 2 do 8) oraz geografii, biologii, chemii i fizyki (z 1 do 4) realizowanych w zakresie podstawowym. Natomiast, jeśli chodzi o przedmioty rozszerzone, uczniowie nie będą mieli obowiązku realizowania jednego z dotychczasowych przedmiotów uzupełniających (przyroda lub historia i społeczeństwo) realizowanych w wymiarze czterech godzin tygodniowo.

W liceum ogólnokształcącym uczniowie będą mogli wybrać od dwóch do trzech przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym. Dyrektorzy liceów i techników będą ustalać jeden przedmiot spośród filozofii, plastyki i muzyki, które będą realizowane obowiązkowo przez uczniów w klasie pierwszej.

Przedmioty uzupełniające, tak jak dotychczas, będzie ustalał dyrektor liceum ogólnokształcącego lub technikum, po zasięgnięciu opinii uczniów. Mogą to być różnorodne zajęcia, np. zajęcia artystyczne, prawnicze, ekonomiczne.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że w nowej podstawie programowej położono większy nacisk na kształcenie kluczowych kompetencji oraz na "wzmocnienie efektywności nauczania języka ojczystego przez wprowadzanie uczniów w tradycję kulturowo-literacką, która ma służyć zakorzenieniu w przeszłości, wykształceniu poczucia tożsamości i ciągłości kultury". MEN chce również rozwijać wśród uczniów kreatywność oraz kształtować umiejętności sprawnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Dzięki lekcjom polskiego uczeń ma pojmować historię literatury i kultury jako proces, znać wybrane utwory z literatury polskiej i światowej, wykorzystywać kompetencje językowe i komunikacyjne czy wreszcie wyrobić nawyk systematycznej lektury.

A skoro o czytaniu mowa, to młodzież będzie się zmagać z takimi dziełami, jak Biblia (we fragmentach), „Pieśni” Jana Kochanowskiego, „Makbet” Szekspira, ballady Mickiewicza, „Gloria victis” Orzeszkowej, „Potop” Sienkiewicza, a z nowszych utworów: „Madame” Antoniego Libery czy „Podróże z Herodotem” Kapuścińskiego.

Co ze zwiększoną liczbą godzin z historii? W nowej podstawie zaakcentowano, że edukacja historyczna pełni ważne cele wychowawcze, a nauka historii „wzmocni poczucie miłości do Ojczyzny i ukształtuje więzi z krajem ojczystym”.

W osobnym akapicie zaznaczono, że uczniowie - dzięki poznawaniu wydarzeń dotyczących tragicznych losów represjonowanych żołnierzy i osób cywilnych podziemia czasów II wojny i lat powojennych - będą rozumieli i umieli wyjaśnić pojęcia „Panteon Żołnierzy Wyklętych” oraz „Łączka”.

Zmiana podstawy programowej to skutek reform edukacji. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Z dniem 1 września 2019 r. gimnazjów już nie będzie. W 2019 r. naukę w liceum i technikum rozpoczną dwa roczniki: jeden, który skończył gimnazjum, i drugi, który ukończył już 8-letnią szkołę podstawową. Tylko że jeden będzie się uczył w trybie 3-letnim w liceum i 4-letnim w technikum, a drugiemu nauka w liceum zajmie 4 lata lub 5 lat, jeśli wybierze technikum.

Zobacz też: A. Zalewska po reportażu o neonazistach: Jesteśmy jednym z niewielu krajów, które w podstawie programowej ma Holokaust

Wideo

Komentarze 87

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kkk

Może zdrada?

...

przeczytałem twój cały wpis i nie wierzę własnym oczom. Wy wszyscy, którzy zgadzacie się z opinią tego gnoja musicie być dziećmi pieprzonych komuchów albo sami nimi jesteście.
Wiecie ilu "troszkę męczonych" Polaków walczących z okupantem, którym była ZSRR straciło życie w więzieniach w wyniku "jakichś wymyślonych tortur" i wyroków śmierci.
Trzeba gratulować tym, którzy potrafili postawić się najeźdźcą i piętnowali "urzędników, działaczy, milicjantów, nauczycieli, czy zwykłych ludzi", którzy kolaborowali z naszym "wybawcą".
W jednym się z tobą zgodzę - "prawdziwi patrioci odbudowywali gołymi rękoma zrujnowany kraj" i walczyli z okupantem. Natomiast ci "prawdziwi patrioci", o których piszesz starali się przypodobać naszemu zaborcy w celu zagarniania czego się da dla siebie nie dbając o dobro Ojczyzny.
Życzę ci żebyś zdychał w samotności tak jak umierali Ci, którzy walczyli o to żeby Polska była wolnym krajem i żebyś został zakopany w bezimiennym dole, bo tylko na to zasługujesz. Bez pozdrowień i wyrazów szacunku czerwony matole.

k
kkk

Bedzie coś o zbrodni w Zaleszanach?

H
Harman25uk

Słońca Narodu dzieła i myśli. Wkrotce dla wszystkich

:-/

I żeby się prawaki pos*ały, to właśnie dzięki PRL-owi w ogóle są w stanie pisać pierdoły na forum, bo bez edukacji wprowadzonej dopiero przez PRL siedzieliby gdzieś pod Kielcami i pilnowali krów, dziwując się, co to za takie długie, cienkie, proste chmury na niebie.

:-/

O likwidacji analfabetyzmu, o nauczeniu ludzi higieny, o industrializacji kraju zaludnionego przed wojną przez wiejską biedotę...
Wiem, to odrażające dla patridiotów, ale taka jest prawda.

:-/

Niestety chwalcy żołdaków wyklętych nic z niej nie zrozumieją.

s
sg

!!!

z
zibi

LUDWIKA STOMMY POLSKIE ZŁUDZENIA NARODOWE. Tysiąc lat historii OJCZYZNY nic nas nie nauczyło to może po przeczytaniu tej książki spokorniejemy i zastanowimy nad samym sobą

a
asdf

!!!

f
fad

!!!

W
WF

A to że potem odpadnie abo zmarszczy się to nie istotne. Ważne aby fajnie wyglądało. Typowo kobiece i metroseksualne myślenie.

s
sd

Czy po to aby nieformalna siec powiązań pozwalała się na wzajemne wspieranie i ustawianie i wycinanie innych?

a
aqq

Werbują na wa[felkowych imprezach w lesie?

a
asdf

!!

Dodaj ogłoszenie